Jak dobrze zorganizować przeprowadzkę?

Jak dobrze zorganizować przeprowadzkę?

Jak dobrze zorganizować przeprowadzkę? Na szczęście przeprowadzki nie są czynnością, z którą musimy mierzyć się na co dzień, także gdy nadchodzi konieczność spakowania wszystkiego, co zgromadziliśmy przez lata i przetransportowania tego w nowe miejsce, często wiąże się to z ogromnym stresem. Pakowania całego dobytku nie ułatwia też to, że z miejscem zamieszkania mamy zazwyczaj związanych wiele dobrych wspomnień, które będą wykorzystywać każdą okazję, by do nas wrócić. Dlatego też, żeby przeprowadzkę można było uznać za udaną, trzeba ją dobrze zorganizować. Jak to zrobić?

Jak przygotować się do pakowania?

Przede wszystkim trzeba zacząć się pakować odpowiednio wcześniej. Nawet gdy wiemy całkiem dokładnie ile mamy rzeczy, warto zostawić sobie w zapasie jeden dzień, żeby mieć możliwość wyrobienia się w terminie i poradzenia sobie z nieprzewidzianymi okolicznościami bez spóźnień. Przed rozpoczęciem pakowania musimy oczywiście zorganizować kartony do przeprowadzki zdolne do pomieszczenia naszego majątku. Możemy wykorzystać te, które zostały nam po przywiezionych przez kuriera lodówce, mikrofalówce, drukarce, czy innym sprzęcie AGD. Jeśli mamy ich za mało, odpowiednie kartony możemy po prostu kupić.

Przygotowując się do przeprowadzki dobrym pomysłem jest takie zaplanowanie posiłków, żeby do końca opróżnić lodówkę przed opuszczeniem domu. Warto to zrobić z dwóch powodów. Po pierwsze, artykuły spożywcze są zazwyczaj dość ciężkie, a noszenie ze sobą dodatkowych, zbędnych kilogramów nie jest czymś, czego potrzebujemy. Po drugie, jeśli do nowego miejsca zamieszkania mamy daleko, jedzenie może nie wytrzymać warunków podróży i się zepsuć.

Pamiętajmy, że przeprowadzka to świetna okazja na pozbycie się niepotrzebnych, nieużywanych przez nas rzeczy, które nie robią nic poza zajmowaniem miejsca. Nie ma sensu na przykład zabierać ze sobą starej mikrofalówki tylko dlatego, że “kiedyś jeszcze może się przydać”. Takie rzeczy najlepiej sprzedać – gdy do przeprowadzki zostało wystarczająco dużo czasu, żeby się tym zająć – lub po prostu wyrzucić.

Polecamy także:

Jak się pakować?

Jak dobrze zorganizować przeprowadzkę?
Jak dobrze zorganizować przeprowadzkę?

Dobrym sposobem na uniknięcie zamieszania podczas pakowania jest prowadzenie dokładnego spisu wszystkiego co robimy. Pudło podpisujemy odpowiednią etykietą i ewentualnie odpowiednim numerem, a gdzieś w notesie skrupulatnie zapisujemy wszystko, co do niego wkładamy.
Pamiętaj, że gdy dotrzesz na miejsce, wypakowanie wszystkich kartonów może zająć ci trochę czasu, a od razu będziesz potrzebować części przedmiotów codziennego użytku. Żeby nie denerwować się szukając sztućców, czy szczoteczki do zębów, warto zapakować takie rzeczy do osobnego pudła, które możemy szybko otworzyć zaraz po przekroczeniu progu naszego nowego domu.

Delikatne przedmioty, takie jak szklana lub porcelanowa zastawa stołowa, mogą się łatwo potłuc. Można to zrobić wypychając je starymi gazetami lub czymś wykonanym z miękkiego materiału. Jeśli bardzo zależy nam na bezpieczeństwie jakiegoś przedmiotu, wcale nie musimy pakować go do pudła – możemy go po prostu trzymać cały czas przy sobie.

Dobrym pomysłem na transport małych przedmiotów, które nie powinny się ze sobą pomieszać, jest pogrupowanie ich i spakowanie do woreczków strunowych. Takie woreczki sprawdzają się też wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć rzeczy takie jak otwarte kosmetyki przed rozlaniem.

Nie pakuj tego, co najcięższe – np. książek – do jednego kartonu. Takie pudło nie tylko będzie ciężko przenosić, ale też może ono zwyczajnie nie wytrzymać i się podrzeć. 

Pakowane do walizek ubrania i pościel zajmą mniej miejsca, jeśli przed zapakowaniem dokładnie je wyprasujemy. Natomiast te ubrania, które zazwyczaj wiszą w szafie na wieszakach, najlepiej zapakować w pokrowiec i przetransportować bez składania. 

Czy warto skorzystać z usług firmy zajmującej się przeprowadzkami?

Żeby szybko i bezpiecznie przewieźć nasz dobytek do nowego domu będziemy potrzebować samochodu dostawczego. Możemy oczywiście taki wynająć, jednak istnieje lepsza alternatywa. Jest nią skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy przeprowadzkowej. Może to być dobrym pomysłem nawet wtedy, gdy posiadamy własnego busa. Dzieje się tak dlatego, że obecnie takie firmy są w stanie zaoferować o wiele więcej, niż tylko przewiezienie ładunku z miejsca na miejsce. Można na przykład wynająć tragarzy, którzy wniosą nasze mienie najpierw ze starego miejsca zamieszkania do samochodu, a potem prosto do nowego domu. Jeżeli szukamy jeszcze większych ułatwień, mamy często nawet możliwość powierzenia przeprowadzki pracownikom danej firmy w całości – zajmą się oni wtedy wszystkim, łącznie z umeblowaniem mieszkania i przygotowaniem go na nasze przybycie. 

Jeśli przeprowadzamy https://www.icono-kreatywni.pl/przeprowadzka-jak-to-zrobic-by-nic-nam-nie-umknelo/ się do innego kraju, niemal na pewno nie damy sobie rady bez pomocy firmy przeprowadzkowej. Wtedy jednak trzeba pamiętać o tym, żeby wybrać taką, która będzie godna zaufania. Atrakcyjna cena nie powinna być najważniejszym czynnikiem, którym sugerujemy się przy wyborze. Nawet jak wybierzemy najlepszą firmę, mimo wszystko warto pamiętać o ubezpieczeniu – w końcu wypadki się zdarzają, a chodzi tutaj o dobytek całego naszego życia.