Jak nauczyć się robić tatuaże? Tatuaże zyskują coraz większą popularność. Wcześniej przynależały do określonych grup społecznych, przede wszystkim gangów czy więźniów. Obecnie wybierają je różne grupy zawodowe i społeczne. Dla niektórych mają ważne znaczenie symboliczne, dla pozostałych są elementem mody czy ozdobą ciała. Osobą, która zajmuje się projektowaniem i wykonaniem wzoru jest tatuażysta. Wykorzystuje nie tylko swoje zdolności i umiejętności, ale również profesjonalne narzędzia. Jak wygląda proces nauki tatuowania?
Jak zdobyć profesjonalną wiedzę?
Wiedza i doświadczenie są niezbędne, aby stworzyć estetyczne i trwałe tatuaże https://www.maius.edu.pl/ile-moga-kosztowac-tatuaze/. Jak szkolą się najlepsi tatuażyści? Jedną z dróg zdobywania wiedzy jest uczestnictwo w kursie. Daje ono podstawy wiedzy niezbędnej do pracy w zawodzie. Można również szkolić się samodzielnie, poszukując informacji, np. w internecie. To jednak wymagająca droga, która może być również bardzo niepewna. Zaleca się ją osobom, które posiadają już bazową wiedzę i potrafią odróżniać profesjonalne wskazówki. Aby rozpocząć pracę w studiu tatuażu, należy mieć również doświadczenie. Można zacząć od tatuowania własnego ciała, choć wiąże się to z pewnymi niedogodnościami. Przede wszystkim nie mamy dostępu do wszystkich miejsc. Po drugie mamy inny punkt patrzenia. Pozwala to jednak na samodzielne odczuwanie głębokości wkłucia, a także obserwację procesu gojenia się rany. Jak jeszcze zdobywać doświadczenie?
Nie ma innego sposobu oprócz tatuowania. Można zacząć od wysunięcia propozycji wśród znajomych. Jeśli zgodzą się, można dla nich wykonać jaki wzór. Można również zaproponować darmowe tatuowanie lub za koszty produktów. Każdy klient, który decyduje się na taką usługę, powinien mieć jednak świadomość, że wykonuje ją osoba początkująca w zawodzie. Specjaliści wskazują, że ważna jest również częstotliwość tatuowania.
Dobry tatuażysta powinien wykonywać co najmniej dwa tatuaże w tygodniu. Na początku lepiej wykonywać niewielkie wzory, w dodatku o prostej budowie, np. liniowej. Jaki jest tego powód? Linie to podstawa w zawodzie tatuażysty. Mając już tę umiejętność, można wzbogacać warsztat. Dlaczego warto zacząć od małych kształtów? Dzięki temu można nauczyć się skupienia i precyzji. Początkowo tatuażyści zmagają się z trudem utrzymania koncentracji, która jest konieczna w tym zawodzie. Z czasem jednak staje się to coraz prostsze. W późniejszych etapach można poświęcić na wykonywanie wzoru nawet kilka godzin z przerwami.
Jakie są dodatkowe akcesoria do tatuowania?
Aby przyspieszyć trening, można skorzystać ze sztucznej skóry. Można z niej korzystać w przerwie pomiędzy wykonywaniem prawdziwych wzorów. Skóra pozwala też doskonalić nowe wzory i techniki. Wtedy nie musimy martwić się o pomyłkę. Jednak to prawdziwe tatuowanie jest źródłem wielu emocji i adrenaliny. Wykorzystywanie sztucznej skóry to potrzebne, ale nudne próby. Praca z klientem oznacza duże emocje, ponieważ w tym przypadku nie może być mowy o błędach. Konieczne jest wtedy maksymalne skupienie, którego nie potrzeba aż tyle podczas pracy ze sztuczną skórą. Praca z klientem to również źródło satysfakcji, której nie można osiągnąć tworząc wzór na syntetycznym materiale. Właśnie za takie emocje i możliwość artystycznego spełnienia swoją pracę kochają tatuatorzy.
Czy trening czyni mistrza?
Doświadczenie jest podstawą w tym zawodzie. W związku z tym należy wykonywać tatuaże regularnie. W ten sposób można doskonalić swoje techniki, ale też budować portfolio, które pozwoli znaleźć zatrudnienie w dobrym studiu tatuażu. Aby skutecznie wzmocnić rękę i doskonalić rysunek, warto po prostu rysować linie. Jak się do tego zabrać? Wydrukuj mandale lub inny wzorek linearny. Najważniejsze, aby był zbudowany z linii. Rysunek powinien być pokryty w 30%. Po wydrukowaniu zaznacz ołówkiem lub długopisem kontury i linie, które znajdują się na kartce. Ważne, aby to zadanie wykonać precyzyjnie. Ćwiczenie przypomina proces tatuowania w Lucky Seven. Na skórze można wykorzystać kalkę, której odbicie wypełniamy tuszem. Wzór powinien być precyzyjnie odwzorowany. Należy śledzić ruch ręki, a następnie na koniec ocenić swoją pracę. Po popełnieniu błędy, należy zaczynać od początku, aż do osiągnięcia perfekcyjnego wyniku. Rysunek nie może zawierać żadnej krzywej linii. Ćwiczenie niesie ze sobą naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim służy treningowi nadgarstka i całej dłoni. Pozwala też utrzymywać koncentrację przez dłuższy czas. Uczy też dokładności i cierpliwości, co przekłada się na efekty później pracy.
Podsumowując, trening jest jednym z najważniejszych etapów pracy tatuatora. Przed rozpoczęciem praktyki, ważne jest jednak zdobycie wiedzy teoretycznej. Pozwala to wykonywać ten zawód bezpiecznie i satysfakcjonująco. Początkowo treningi odbywają się na papierze lub sztucznej skórze. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia można zacząć tatuować klientów. Początkowo warto wykonywać proste linie, później pełne wzory, aż do skomplikowanych rysunków kolorowych. Z czasem można stać się mistrzem w swojej dziedzinie. Nie jest to jednak możliwe bez treningu.