Jak wybrać idealną kołdrę?

W łóżku spędzamy około jednej trzeciej swojego życia, dlatego warto zainwestować w pościel, która zapewni nam ciepło i wygodę. Istnieje wiele kołder do wyboru. Pod uwagę należy wziąć oceny togowania, wypełnienie i rozmiar.  Nie zapomnijmy jednocześnie zainwestować w dobry zestaw poduszek i wysokiej jakości materac.

Oceny tog

Kupując kołdrę sprawdźmy, w jakim stopniu zatrzymuje ciepłe powietrze wokół nas, a tym samym utrzymać izolację w nocy. Skala waha się od 1 tog (najchłodniej) do 15 tog (najcieplej). Na lato potrzebujemy kołdry 1-7 tog ,a 10,5 tog i powyżej jest idealna na zimę. Wiele osób kupuje tylko jedną kołdrę na cały rok. W takim przypadku kołdra 10 tog będzie dobrym kompromisem. Dostępne są również opcje całoroczne, na cztery pory roku.

Pamiętajmy jednocześnie, że waga kołdry nie jest związana z jej oceną togowania. Pościel wypełniona pierzem lub puchem, naturalnie ma lepsze właściwości termiczne niż wersje syntetyczne. Oznacza to, że nie potrzebujemy tyle wypełnienia, aby uzyskać taką samą ocenę, a często są one lżejsze.

Kołdry jedwabne nie mogą być mierzone w ten sposób, tutaj sprawdza się gramy jedwabiu na metr kwadratowy (gsm). Ogólnie, wypełnienie 250 gsm jest porównywalne do oceny 2-4 tog, z kolei 400 gsm to około 7-9 tog, podczas gdy 600 gsm jest równoważne z 10-13 tog.

Wypełnienie kołdry

Istnieją dwa rodzaje wypełnień kołdry: naturalne i syntetyczne. Zdecydujmy się na kołdry syntetyczne, jeśli cierpimy na alergie. Z kolei naturalne kołdry są lżejsze i tak samo ciepłe.

Naturalne kołdry są miękkie i pozwalają skórze łatwiej oddychać. Zazwyczaj są wypełnione piórami(kaczymi lub gęsimi) lub puchem.

Kołdry wypełnione piórami są zwykle tańsze niż puchowe, ale cięższe. Pióra są większe, mocniejsze i bardziej wytrzymałe.

Puchowe kołdry zwykle zawierają puszyste piórka z okolicy piersi. Zwykle są lekkie i zapewniają najwyższy poziom ciepła. Chętnie wybierane są kołdry węgierskie, szwedzkie lub kanadyjskie, ponieważ rzeczywiście są bardzo ciepłe.

Kołdry z pierzem i puchem są ciekawą mieszanką. Znajdują się w nich zarówno twarde pióra, jak i ciepły puch. Dlatego te kołdry są lekkie i ciepłe.

Jedwabne kołdry są doskonałą opcją dla alergików, ale wciąż są naturalne. Są lekkie, trwałe, hipoalergiczne i regulują temperaturę ciała, są ciepłe w zimie, a chłodne w lecie.  Poradzą sobie z nawet z pralką i suszarką.

Wełna jest kolejną naturalną alternatywą. Świetnie zachowuje ciepło, ze względu na swoją masywną strukturę. Poza tym jest naturalnie hipoalergiczna, pomaga regulować temperaturę ciała poprzez odprowadzanie nadmiaru ciepła i wilgoci, jeśli jest to konieczne.

Z kolei kołdry syntetyczne, zwane również antyalergicznymi, są doskonałymi opcjami dla osób uczulonych na pióra, puch i roztocza. Często są hipoalergiczne. Włókna syntetyczne dobrze odprowadzają pot i można je częściej prać niż naturalne kołdry. Idealne rozwiązanie jako wypełnienie kołdry i poduszki dla dzieci https://www.lamilani.pl/. Można je podzielić na włókna kanałowe i mikrofibrę.

Włókna kanałowe: kołdra jest wypełniona pustymi włóknami, dlatego łatwo zatrzymuje ciepło, ale jest grubsza i bardziej przypomina drut niż ta z mikrofibrą. Taka kołdra jest bardzo wytrzymała i często pokryta środkiem antyalergicznym.

Mikrofibra: wysokiej jakości kołdra jest wypełniona bardzo drobnymi włóknami. Jest tak luksusowa jak ta naturalna z puchem. Jest również lżejsza od kołdry wypełnionej pierzem.

Rodzaje kołdry

Kołdry letnie świetnie sprawdzają się przy wysokich temperaturach. W lecie nie potrzebujemy tak dużej izolacji. Dlatego kołdra może mieć mniej niż 7 tog. Wtedy będziemy spokojni i możemy się dobrze wyspać.

Z kolei zimowe kołdry  są cieplejsze i świetnie się sprawdzą, gdy są mroźne noce. Są przytulne. Możemy wybrać 10,5 tog lub więcej, aby było nam ciepło.

Kołdry całoroczne dostosowują się do każdych warunków. Łączą w sobie dwie kołdry. Jednocześnie otrzymujemy kołdrę z niższą oceną tog i kołdrę z wyższą oceną tog. Na przykład możemy mieć kołdry z 4,5 i 9 tog, idealne latem i wiosną/jesienią. Jeśli je połączymy na rzepy lub zamek, otrzymujemy  kołdrę z 13,5 tog, idealną na zimę. Dzięki temu przez większą część roku, mamy zapasową kołdrę, która zawsze się może przydać.

Rozmiary kołder

Są następujące:

  • Łóżeczko dziecięce: 120×150 cm,
  • Pojedyncze: 135×200 cm,
  • Podwójne: 200×200 cm,
  • Królewskie: 230×220 cm,
  • Super King: 260×220 cm,
  • Cesarskie: 290×235 cm.

Pościel dla dzieci https://www.lamilani.pl/pl/c/Komplety-Bawelniane/66

Kołdry nie są odpowiednie dla dzieci, które nie ukończyły już 12 miesiąca. Mogą one bowiem doprowadzić do przegrzania i uduszenia. Dla takich dzieci są najbardziej odpowiednie specjalne kołdry i koce dla niemowląt.

Pierwsza kołdra dla małych dzieci powinna być lekka, 3-4,5 tog. Kiedy dziecko jest starsze może mieć kołdrę 7-9,5 tog. Do 10 roku życia kołdra nie powinna mieć więcej niż 10,5 tog. Kołdra zatrzymuje więcej ciepła wokół małego ciała dziecko, dlatego będzie mu ciepło, nawet, gdy kołdra będzie miała niższą wartość.

W miarę jak dziecko rośnie, możemy stopniowo zwiększać liczbę togów i pozwólmy mu regulować temperaturę, zostawiając na łóżku koc, którym się będzie mógł przykryć w razie potrzeby.