Co należy wiedzieć przed zabiegiem przeszczepu włosów?

Przedwczesne wypadanie włosów jest przypadłością, z którą boryka się bardzo wiele osób, w tym najszersze grono stanowią mężczyźni. Dla większości z nich łysienie to wstydliwy i niezbyt estetyczny problem, na który wydaje się nie być ratunku. Z pomocą przychodzi nowoczesna medycyna estetyczna, która pozwala niemal całkowicie pozbyć się łysiny. Dowiedz się, na czym dokładnie polega przeszczep włosów.

Przeszczep włosów – na czym to polega?

Przeszczep włosów jest zabiegiem, polegającym na pobraniu mieszków włosowych, celem przeszczepienia ich w wybrane miejsce. Mieszki pobiera się z okolic potylicy, a miejscem ciała do transplantacji może być skóra głowy, ale także broda, klatka piersiowa, brwi lub rzęsy. Istnieje wiele metod pobierania mieszków włosowych. Kiedyś jedyną opcją było FUT, czyli zabieg polegający na wycięciu płata skóry; zostawiał on nieestetyczną bliznę, dlatego, na szczęście, ta metoda przestała być stosowana. Obecnie najczęściej stosuje się metodę FUE. Zmotoryzowany robót lub, w niektórych przypadkach, lekarz pobiera i przeszczepia pojedyncze mieszki włosowe. Dzięki temu zabiegowi unikamy brzydkich blizn. Zabieg jest stuprocentowo bezbolesny, jako że specjalista wykonuje go pod miejscowym znieczuleniem. Gojenie trwa do około dwóch tygodni, w tym czasie powinno przyjmować się, prewencyjnie, antybiotyki i leki przeciwzapalne. 

Przeszczep zagęszcza włosy i pozwala zniwelować niemal każdy rodzaj łysienia, taki jak łysienie androgenowe, bliznowaciejące lub wywołane wypadkiem, lub chorobą. 

Prawidłowo wykonany zabieg przeszczepienia mieszków włosowych nie powinien dawać żadnych niepokojących objawów. Ponadto, jeśli transplantacji dokonał doświadczony lekarz z renomowanej kliniki medycyny estetycznej, efekt będzie bardziej niż zadowalający. Przeszczepione włosy będą dawać naturalny wygląd i nie powinny odróżniać się od reszty. Osoby, które poddały się zabiegowi przed laty mogą skarżyć się na nieestetyczne i widoczne gołym okiem efekty zabiegu. Na szczęście medycyna estetyczna poszła naprzód i wypracowała metody transplantacji włosów, które pozwalają na cieszenie się naturalną czupryną i to przez długie lata.

Jedną z rzeczy, o których należy pamiętać,  jest to, że przeszczep włosów, jak każdy zabieg wymagający interwencji chirurga plastycznego, należy być wcześniej dokładnie przemyślana i skonsultowana ze specjalistą. Trzeba również sobie uświadomić, że w nielicznych przypadkach może zaistnieć konieczność powtórzenia zabiegu, co niektórych może do niego zniechęcić. 

Przeszczep włosów – dla kogo? 

Chociaż, jak wspomnieliśmy wcześniej, problem łysienia dotyczy w dużej mierze mężczyzn, dlatego to oni zwykle decydują się na transplantację mieszków włosowych. Jednakże zdarzają się przypadki łysienia u kobiet. Dlatego przeszczep włosów możliwy jest u obu płci. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania dotyczące zabiegu. Dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą przed zdecydowaniem się na transplantację – pewne choroby mogą wpłynąć na efekt końcowy zabiegu.

Przeszczepu mieszków włosowych nie należy przeprowadzać u osób, u których stwierdzono nieunormowaną cukrzycę, nowotwór lub chorobę sercowo-naczyniową. Ponadto, przeciwwskazaniem będzie również występujące u niektórych łysienie plackowate, stany zapalne na skórze głowy oraz – to dotyczy głównie kobiet – zaburzenia hormonalne. Te ostatnie mogą rzutować na rośnięcie przeszczepionych włosów – niestwierdzony odpowiednio wcześnie stan zapalny skóry może powodować zniszczenie mieszków włosowych, a tym samym zniweczyć cały trud transplantacji. 

Czy przeszczep włosów jest bolesny?

Wiele osób ma obiekcję przed skorzystaniem z zabiegu transplantacji włosów. Bardzo często obawiamy się towarzyszącego procederowi bólu oraz potencjalnych blizn i rekonwalescencji. Faktycznie, stosowane kiedyś metody wymagały użycia skalpela, zdzierania fragmentu skóry oraz długiej rekonwalescencji. Na szczęście obecnie stosowane w nowoczesnych klinikach medycyny estetycznej metody transplantacji włosów są prawie zupełnie bezinwazyjne. Mieszki włosowe przeszczepiane są manualnie jeden po drugim, dlatego tuż po zabiegu możemy spokojnie wrócić do naszych codziennych zadań. Nawet jeżeli po zabiegu zostaną jakiekolwiek blizny, będą one zupełnie niewidoczne gołym okiem. Co więcej, pełna rekonwalescencja nie powinna zająć dłużej niż dwa tygodnie. Cały zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie odczuwamy podczas niego żadnego bólu.

Ile kosztuje zabieg przeszczepienia włosów?  

Wiele osób, które decydują się na zabieg przeszczepienia mieszków włosowych, zastanawia się nad ceną. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, ile może nas kosztować taki zabieg, gdyż jest to w dużej mierze uzależnione od kondycji włosów, efektu, jakiego oczekujemy oraz powierzchni skóry poddanej przeszczepowi. Wiadomo, że kręcone i ciemne włosy lepiej pokryją łysinę, niż włosy o jasnym odcieniu, będę także generowały inne koszta. Jak widać współczesny zabieg przeszczepiania włosów to metoda nieinwazyjna, bezpieczna i stosunkowo skuteczna.