Choroby zwyrodnieniowe stóp spędzają sen z powiek wielu pacjentom gabinetów podologicznych. Trudne do leczenia, uciążliwe haluksy są jedną z najpowszechniej występujących zwyrodnień kości, zniekształcających stopy i utrudniających chodzenie https://satin.pl/podolog-ursynow/. Większość pacjentów zmagających się z tą przypadłością to kobiety – ich struktura kostna jest bardziej podatna na deformacje, a moda na buty na wysokim obcasie nie polepsza sytuacji. Sprawdzamy, jak unikać chorób zwyrodnieniowych i jakie są sposoby na ich leczenie.
Początek haluksów? Pomoże ci podologia
Do zwyrodnień, deformacji i odcisków doprowadzają przede wszystkim źle dobrane buty. Kobiety są szczególnie narażone na haluksy ze względu na noszenie butów na wysokim obcasie, które zestawione z wąskim czubkiem są gotową receptą na deformację stóp http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/pielegnacja-i-leczenie-stop/opracowanie-pekajacych-piet/. Wybierając obuwie powinniśmy skłaniać się ku tym modelom, które nie uciskają i nie powodują nienaturalnego wygięcia palców. Odkształcenia stóp powodują, że podczas chodzenia stopa układa się inaczej, niż w naturalnych warunkach. W trakcie chodzenia na szpilce stopa układa się nienaturalnie: zwiększa się ucisk na paluch i łuk poprzeczny, co ma bezpośredni wpływ na deformację palców, rozwój płaskostopia, bólu, a także na rozwój haluksów. Pacjenci, którzy mają ten problem często niepotrzebnie odwlekają wizytę u podologa, trafiając tam kiedy jest już za późno na delikatne środki zaradcze. Dlatego wielu lekarzy radzi obserwować stopy i odwiedzać gabinet profilaktycznie, aby nie dopuścić do rozwoju zmian.
Po czym poznać haluksy
Haluksy są łatwe do rozpoznania: uwypuklona zostaje kość śródstopia, paluch staje się zniekształcony i skierowany do wewnątrz. Czujność powinno wzbudzić wybrzuszenie w okolicy palucha, powiększające się i sprawiające ból, podobnie jak podwinięcie palucha pod palce. Pojawienie się odcisków na stopach Stan zapalny kości powoduje ból, zaczerwienienie, a niekiedy inne objawy:
– zapalenie wysiękowe kaletki
– miejsce wypełnione śluzem na styku wystającej kości i palucha
– zgrubienia naskórka
– stan zapalny, obrzęk
– szersze stopy
Niektóre osoby mają haluksy ze względu na genetyczną skłonność do powstawania zwyrodnień tego typu. Jeśli mamy skłonności do nieprawidłowego układu kostnego (wiotkość tkanek, specyficzne ustawienie kości), to powinniśmy dbać o dobór obuwia jeszcze intensywniej. Chociaż większość zmian występuje u kobiet w wieku dojrzałym, to często obserwuje się je również u bardzo młodych ludzi. Częstym powodem powstawania haluksów (oprócz czynników genetycznych) są:
– nieprawidłowo dobrane, niewygodne, uciskające obuwie
– praca stojąca
– choroby reumatyczne
Haluksy najlepiej leczyć od samego początku ich powstania. Wtedy masz jeszcze szansę na wyleczenie się w gabinecie podologicznym i uniknięcie operacji.
Jak podolog leczy haluksy
Zanim choroba się rozwinie, możemy zaufać specjaliście podologii i skorzystać z zabiegów, które polepszą sytuację i zapobiegną dalszemu rozwojowi choroby. Podolog może zaproponować nam kilka rozwiązań: jednym z nich jest stosowanie plastrów na haluksy i żelowych osłon, które niejednokrotnie są wzbogacone o olejki które działają leczniczo. Do leczenia w początkowym etapie stosuje się również kliny międzypalcowe i separatory, które zapobiegają nachodzeniu na siebie palców, przywracają im właściwe położenie, minimalizują ból http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/leczenie-zmian-skornych/oczyszczenie-brodawki/. Częstym rozwiązaniem jest też specjalna opaska, którą zakłada się na zdeformowany paluch. Korygowane jest w ten sposób ustawienie dużego palca. W celu rozłożenia nacisku na całą stopę, zmniejszenia rozwoju koślawego palucha i płaskostopia stosuje się tzw. peloty żelowe (mają one formę wkładek). Ich bardziej rozbudowaną wersją są silikonowe wkładki metatarsalne. Wymienione metody pomagają w momencie, kiedy do gabinetu podologicznego zgłosimy się w odpowiednim momencie – na początku choroby, a nie w momencie dużego zaawansowania zmian. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku osób, u których haluksy są dziedziczne, ponieważ u nich postępowanie choroby będzie przyspieszone.
Gdzie szukać dobrego podologa?
Podolog, który potrafi leczyć deformacje stóp musi być osobą po kursach, które szkolą specjalistów. Osoba zajmująca się zawodowo podologią powinna mieć doświadczenie, a dyplomy związane z odbywaniem kursów potwierdzają determinację w dążeniu do doskonalenia fachu https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/plaskostopie-poprzeczne/. Praktyka poświadczona dyplomami to sygnał, że z dużym prawdopodobieństwem trafiliśmy do gabinetu dobrego specjalisty. W przypadku, kiedy nie mamy pewności warto sięgnąć do skarbnicy wiedzy, czyli do Internetu. Zadowoleni pacjenci najpewniej zostawią po sobie ślad i obdarzą swojego podologa pochlebnymi opiniami. W przypadku chorób takich, jak haluksy nie powinniśmy pochopnie wybierać gabinetu. Spójrzmy na listę zabiegów: jeśli w usługach widnieją procedury związane z rekonstrukcją czy protetyką paznokci, leczeniem stopy cukrzycowej i innych zmian chorobowych, to najpewniej będziesz mógł liczyć też na poradę związaną z leczeniem deformacji stopy.