Jak zabezpieczyć swój dom?

Budując dom myślimy o tym, by był funkcjonalny i przytulny. Chcemy, by wszyscy członkowie rodziny czuli się w nim dobrze. Dlatego decydujemy się na odpowiednie powierzchnie  z garażami, komórkami i dużym ogrodem, co pozwala nam na idealny odpoczynek. Jednocześnie chcemy stworzyć przestrzeń, która da nam poczucie bezpieczeństwa. Decydujemy się na szereg rozwiązań, które pozwolą ochronić naszą rodzinę. Jednym z ważnych elementów jest odpowiednie zabezpieczenie okien przed włamaniami. 

Sposoby zabezpieczeń domu

O odpowiednie zabezpieczenie domu dbamy już na etapie jego budowy. Przede wszystkim musimy zdecydować się na odpowiednie okna, drzwi wejściowe i garażowe z systemami antywłamaniowymi. Bardzo ważne jest również zadbanie o odpowiednie ogrodzenie, często decydujemy się na nie bardzo późno. A jest to bardzo ważny element, który zabezpiecza również naszą budowę. Zdarza się, że dochodzi do kradzieży materiałów budowlanych. Dlatego nie warto stawiać prowizorycznych ogrodzeń, lepiej od razu zadbać o coś porządnego.

Po osadzeniu się okien możemy przejść do montażu rolet okiennych, mogą to być zewnętrzne antywłamaniowe, które odstraszą potencjalnych złodziei. Obecnie bardzo modne są wszelkie zabezpieczenia elektroniczne. Możemy zamontować alarmy, domofony z czujnikami ruchu czy z opcją nagrywania obrazu. Założenie alarmu możemy skonsultować z firmą ochroniarską, do której będą trafiać zgłoszenia. Najczęściej jednak zanim firma ochroniarska przyjedzie to złodziej zdąży zrobić swoje i uciec.

W jaki sposób jesteśmy okradani?

Domy jednorodzinne w spokojnych okolicach najczęściej są na celowniku złodziei. Chcą oni w  szybki i łatwy sposób zarobić jak najwięcej pieniędzy, dlatego chcą mieć pewność, że w domu znajdują się cenne rzeczy. Stąd  też najczęściej przez jakiś czas obserwują dom, dzięki czemu wiedzą również jakie są zwyczaje właścicieli i kiedy nie ma ich w domu. Wszystko to ma zapobiec zbędnemu ryzyku. Wybierają odpowiedni dzień i włamują się przez okno do domu.

Według statystyk policji włamania najczęściej odbywają się przez okno, uchylone bądź źle zamknięte wręcz namawia złodziei do wejścia. Montaż rolet okiennych może nas zabezpieczyć przed taką sytuacją. Musimy tylko pamiętać, że nie wystarczy samo posiadanie rolet antywłamaniowych, musimy jeszcze pamiętać o opuszczaniu ich i nie zostawiać otwartych okien. Przed taką nieostrożnością nie ochronią nas nawet najbardziej specjalistyczne alarmy. Sami musimy też zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez staranne zabezpieczanie domu, zawsze gdy z niego wychodzimy. Jeśli wejdzie nam to w nawyk to zawsze będziemy o tym pamiętać.

 

Jakie rozwiązania wybierają Polacy?

Polacy oszaleli na  punkcie elektronicznych sposobów zabezpieczania domu, na co wydają ogromne kwoty, a wystarczyłoby zadbać o montaż rolet okiennych  i kilka drobnych dobrych przyzwyczajeń. Ufamy bezgranicznie elektronice, która niestety jest zawodna. Dużym minusem alarmów jest to, że sygnał wysyłany jest do centrali firmy ochroniarskiej, która poszukuje najbliżej przebywających pracowników. Najszybciej przyjeżdżają oni w ciągu kilkunastu minut, kiedy to jest już po kradzieży i nie ma śladu po złodzieju.

Elektronika nie jest niczym złym, możemy z niej korzystać, ale nie zwalnia nas to z własnej ostrożności. Często, szczególnie na początku, alarmy uruchamiają się ciągle bez powodu, co denerwuje sąsiadów ale i nas samych. W konsekwencji często decydujemy się na wyłączenie alarmu, przez co pozostajemy bez żadnej ochrony. Panel sterowania jest ogólnodostępny więc zdarzają się przypadki, że dzieci przestawiają ustawienia i musimy wzywać serwis, co generuje tylko dodatkowe koszty. Elektronika może być bardzo pomocna, ale warto również zadbać o nasze bezpieczeństwo w sposób bardziej standardowy. Montaż rolet okiennych antywłamaniowych bardzo dobrze się sprawdzi i da nam dodatkowe zabezpieczenie. Zawsze możemy stosować jedno i drugie, a w przypadku awarii elektroniki zawsze zostaje nam chociaż jedna z form.

Jakie rolety wybrać?

Jeśli rolety mają nam zapewnić bezpieczeństwo to musimy zadbać o wysoką jakość materiałów. By spełniały one swoją funkcję to montażu rolet okiennych powinna dokonać specjalistyczna firma. Szczególnie te antywłamaniowe potrzebują odpowiedniego traktowania, by działały bez zarzutu, spełniały wszystkie swoje funkcje i miały potrzebne atesty. Jeśli zdecydujemy się na fachową firmę to w cenie będziemy mieć doradztwo, darmowe projekty, odpowiednie dopasowanie do wymagań a także w późniejszym czasie konieczny serwis. Wiele osób decyduje się na samodzielny montaż rolet okiennych, w przypadku tych wewnętrznych zazwyczaj nie ma z tym żadnego problemu. Ale przy antywłamaniowych mamy specyficzny mechanizm, który źle zamontowany nie będzie dobrze działał. Rolety będą się zacinały, będą ciężko i głośno chodzić aż ich mechanizm zupełnie się zepsuje i nie będzie zdatny do użytku. Dlatego jeśli tylko zależy nam do długoletnim użytkowaniu rolet i całkowitym bezpieczeństwie to lepiej już na początku zdecydujmy się na pomoc specjalistów.