Co robi witamina K? Prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu jest związane z wieloma czynnikami. Należą do nich aktywność fizyczna, higiena snu i zdrowe odżywianie. Jeśli chodzi o zdrowe odżywianie, nie można nie wspomnieć o witaminach. To dużo, ale co robi witamina K?
Witamina K nie jest pojedynczym związkiem, ale grupą związków organicznych. Zawiera witaminę K1, czyli filochinon, oraz witaminę K2, czyli menadion. Witamina K2 jest wytwarzana w naszym organizmie przez florę jelitową, ale w zbyt małych ilościach.
Biochemicy Edward Adelbert Doisy i Henrik Dam są odpowiedzialni za odkrycie witaminy K. W 1943 roku otrzymali za to odkrycie Nagrodę Nobla. W tym miejscu warto wspomnieć, że za odkrycie witamin jako niezbędnych do życia związków odpowiedzialny był Polak – Kazimierz Funk. Jest założycielem nauki o witaminach.
Gdzie mogę znaleźć witaminę K?
Witaminy to związki chemiczne niezbędne do życia. Niektóre witaminy jesteśmy w stanie sami wyprodukować, jak np. witamina D3, która powstaje w skórze pod wpływem promieni słonecznych i dalej przekształcana w aktywną postać w wątrobie i nerkach. Z kolei witamina K jest produkowana przez bakterie tworzące florę w naszym jelicie grubym. Jednak w obu przypadkach ilość produkowanej witaminy jest niewystarczająca i dlatego musi być przyjmowana z pożywieniem.
Witamina K występuje głównie w zielonych warzywach, takich jak kapusta, sałata, szpinak, brokuły i ogórki. Występuje również w produktach mlecznych, takich jak ser, jogurt i jajka. Wątroba jest bogata w witaminę K i żelazo. Można zauważyć, że ilość pokarmów bogatych w witaminę K jest bardzo bogata. Oczywiście każdy z nas może wzbogacić swoją dietę w te cenne produkty.
Za co odpowiada witamina K?
Witamina K odpowiada przede wszystkim za udział w prawidłowym krzepnięciu krwi. Jego głównym miejscem działania jest wątroba. To właśnie w tym niezwykłym narządzie, pełniącym setki funkcji, witamina K bierze udział w syntezie czynników krzepnięcia (I-XII) oraz protrombiny.
Ponadto witaminy K2 i D3 odpowiadają za regulację stężenia wapnia w organizmie. Wapń jest niezwykle ważnym pierwiastkiem w naszym organizmie. Jest niezbędna do funkcjonowania układu nerwowego, wspomaga skurcze mięśni, warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i kostnego. Witamina K jest magazynowana w komórkach wątroby, ale tylko przez krótki czas. Dlatego tak ważne jest codzienne spożywanie odpowiednich ilości tego związku. Osoby szczególnie narażone na niedobór witaminy K2 to osoby przyjmujące antybiotyki oraz osoby z celiakią lub częstymi biegunkami.
Witamina K jest szczególnie ważna dla noworodków. Jej niedobór może prowadzić do zaburzeń krzepnięcia. Dlatego krótko po urodzeniu noworodkom podaje się domięśniowo witaminę K.
Objawy niedoboru witaminy K
Objawami niedoboru witaminy K są głównie zaburzenia krzepliwości krwi, które utrudniają i wydłużają gojenie się ran i nacięć. Jednak to nie jedyne objawy niedoboru witamin. Inne obejmują ryzyko demineralizacji kości i osteoporozy. Jest to poważna choroba powodująca skrajną utratę masy kostnej. Do złamań może dojść nawet podczas wykonywania zwykłych, podstawowych czynności. Niedobór witaminy K może również upośledzać pracę serca i całego układu krążenia.
Zaburzenia krążenia mogą przyczyniać się do rozwoju miażdżycy. Jest to bardzo poważna choroba, która polega na odkładaniu się złogów wapnia (blaszek miażdżycowych) w ścianach tętnic. Powoduje to zmniejszenie światła naczyń i utrudnia przepływ krwi. Jest to szczególnie niebezpieczne dla naczyń wieńcowych (naczyń krwionośnych dostarczających krew do serca). Zwężenie tętnic wieńcowych może prowadzić do zawału serca. Aby tego uniknąć, należy uprawiać aktywność fizyczną, unikać smażonych potraw i zadbać o to, aby dieta była bogata w witaminy, w tym witaminę K.
Zaburzenia krzepnięcia związane z niedoborem witaminy K2 są szczególnie szkodliwe dla dziewcząt i kobiet w okresie menstruacji. Podczas menstruacji wyściółka macicy (endometrium) obumiera, złuszcza się i jest wydalana podczas menstruacji. W takim przypadku problemy z krzepnięciem krwi mogą powodować obfite krwawienie.
Suplementacja witaminy K
Obecnie dostępność suplementów diety dostarczających witamin jest bardzo duża. Najpopularniejszą formą suplementacji jest witamina K w tabletkach. Suplementy te zawierają witaminę K1 oraz jedną z dwóch form witaminy K2 (MK4 lub MK7). Dieta powinna być zbilansowana tak, aby dostarczała wszystkich niezbędnych składników odżywczych i witamin. Czasami jednak zdajemy sobie sprawę, że nasza dieta nie spełnia tych warunków. Wtedy możesz rozważyć przyjmowanie suplementów witaminowych. Witaminę K2MK7 bez problemu kupisz w sklepach. Apteki oferują szczególnie bogate suplementy witaminowe. Tam też możemy zasięgnąć porady wykwalifikowanego technika lub magistra farmacji.