Jeśli odziedziczyłeś rodzinną biżuterię po swojej babci, możesz oczywiście ukryć ją pod obiciem krzeseł. Ale dziś istnieje znacznie bardziej niezawodny sposób przechowywania złota i diamentów to skrytka bankowa (depozytowa). W rzeczywistości to osobisty sejf w banku. Możesz go wynająć do bezpiecznego przechowywania kosztowności: pieniędzy, biżuterii, kolekcji cennych monet czy jajek Faberge. Wiele osób zastanawia się, czy warto korzystać z takiej usługi, przed podjęciem decyzji warto przeanalizować jakiemu celowi miałaby ona służyć.
Co to jest skrytka bankowa?
Problem bezpieczeństwa oszczędności, kosztowności i ważnych dokumentów przez cały czas niepokoił człowieka, a zwłaszcza biznesmena. Dziś banki oferują niezawodne i skuteczne narzędzie do rozwiązania tego problemu – wynajmowanie skrytek bankowych.To małe metalowe pudełko, które jest instalowane w specjalnym skarbcu bankowym. W indywidualnej skrytce depozytowej można przechowywać prawie wszystko, co wymaga specjalnego bezpieczeństwa: papiery wartościowe, dokumenty osobiste i firmowe, dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie. Możesz wynająć skrytkę nawet na określony okres, na przykład na czas podróży służbowej lub wakacji. Pozwoli to oddać się relaksowi, nie myśląc o bezpieczeństwie swojego majątku osobistego.
Do jakich celów wykorzystać skrytkę bankową?
W skrytce bankowej możesz ukryć wszystko, z wyjątkiem zabronionych przedmiotów, takich jak broń, narkotyki, materiały wybuchowe, substancje toksyczne lub radioaktywne. W przegródce nie można również przechowywać żywności ani innych łatwo psujących się artykułów. W umowie z bankiem zawsze jest taka klauzula.
Po co trzymać pieniądze w skrytce bankowej, czy to się opłaca?
Oczywiście trzymanie pieniędzy w skrytce bankowej nie ma sensu: odsetki nie urosną. Możesz jednak użyć skarbca bankowego do przechowywania i bezpiecznego przesyłania pieniędzy podczas dokonywania dużych transakcji – na przykład przy zakupie nieruchomości.
Jak długo można przechowywać kosztowności – czy jest to bezpieczne?
Skrytkę bankową można wynająć na dowolny czas. Zwykle umowa zawierana jest na okres od 1 miesiąca, jednego roku z możliwością przedłużenia lub na czas nieokreślony. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, należy dokładnie przestudiować wszystkie warunki umowy. Banki opracowują wewnętrzne standardy bezpieczeństwa. Ale ogólnie rzecz biorąc, nie ma dużych różnic w systemach przechowywania dla różnych banków. Bank jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo sejfu. Zgodnie z prawem, jeśli skrytka depozytowa zostanie okradziona, bank jest zobowiązany do zrekompensowania Ci strat, ale tylko do kwoty równej kilkudziesięciu średnim krajowym pensjom. Dlatego czasami warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie.
Jak wynająć skrytkę bankową?
Najpierw musisz sporządzić umowę z bankiem, wybrać rozmiar skrytki bankowej i wskazać okres. Następnie otrzymasz klucz do skrytki. Drugi klucz pozostaje w banku. Dostęp do niej masz tylko ty, oraz wyznaczony przez ciebie pełnomocnik. Po przybyciu do banku towarzyszy ci pracownik, ponieważ do otwarcia sejfu konieczne są dwa klucze – twój i pozostawiony w banku. Każde otwarcie skrytki bankowej jest odnotowywane w jego rejestrze. Ważne! Nie ma duplikatu klucza, dlatego w przypadku jego zagubienia, będziesz musiał pokryć koszt wynajęcia ślusarza.
Plusy posiadania skrytki bankowej
- Bezpieczeństwo. Bank posiada wielostopniowy system ochrony. Skrytka bankowa to metalowy sejf w pomieszczeniu z drzwiami pancernymi, ochroną, alarmem i monitoringiem. Dlatego o wiele bezpieczniej jest przechowywać tutaj kosztowności niż w domu.
- Bezpieczeństwo mienia. Zawartość skrytki bankowej jest twoją własnością, a nie banku. Nawet, jeśli licencja banku zostanie cofnięta, sejf nie zostanie otwarty bez Ciebie, a kosztowności zostaną Ci zwrócone w całości.
- Tryb tajemnicy bankowej. Bank nie ma prawa ujawniać osobom postronnym informacji, że posiadasz skrytkę depozytową i co w niej jest. Wyjątkiem jest prokuratura, policja, ABW, CBA, Straż Graniczna. Zawartość skrytki może poznać jeszcze komornik posiadający sądowy tytuł egzekucyjny. Pamiętaj! Bank jest uprawniony do zablokowania dostępu do niej, jeśli otrzyma stosowne pismo z prokuratury, sądu lub Generalnego Inspektoratu Kontroli Skarbowej.
Koszty korzystania ze skrytki bankowej
Orientacyjne koszty w konkretnych bankach wynoszą:
- PKO BP – od 350 złotych rocznie.
- BGŻ BNP Paribas – mała skrytka to 30 złotych miesięcznie, większa skrytka to 50 złotych miesięcznie.
- Pekao S.A. – koszt rocznego wynajmu skrytki wynosi w granicach 400 złotych rocznie. Cena jest uzależniona do rozmiaru skrytki.
Skrytkę bankową mogą wynająć obywatele naszego kraju oraz obcokrajowcy, konieczne jest posiadanie dowodu osobistego lub paszportu. Poza tym wynajem nie dotyczy tylko i wyłącznie jednej osoby, ze skrytki może korzystać małżeństwo. Każdy z małżonków będzie posiadał swój własny klucz. Sprawą istotną jest, to, że wynajem skrytek nie wymaga spełniania specjalnych wymogów dochodowych, każdy może skorzystać z takiej usługi.