Jak ochronić dom przed ogniem?

Ogień jest wielkim żywiołem, który potrafi strawić prawie wszystko. Dlatego powinniśmy czuć przed nim prawdziwy respekt i dbać o to, by zawsze w naszym otoczeniu było bezpiecznie. Igranie z ogniem nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może się to dla nas skończyć tragicznie. Warto zainwestować w sprzęt ppoż., aby zawsze móc czuć się bezpiecznie.

Jak zabezpieczyć dom przed ogniem?

Co roku w Polsce dochodzi do tysięcy pożarów. Pochłaniają one dziesiątki ofiar i za każdym razem można mówić o jakiejś tragedii. Często z pożarem wiąże się konsekwencja tego, że nagle jedna rodzina, a nawet więcej rodzin straciło całe swoje majątki, które były budowane przez całe życie. Dlatego do kwestii zabezpieczenia domu przed ogniem, należy podchodzić bardzo poważnie i to nie tylko przed budową domu, lecz także w trakcie jego użytkowania, czyli przez całe swoje życie. Czasem przez najmniejszą głupotę, przez to, że czegoś się nie spodziewaliśmy, możemy doprowadzić do tragedii. Nie zawsze sprzęt ppoż. nam pomoże, ale na pewno jego obecność w domu nie zaszkodzi.

Przede wszystkim o odpowiedniej ochronie domu powinniśmy pomyśleć już na samym początku, przy projektowaniu budynku i doborze materiałów. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli ktoś na przykład chciał mieć dom z drewna, to musi z niego rezygnować, ponieważ drewno wbrew panującym opiniom, dobrze zabezpieczone, nie jest tak łatwo palne. Głównie chodzi tutaj o to, aby wszelkie materiały, które zostaną użyte do budowania domu, nie były łatwo palne. Chodzi tu zarówno o wszystkie materiały, z których będzie się składać konstrukcja, lecz także na przykład o ocieplenie, które jest bardzo często zakładane. Dobrze dobrane materiały mogą nieco przyhamować rozwój pożaru, dzięki czemu domownicy mają więcej czasu na reakcję, a także w ten sposób można ograniczyć straty, do których dojdzie. Jeśli istnieje taka możliwość, to warto również pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu domu, odpowiednimi środkami chemicznymi, które zmniejszą łatwopalność i ułatwią walkę z ogniem, na pewno w sklepie, z profesjonalnym sprzętem ppoż. znajdziemy coś, co będzie idealne na nasze potrzeby.

Gdy już na samym początku pomyślimy o tym, by dom był dobrze zabezpieczony, to taką ostrożność należy zachować już zawsze. Dlatego powinniśmy zawsze dbać o dobry stan instalacji grzewczej, elektrycznej i gazowej. Każdego roku należy co najmniej raz zbadać całą instalację, aby upewnić się, że wszystko z nią jest w porządku. Bardzo często to właśnie zaniedbania ludzkie prowadzą do tego, że powstają pożary. W kominach przykładowo może znajdować się sadza, która ulegnie zapaleniu i już mamy gotowy pożar. Bardzo często takie sytuacje następują zimą, gdy zaczyna się okres grzewczy. Dlatego przed okresem grzewczym i po jego zakończeniu warto zaprosić do siebie kominiarza, który dokona przeglądu instalacji i w razie potrzeby wyczyści komin, a także powie, czy szykują się u nas jakieś naprawy. Tak samo należy przeglądać instalację elektryczną, w której może dojść do zwarcia, od którego bardzo szybko mogą ogniem zająć się różne przedmioty. No i pozostaje nam gaz, czyli dość niebezpieczna substancja, która potrafi gwałtownie wyrządzić ogromne szkody. Jeśli nie będziemy doglądać tych instalacji i dbać o to, by były w dobrym stanie, to tak naprawdę sami prosimy się o jakiś wypadek. Lepiej jest czasem wydać nawet kilkaset złotych i dokonywać na bieżąco przeglądów i wymaganych napraw, niż potem nie dosyć, że ryzykować życie i zdrowie, to być może stracić majątek życia. Jest to po prostu logiczne podejście. Jeśli ktoś decyduje się na to, by zbudować dom, to powinien wziąć na siebie odpowiedzialność za to, by dbać o jego dobry stan.

Jednak prócz takich okresowych badań, należy jeszcze każdego dnia dbać o to, aby nie było powodu do powstania pożaru. Wcale nie będą to wymagające i kosztowne czynności, no chyba, że sekunda więcej na jakąś czynność, to dla nas ogromny koszt. Mowa tu między innymi o tym, aby nigdy nie zostawiać na dłużej włączonych urządzeń do prądu, czy też uważać, aby zawsze po skończeniu używania kuchenki gazowej, ją wyłączać. Są to drobnostki, które jednak zaniedbanie, mogą doprowadzić do wielkiego pożaru. Przykładowo zostawimy włączony ogień, woda w czajniku się wygotuje, zacznie od zwiększać swoją temperaturę, zacznie się palić, topić i tak w ten sposób zajmie się ogniem cała kuchenka, a w kuchni znajduje się wiele łatwopalnych przedmiotów, więc o tragedię nie będzie tak trudno. To jest zaledwie kilka zasad bezpieczeństwa, nie potrzebujemy wcale profesjonalnego sprzętu ppoż., aby uchronić się przed pożarem, jednak zawsze może być on dla nas dodatkowym ratunkiem.

Wśród sprzętu ppoż. możemy znaleźć różne elementy, które ułatwią nam dbanie o bezpieczeństwo. Taki sprzęt ppoż. nie jest wcale taki drogi, w stosunku do tego, co możemy dzięki niemu zaoszczędzić.