Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak ważne?

Ubezpieczenie OC – termin ten zna każdy posiadacz prawa jazdy oraz samochodu. Co jednak oznacza ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej? Jaką ochronę zapewnia? Kiedy trzeba je posiadać i jak je uzyskać? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej ma szeroką definicję. Przede wszystkim jest to rodzaj ochrony majątkowej obejmującej sytuację, w której ubezpieczony jest zobowiązany do zniwelowania wyrządzonych przez niego szkód – dzieje się tak w następstwie czynu niedozwolonego. Terminem tym jest oznaczana każda czynność objęta umową o cywilnej odpowiedzialności. Zdarzenie, za które ubezpieczony ponosi odpowiedzialność, a w wyniku którego powstała szkoda nie musi być spowodowane specjalnie – ubezpieczenie OC https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ocp-przewoznika/bytom/ dotyczy każdej osoby poszkodowanej.

Ubezpieczenie OC powinien mieć każdy posiadacz samochodu, ponieważ chroni ono właściciela w trakcie stłuczki czy kolizji, do której doszło z jego winy. Jeżeli któraś z tych sytuacji będzie miała miejsce, to ubezpieczenie pokryje koszty spowodowania szkód, takich jak zniszczenie czyjegoś zderzaka bądź wgniecenie karoserii.

Kiedy jeszcze przydaje się OC?

Ubezpieczenie OC to nie tylko ochrona możliwa w sytuacji nieumyślnego spowodowania konkretnej szkody. Jest ono przydatne również w prywatnym życiu –  zwłaszcza w sytuacjach, kiedy:

 • posiada się nieruchomość,
 • jest się rodzicem,
 • często jeździ się na rowerze,
 • wynajmuje się lokal,
 • posiada się psa, konia bądź inne zwierzę.

Dlaczego jednak ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przydaje się w przytoczonych przypadkach? Chroni ono bowiem przed stratami finansowymi, które są związane ze szkodami, jakie możemy spowodować w sposób nieumyślny w życiu codziennym. Zaliczamy do tego sytuacje, takie jak na przykład:

 • zniszczenie mienia bądź ugryzienie kogoś przez psa,
 • wypadek na rowerze w wyniku którego ktoś ucierpi bądź czyjeś mienie zostanie uszkodzone,
 • nie utrzymanie posesji we właściwym stanie, w związku z czym ktoś może się na przykład przewrócić na oblodzonym, nieodśnieżonym chodniku,
 • zalanie sąsiadów,
 • wybicie okna przez pociechę, w trakcie np. gry w piłkę.

Nieumyślne spowodowanie szkody sąsiadowi – co wtedy?

W przypadku, kiedy ktoś powoduje nieumyślnie szkodę swojemu sąsiadowi, na przykład zaleje mu któreś z pomieszczeń, wybije szybę czy też wznieci pożar i jeżeli posiada ważne ubezpieczenie OC – nie musi się martwić o konieczność pokrycia koszt ani załatwiania formalności. Dlaczego? Ponieważ odszkodowanie zostanie sąsiadowi wypłacone przez jego ubezpieczyciela, który to skontaktuje się z ubezpieczycielem osoby, która taką szkodę spowodowała i sprawy zostaną załatwione przez nich. Należy jednak wiedzieć, iż zakres ubezpieczenia OC http://tania-polisa.com/kontakt/ pokrywa kwoty szkód mieszczące się w ustalonym w polisie limicie.

Kiedy ubezpieczenie OC obowiązuje?

Ubezpieczenie OC jest wymagane nie tylko w przypadku posiadania samochodu i poruszania się nim – jest ono konieczne także w wielu innych sytuacjach, przede wszystkim zawodowych, takich jak:

 • pracowanie jako specjalista na odpowiedzialnym stanowisku,
 • pracowanie w zawodzie, którego niewłaściwe wykonywanie może spowodować uszczerbek na czyimś zdrowiu.

W takich przypadkach ubezpieczenie OC jest bardzo ważne i jego posiadanie chroni interesy ubezpieczonej osoby. Zawodowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest zależne od wielu rozporządzeń w zależności od charakteru danej pracy i są ponadto poddane różnorodnym prawnym regulacjom. Warto wiedzieć, iż każdy zawód objęty obowiązkiem posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wymaga podpisania konkretnej umowy – jeżeli tak się nie stanie, to osoba, która go wykonuje, podlega karze.

Prowadzenie działalności gospodarczej – czy wtedy również przydaje się OC?

Zakup ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej powinna rozważyć każda osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą, nawet jeżeli wykonywany przez daną osobę zawód nie jest na liście zawodów objętych obowiązkiem prawnym kupna takiej polisy. Mając jakąkolwiek firmę można być narażonym na sytuacje, w których to można ponieść winę wyrządzenia szkody swojemu klientowi bądź kontrahentowi. Przykładowo, osoba prowadząca firmę, która oferuje usługi naprawiania sprzętu elektronicznego uszkodzi przypadkowo powierzone urządzenie, będzie mieć zapewnioną ochronę przez ważne ubezpieczenie OC https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/ przed wszelkimi konsekwencjami, a koszty związane z odszkodowaniem zostaną przez nie pokryte. Warto wiedzieć, iż szkoda nie musi być wynikiem błędu danej osoby, ale też nieumyślnym wypadkiem, takim jak awarią sprzętu bądź zalaniem firmy.

Ubezpieczenie OC jest przydatne także właścicielom firm w związku z wynajmowaną bądź posiadanie na własność nieruchomością. Wina za jakikolwiek wypadek mający miejsce na terenie danej działalności gospodarczej może zostać przypisana właścicielowi firmy, dlatego też warto się zabezpieczyć i posiadać aktualne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które zapewni pokrycie kosztów związanych z jakimikolwiek konsekwencjami.

Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B
05-200 Marki
609 103 308
www.fullpolisa.pl/