Dodatkowe akcesoria do komputerów dla graczy

Kupując komputer dla graczy, należy w pierwszej kolejności skupić się na jego podstawowych parametrach, takich jak szybkość procesora, moc karty graficznej, albo ilość pamięci podręcznej. Jednak nie należy zapominać o równie ważnych akcesoriach dodatkowych, które również znacząco wpływają na jakość posługiwania się komputerem, zwłaszcza podczas grania w wymagające i zaawansowane produkcje. 

Urządzenia peryferyjne dla graczy

Współczesne gry komputerowe są niezwykle zaawansowane i umożliwiają bardzo realistyczne wcielanie się w wirtualne postacie. Standardowe wyposażenie komputerów dla graczy powinno zawierać dodatkowe kontrolery, takie jak:

  • Pady
  • Joysticki
  • Kierownice

Są to akcesoria, które znacząco wpływają na jakość rozrywki, a przy okazji ułatwiają sterowanie wirtualnymi postaciami. Aktualnie większość gier jest projektowana tak, by optymalna wygoda sterowania była osiągana za pomocą padów, które są o wiele wygodniejsze niż sterowanie za pomocą myszki i klawiatury. Co prawda pady kojarzą się głównie z konsolami, ale jednak istnieje na rynku wiele wersji dedykowanych popularnym pecetom. Poza klasycznymi grami, które bazują na grywalności lub rozbudowanym trybie online, takimi jak na przykład gry strategiczne, ekonomiczne lub najprostsze, choć popularne „strzelanki”, które nadal posługuje się klawiaturą i myszką, reszta nowych produkcji raczej jest konstruowana pod inne formy kontrolerów. Pady potrafią być nie tylko praktyczne i wygodne, ale przede wszystkim umożliwiają rozgrywkę kilkuosobową, co zdecydowanie stanowi dodatkowy walor. W zwiększaniu emocji podczas rozgrywki, niczym nie ustępują także joysticki i kierownice do gier związanych z wyścigami samochodowymi. Ze względu na to, że komputery dla graczy oferują teraz niesamowicie realistyczną grafikę, takie gry przy wykorzystaniu kierownicy potrafią wciągnąć na długie godziny.

Polecamy szczególnie:

Sprzęt dla zaawansowanych graczy

Rynek gier komputerowych na przestrzeni ostatniej dekady przeżył niesamowity rozwój. Umożliwiło to powstanie nowej kategorii sportowej, jaką jest e-sport, który swoją popularnością przebija już wiele tradycyjnych dyscyplin sportowych. Na kanwie rozwoju e-sportu, powstało wiele akcesoriów, które umożliwiają graczom codzienne, wielogodzinne sesje przy komputerze. Jako że w branży pojawiło się wiele osób, które zawodowo zajmują się graniem w gry komputerowe, stał się to już dla nich zawód, który zobowiązuje, a to wymaga w pełni profesjonalnego podejścia. Aspirując do grania na najwyższym poziomie, poza komputerami dla graczy, warto wyposażyć się w profesjonalne akcesoria, które na najwyższym poziomie mogą robić znaczną różnicę. W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć w specjalistyczną klawiaturę, a także myszkę. Dla wielu popularnych gier, w które organizowane są nawet wielkie, międzynarodowe turnieje i profesjonalne ligi e-sportowe, klawiatura i myszka stanowią podstawę wyposażenia gracza. Myszka, jako podstawowy kontroler powinna być przede wszystkim ergonomiczna i dobrze wyprofilowana, tak by gracz mógł za jej pomocą być jak najbardziej precyzyjny. Każdy preferuje nieco inny kształt myszki, chociażby ze względu na różne wielkości dłoni, dlatego też warto sprawdzić kilka modeli, zanim wybierze się właściwy. Nie bez znaczenia pozostaje także szybkość sensorów, a także połączenie myszki z komputerem. Najwygodniejsze są myszki bezprzewodowe, które zdominowały rynek. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na to, jak szybki czas reakcji ma dana myszka, gdyż jest to najistotniejszy parametr dla zaawansowanych graczy.

Komputery dla graczy powinny być także wyposażone w specjalistyczne, dedykowane do tego klawiatury. Mają one nieco inną budowę niż te standardowe, gdyż są dedykowane do tego, by wygodnie było korzystać z podstawowych klawiszy, które przeważnie wykorzystywane są w grach. Jest to w większości ograniczona liczba klawiszy, stąd specyficzny wygląd dedykowanych do tego celu klawiatur, które eksponują właśnie newralgiczne miejsca. Są one o wiele wygodniejsze dla graczy, co na zaawansowanym poziomie robi znaczącą różnicę.

Akcesoria do e-sportu

Siedząc przez wiele godzin przed komputerem, warto również zaopatrzyć się w dedykowane do tego biurko i fotel gamingowy. W skład zestawu dla profesjonalnego gracza, poza zaawansowanym technologicznie komputerem dla graczy, obowiązkowo powinno znajdować się biurko, które nie krępuje ruchów i umożliwia precyzyjne kierowanie wirtualnymi postaciami. Takie biurko powinno mieć blat o odpowiednie szerokości, tak by można było na nim odpowiednio ustawić monitor, w takiej odległości od gracza, aby było to zgodne z zasadami ergonomii. Wiele biurek ma także regulowaną wysokość oraz dodatkowe półki na klawiaturę. Taki zestaw warto uzupełnić o specjalistyczny fotel, w którym pozycja przypomina pozycję zawodowego kierowcy rajdowego. Jest ona optymalna do tego, by stabilnie operować kontrolerami, takimi jak myszka i klawiatura lub pad, jednocześnie kontrolując to, co dzieje się na ekranie monitora.