Ile kosztują domy drewniane? Jeszcze niedawno domy drewniane były praktycznie nieznane i kojarzyły się jedynie z letniskowym budownictwem. W dzisiejszych czasach wygląda to zupełnie inaczej, bowiem coraz więcej osób decyduje się na technologię drewnianą, która niesie ze sobą wiele zalet i prezentuje się doskonale pod względem wizualnym.
Jak wygląda kwestia budowy domu drewnianego? Jakie zalety i wady mają domy drewniane? Ile mogą kosztować tego typu konstrukcje? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Jak wygląda kwestia budowy domu drewnianego?
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania w tym zakresie, warto zdawać sobie sprawę z tego, że ogromną zaletą domów drewnianych jest to, że ich czas budowy jest stosunkowo krótki. W praktyce gotowy dom możemy otrzymać nawet w ciągu trzech miesięcy, co wydaje się być wartością bardzo satysfakcjonującą. Jest to idealne rozwiązanie dla tych wszystkich osób, które chciałby w błyskawicznym tempie zamieszkać w swojej wymarzonej rezydencji. Oczywiście należy się nad tym uprzednio dokładnie zastanowić, bowiem często jest to decyzja na całe życie. Współczesne domy drewniane stawia się w stosunkowo łatwy i szybki sposób, jednak co ciekawe- cała konstrukcja jest w pełni stabilna i wyróżnia się trwałością. Warto wspomnieć o tym, że prace na budowie mogą odbywać się niezależnie od warunków atmosferycznych, dlatego też pora roku nie ma żadnego znaczenia. W technologii drewnianej nie ma dużej ilości prac “mokrych”, co warto mieć na uwadze. Co to oznacza w praktyce? Domy z drewna klejonego budowane są bez większych przestojów, czego nie możemy powiedzieć w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Oczywiście wiąże się to z tym, że podczas procesu budowy musi panować odpowiednia dyscyplina, a wszelkie przestoje nie są wskazane.
Jakie zalety mają domy drewniane?
Nie da się ukryć, że dom HBE niesie ze sobą wiele zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Przede wszystkim mamy do czynienia z krótkim czasem budowy, o czym wspominaliśmy w pierwszym akapicie. Tego typu konstrukcja może powstać w trzy miesiące, co z pewnością jest dość satysfakcjonujące. Jak to jednak jest możliwe? Nie ma konieczności stosowania przerw technologicznych, co jest widoczne w przypadku murowanych domów. Nie w sposób nie wspomnieć o zdrowym mikroklimacie. Drewno ma zdolność do tego, aby regulować wilgotność, w konsekwencji wewnątrz tworzy się specyficzny mikroklimat, którego nie uzyskamy w przypadku innych technologii. Kolejną zaletą jest doskonała izolacja cieplna. W praktyce oznacza to, że latem do wnętrza nie dostaje się gorące powietrze, natomiast zimą nie ucieka temperatura. Oznacza to, że zaoszczędzamy bezpośrednio na ogrzewaniu. Budowy mogą być prowadzone właściwie przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych i od pory roku- warto mieć to na uwadze. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że kwestia przebudowy w tym przypadku nie jest problematyczna- powoduje znacznie mniej kłopotów niż tradycyjne rozwiązania. Dodatkowo całość jest bardzo trwała i wytrzymała. Wichury i burze nie sprawiają najmniejszego zagrożenia. W końcu do konstrukcji stosuje się jedynie wysokiej jakości drewno, które jest obrobione mechanicznie, a także odpowiednio zaimpregnowane.
Poznaj koniecznie:
Domy drewniane- wady tego rozwiązania
Niestety nie ma rozwiązań idealnych, podobnie jest i w przypadku domów drewnianych. Przede wszystkim jest to dość nowa i innowacyjna technologia, dlatego też stosunkowo trudno znaleźć jest odpowiedniego wykonawcę. Warto także wspomnieć o tym, że dość problematyczna jest kwestia związana z ograniczoną dostępnością materiałów. Tego typu drewno musi być odpowiednio wysuszone, obrobione, a także zaimpregnowane. W praktyce oznacza to, że nie będzie ono dostępne od ręki- powinniśmy się z tym liczyć. Kolejną wadą jest niewielka bezwładność cieplna. Co to oznacza? Otóż konstrukcje drewniane błyskawicznie się nagrzewają po uruchomieniu ogrzewania. Niestety równie szybko mogą ulec wychłodzeniu. Na koniec należy jeszcze wspomnieć o ograniczeniach konstrukcyjnych. Dom drewniany może osiadać na skutek wysychania drewna o czym musimy pamiętać.
Ile mogą kosztować domy drewniane?
Wiele osób zastanawia się czy budowa domów z drewna jest kosztowna. W praktyce dość trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem dużo w tym przypadku zależy od wielu czynników. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć wielkość, lokalizację, zastosowane technologie, zastosowane materiały. Na podstawie badań wywnioskowano jednak, że średni koszt budowy oscyluje w granicach 360 000 zł, co jest wartością dość satysfakcjonującą, biorąc pod uwagę, jak kosztowne mogą okazać się tradycyjne budowle. Koszty budowy domu w technologii drewnianej są o około 10% wyższe od domu standardowego, pomimo wszystko wariant ten jest godny rozważenia. Otóż podczas budowy stosowane są energooszczędne i innowacyjne rozwiązania, które to umożliwiają znaczne oszczędzenie pieniędzy podczas podstawowej eksploatacji czy też użytkowania.