Jak się przygotować do pedicure u kosmetyczki?

Jak się przygotować do pedicure u kosmetyczki?

Pielęgnacja stóp to podstawa codziennej higieny. Dzięki niej stopy będą wolne od chorób i różnego rodzaju zmian, w dodatku będą ładnie i schludnie się prezentować. W niektórych zabiegach wykonywanych w obrębie stóp może wyręczyć nas kosmetyczka w ramach zabiegu o nazwie pedicure. Jak się przygotować do pedicure u kosmetyczki? Podpowiadamy!

Jeśli wybierasz się na pedicure do kosmetyczki po raz pierwszy w życiu, zapewne masz wiele wątpliwości z tym związanych, a co za tym idzie, mocno się stresujesz. Wizyta w gabinecie kosmetycznym jednak ma nie tylko poprawić stan i wygląd stóp, ale przede wszystkim pomóc Ci się zrelaksować.
Pedicure dla wielu kobiet to jedna z niewielu chwil dla siebie w ciągu tygodnia, warto więc nauczyć się czerpać z niej jak najwięcej przyjemności. Aby wyeliminować obawy związane z wizytą u kosmetyczki, dowiedz się, jak przygotować swoje stopy do pedicure. W dalszej części artykułu znajdziesz także odpowiedzi na najczęściej zadawane przez nowe klientki gabinetów kosmetycznych pytania.

Pedicure u kosmetyczki – jak wygląda?

Zacznijmy od wyjaśnienia, na czym w ogóle polega zabieg pedicure wykonywany w gabinecie kosmetycznym. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego właściwie możesz się po nim spodziewać.
Pedicure klasyczny to podstawowy zabieg kosmetyczny, którego celem dbanie o zdrowie i wygląd stóp. Poprawia stan paznokci i skóry, pozwala pozbyć się zrogowaciałego naskórka z podeszwy stóp i niweluje drobne zmiany.
Zabieg pedicure rozpoczyna się od zmiękczenia i nawilżenia skóry stóp, tak aby możliwe było przeprowadzenie w komfortowych warunkach dla obu stron dalszych czynności. Podczas wizyty kosmetyczka skraca płytkę paznokcia i nadaje jej kształt, oprócz tego odsuwa i usuwa skórki. Na życzenie może pomalować paznokcie na wybrany kolor albo przezroczystym lakierem. W jednym jak i drugim przypadku będą prezentować się estetycznie i schludnie.
Widać zatem, że w ramach pedicure u kosmetyczki wykonywanych jest mnóstwo różnych czynności, a zabieg nie sprowadza się wyłącznie do pomalowania paznokci, tak jak niektórzy myślą. Z uwagi na zakres zabiegu do wizyty w gabinecie kosmetycznym nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. O czym zatem trzeba pamiętać?

Jak się przygotować do pedicure u kosmetyczki?

Poniżej znajdziesz kilka cennych rad i wskazówek dotyczących przygotowania do wizyty u kosmetyczki. Sprawdź, co powinnaś zrobić przed zabiegiem, a jakie czynności możesz sobie darować.

Mycie stóp

Przed umówioną wizytą w gabinecie kosmetycznym, gdzie ma zostać wykonany jakikolwiek zabieg w obrębie stóp, należy dokładnie umyć stopy. Zazwyczaj mija trochę czasu od kąpieli, zanim przekroczy się próg gabinetu. W założonych butach stopy zatem mogą się spocić, czego często nie da się uniknąć i jest to zupełnie normalne.
Należy jednak unikać przychodzenia na pedicure po całym dniu chodzenia, kiedy to stopy były myte kilka lub kilkanaście godzin wcześniej. Najlepiej zatem umówić wizytę na taką godzinę, aby można było udać się do gabinetu bezpośrednio z domu. W dodatku warto ubrać pełne buty.
Wystarczy tak niewiele, aby ułatwić pracę kosmetyczce, a sobie zaoszczędzić niepotrzebnego stresu. Zabieg pedicure, tak czy inaczej poprzedzi ciepła kąpiel, która przywróci stopom świeżość. Mimo wszystko umycie stóp przed wizytą w domu jest ważne i nie powinno się z tego kroku rezygnować.

Usuwanie martwego naskórka

Dzień przed wizytą możesz zrobić peeling stóp, ale nie musisz, jeśli nie chcesz. Zrogowaciały naskórek występujący na podeszwie stóp możesz zostawić, gdyż kosmetyczka z pewnością zajmie się jego usunięciem. Nie przejmuj się, jeśli masz pod stopą modzele czy zgrubiały naskórek. Zostaną one bezboleśnie usunięte, a po wyjściu z gabinetu Twoje stopy będą wolne od jakichkolwiek zgrubień i niepożądanych zmian. Zatem nie ma konieczności usuwania zrogowaciałego naskórka na własną rękę przed umówionym pedicure u kosmetyczki.

Skracanie i opiłowywanie paznokci

Podobnie jak usuwanie martwego naskórka, tak i obcinanie paznokci najlepiej zostawić kosmetyczce. Jeśli skrócisz je nierówno, pedicurzystka będzie zmuszona wykonać większe cięcie, kosztem długości paznokcia. Dlatego zostaw swoje paznokcie w takim stanie, jakim są. Na wizycie przekaż jednak swoje oczekiwania względem kształtu płytki paznokciowej, tak aby osoba wykonująca zabieg wiedziała, jak je przypiłować. Jeśli chodzi o pozostałe czynności takie jak usuwanie skórek czy polerowanie płytki, są one wykonywane standardowo i nie musisz specjalnie prosić o ich przeprowadzenie.

Usuwanie lakieru z paznokci

Masz na paznokciach lakier i zastanawiasz się, czy musisz go zmywać przed wizytą w gabinecie kosmetycznym? Decyzja w tej kwestii należy do Ciebie. Jeśli to zrobisz, na pewno w jakimś stopniu ułatwisz kosmetyczce pracę, ale jak się go nie pozbędziesz, to nic się nie stanie. Pedicurzystka w ramach zabiegu spiłuje pozostałości lakieru oraz dokładnie oczyści paznokcie. Ma do dyspozycji narzędzia, które umożliwiają jej sprawne usuwanie hybryd, akrylu czy żelu.

Masz zaplanowany pedicure u kosmetyczki? Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć przed wizytą!

Stres przed wizytą u kosmetyczki w większości przypadków powoduje niewiedza. Dlatego teraz poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane przez nowych klientów gabinetów kosmetycznych pytania, a pozwoli Ci się to uspokoić i zmienić nastawienie do pedicure.

Czy piłowanie paznokci boli?

Prawidłowo wykonany pedicure nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych. Do przygotowania płytki paznokcia do dalszych czynności najczęściej stosuje się frezarkę i frezy lub kapturki. Podczas używania tego sprzętu może pojawić się dyskomfort, ale wyłącznie wtedy, gdy nacisk urządzenia będzie zbyt duży. Jeśli jakaś czynność sprawi Ci ból, koniecznie powiedz o tym kosmetyczce. Ponadto pierwszą wizytę umów u doświadczonej pedicurzystki, która ma w wykonywaniu pedicure dużą wprawę. Najlepiej udaj się do kogoś z polecenia albo sprawdź wcześniej opinie o danym gabinecie np. w Internecie.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania pedicure u kosmetyczki?

Główne przeciwwskazania do wykonania pedicure kosmetycznego to m.in.:

  • grzybica stóp,
  • nieuregulowana cukrzyca,
  • brodawki (kurzajki),
  • zmiany na skórze o charakterze alergicznym lub zapalnym,
  • niezagojone rady,
  • blizny,
  • pękające pięty,
  • wrastający paznokieć.

Jeśli nie masz pewności co do tego, czy może u Ciebie zostać wykonany pedicure, koniecznie skonsultuj się z kosmetyczką. Obiektywnie oceni ona stan Twoich stóp i powie, czy zabieg jest dla Ciebie bezpieczny. Jeśli nie, z pewnością doradzi, jakie czynności w pierwszej kolejności należy podjąć, aby poprawić stan stóp. W przypadku grzybicy lub nieuregulowanej cukrzycy podstawą jego podjęcie leczenia. Dopiero gdy kondycja stóp ulegnie poprawie, będzie można wykonać pedicure.

Do kogo jeszcze można udać się, chcąc poprawić wygląd i kondycję stóp?

W przypadku występowania w obrębie stóp niepożądanych zmian takich jak kurzajki, wrastający paznokieć czy pękające pięty, swoje kroki zamiast do kosmetyczki skieruj do podologa. Podolog to specjalista od stóp, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp. W praktyce znaczy to tyle, że pomoże Ci on pozbyć się uporczywych dolegliwości, a oprócz tego doradzi, jak dbać o stopy na co dzień, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się nowych.
Alternatywą dla pedicure u kosmetyczki jest pedicure u podologa. Jest to połączenie pedicure klasycznego z usuwaniem zmian skórnych, powstałych w wyniku chorób, na skutek deformacji kostnych czy poprzez działanie czynników zewnętrznych takich jak ciasne obuwie. Pedicure leczniczy to najlepszy sposób, aby pozbyć się bólu i nieestetycznych zmian. Można z niego korzystać również w ramach profilaktyki, gdyż profesjonalna pielęgnacja stóp znacząco zmniejsza ryzyko wrastania paznokci czy pękania skóry pięt.