5 największych zalet korzystania z fotowoltaiki

5 największych zalet korzystania z fotowoltaiki . Pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, a w tym tej z energii słonecznej, to rozwiązania gwarantujące stałe dostawy prądu niezależnie od uwarunkowań na rynku. Ma to znaczenie globalne, ponieważ instalacja paneli fotowoltaicznych przyczynia się do zmniejszenia poboru energii elektrycznej, która zazwyczaj wytwarzana jest tradycyjnych, nieodnawialnych źródeł jak np. węgiel. Przyczyniamy się, więc do ochrony naszej planety i środowiska przyrodniczego.

Pozyskiwanie energii ze słońca ma również duże znaczenie dla naszego portfela. Analizując koszty zamontowania paneli słonecznych oraz średnie zużycie prądu dla przeciętnego gospodarstwa domowego okazuje się, że inwestycja w fotowoltaikę zwraca się z nawiązką już po niespełna 7 latach. Rodzi to duże oszczędności w domowym budżecie, które można przeznaczyć np. na wakacyjny wyjazd. Panele słoneczne zapewniają użytkownikom niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, co w dobie rosnących cen prądu może przekonywać wielu ludzi do inwestycji w  fotowoltaikę. Co ważne, panele w okresie użytkowania nie generują żadnych kosztów eksploatacyjnych, koszt całej instalacji obejmuje jedynie zakup i zamontowanie paneli. Dzięki nowelizacji wprowadzonej do ustawy OZE, osoby instalujące panele słoneczne, mogą skorzystać z dodatkowych możliwości oszczędzania.

Nowelizacja wprowadziła taryfy gwarantowane pozwalający na magazynowanie energii elektrycznej w sieci energetycznej. Producent energii elektrycznej (zwany prosumentem) rozlicza się z dostawcą energii z różnicy energii pobranej i oddanej do sieci. Dzięki takim zmianom przepisów, prąd wytworzony w instalacji fotowoltaicznej można nie tylko zużywać na bieżące potrzeby, ale również magazynować lub sprzedawać do zakładów energetycznych. Jeśli powyższe argumenty jeszcze nie przekonały Cię do inwestycji w fotowoltaikę, poniżej zamieszczam 5 największych zalet pozyskiwania energii ze słońca.

Zobacz koniecznie:

Fotowoltaika to Ekologia i ochrona środowiska

Fotowoltaika jest jednym z odnawialnych źródeł energii czyli źródeł pozyskujących energię z takich źródeł, które się odnawiają (woda, słońce, wiatr), dzięki temu energia pozyskana w ten sposób nazywana jest zieloną. Oznacza to, że taki system nie zwiększa zanieczyszczenia powietrza, nie emituje zanieczyszczeń ani innych szkodliwych substancji do atmosfery. Z roku na rok rośnie świadomość ekologiczna mieszkańców Ziemi, obserwujemy to między innymi przez wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi.

Fotowoltaika to Tania energia i oszczędności

Okres zwrotu inwestycji w fotowoltaikę określa się na czas około 7 lat. Oczywiście, zależy to od wielkości instalacji i miejsca w Polsce, w którym jest ona założona (nasłonecznienie różni się w zależności od szerokości geograficznej. Oczywiście czas, w którym zwróci się inwestycja może być znacznie krótszy jeżeli korzysta się z systemów wsparcia (np. dotacje, system opustów). Po tym czasie produkowana przez nas energia jest całkowicie darmowa. Dodatkowo na rynku energii elektrycznej zauważyć można widoczny wzrost cen energii. Właściciele domów, którzy zdecydowali się na instalację paneli słonecznych nie odczują takich zmian.

Bezobsługowa instalacja Fotowoltaiki

Zaangażowanie właściciela instalacji w jej działanie w zasadzie kończy się w momencie jej montażu na dachu budynku. Instalacja jest w pełni bezobsługowa i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Jeżeli instalacja zostanie ułożona na gruncie, należy dbać o to, aby otaczająca ją trawa była skoszona oraz żeby otaczające drzewa nie zasłaniały paneli.  Właściciel instalacji fotowoltaicznej może spokojnie odpocząć i i monitorować pracę instalacji za pomocą komputera bądź za pośrednictwem urządzeń mobilnych takich jak telefon lub tablet.

Fotowoltaika to Niezależność energetyczna

Jesteśmy świeżo po ogromnej debacie społecznej dotyczącej cen prądu. Mimo, że rząd wstrzymał podwyżki cen prądu na kolejny rok, w zasadzie nieuniknione będą podwyżki w kolejnych latach. Warto w tym przypadku rozważyć inwestycję w pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł energii jak np. energia słoneczna. Decydując się na taką instalację zyskujemy niezależność energetyczną. Niezależność ta przejawia się również podczas awarii w elektrowniach czy też przeciążeniach sieci. Podczas, gdy wszyscy inni nie będą mieli prądu, właściciele instalacji (dzięki specjalnym akumulatorom) będą dalej mogli korzystać z prądu. Jest to szczególnie ważne przy funkcjonowaniu firm.

Dopasowanie fotowoltaiki do indywidualnych potrzeb

magazyny energiiWielkość instalacji fotowoltaicznej jest ustalana na podstawie indywidualnego zapotrzebowania na energię danego gospodarstwa domowego, przez co mamy możliwość dopasowania wielkości i ilości paneli do naszych potrzeb energetycznych. Sytuacja taka daje  duży komfort, ponieważ bez względu na fakt czy planujemy inwestycję dla gospodarstwa domowego, mikro bądź małego przedsiębiorstwa, czy dużych zakładu produkcyjnego zawsze mamy możliwość doboru wielkości instalacji tak by pracowała ona optymalnie i generowała realne oszczędności. Każda instalacja, powinna być poprzedzona specjalistycznym audytem.