Jaki papier do sublimacji?

Jaki papier do sublimacji?

Jaki papier do sublimacji? Chcesz rozpocząć swoją przygodę z sublimacją, ale nie wiesz od czego zacząć? Jeśli tak, to świetnie, bo trafiłeś do miejsca, w którym dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o sublimacji i jej metodach. Stworzyliśmy ten krótki przewodnik po druku sublimacyjnym specjalnie dla osób takich jak Ty. Jeśli więc jesteś zainteresowany, zachęcamy do dalszej lektury.

Czym jest sublimacja?

Dla tych z Was, którzy nigdy wcześniej nie dotknęli Sublimacji, stwórzcie wprowadzenie do tematu, dzięki któremu będziecie mogli poznać jej podstawy. Otóż ​​sublimacja to nic innego jak szczególny rodzaj druku, stosowany w przemyśle odzieżowym. Dzięki termosublimacji możesz wydrukować dowolną grafikę i nadrukować ją na koszulce, sukience lub torbie z tkaniny. Oczywiście cały proces wymaga specjalnego przygotowania, ale zazwyczaj wygląda tak samo. O ile samo słowo sublimacja nie jest zbyt popularne, o tyle metoda jest bardzo popularna i dość często stosowana.

Jak zachodzi sublimacja?

Jak wspomnieliśmy, sublimacja to wyspecjalizowany rodzaj druku, co z kolei oznacza, że ​​potrzebne są narzędzia, sprzęt lub akcesoria nie stosowane w tradycyjnym druku. Do wykonania nadruku sublimacyjnego potrzebne będą:
– profesjonalne atramenty,
– papier transferowy,
– drukarka.

Zacznijmy od atramentu. Tak zwana farba sublimacyjna to jeden z ważniejszych elementów po papierze. Jeśli chcesz zadrukować jakąś grafikę metodą sublimacji, powinieneś zaopatrzyć się w specjalny tusz na bazie wody. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych atramentów i atramentów do drukarek. Opcji jest naprawdę wiele, ale należy pamiętać, że niektóre farby powstają na bazie olejów. Farby olejne po prostu nie sprawdzą się w tym przypadku, dlatego szczególnie ważne jest, aby dokładnie sprawdzić, czy dany atrament nadaje się do druku sublimacyjnego.

Kiedy skończymy z naszym wyborem atramentów, możemy spokojnie przejść do tego, jak działa sublimacja. Cóż, grafika powinna być wydrukowana na papierze transferowym. Papier transferowy jest lustrzanym odbiciem danej grafiki, dlatego po wydrukowaniu grafikę należy przenieść na wcześniej wyselekcjonowany i odpowiednio przygotowany materiał. Warto zauważyć, że przeniesienie danego wzoru na sam materiał powinno odbywać się w specjalnych warunkach. Warunki jakie muszą być spełnione to przede wszystkim wysokie ciśnienie i wysoka temperatura. Przedmiot lub tkaninę, na którą nakładana jest figura, należy wcześniej pokryć lakierem poliestrowym. Jak to zrobić? Aby dany produkt pokryć lakierem poliestrowym należy odtłuścić jego powierzchnię. Po odtłuszczeniu można nakładać lakier poliestrowy. Warto zauważyć, że proces ten powtarzany jest kilkakrotnie, a następnie utwardzany w temperaturze zbliżonej do 160°C. Bardzo przydatne są urządzenia takie jak kalendarze sublimacyjne i termotransfery.

Do czego może służyć druk sublimacyjny?

Co do samego nadruku, to można go wykonać tylko na specjalnym papierze transferowym, ale jeśli chcesz wiedzieć do czego można zastosować grafikę sublimacyjną, możesz nią ozdobić materiały poliestrowe, kubki ceramiczne i jak wspomniano powyżej koszulki lub pakiet.

Jaki papier wybrać do sublimacji?

Jaki papier do sublimacji?
Jaki papier do sublimacji?

Warto zauważyć, że istnieje wiele różnych rodzajów papieru transferowego. Rodzaj papieru, na który powinieneś się postawić, zależy od jego zastosowania, zakładając, że wiesz, że grafika zostanie naniesiona na bawełniane koszulki, powinieneś sięgnąć po bawełniany papier do sublimacji. Inne materiały powinny zrobić to samo. Kupując papier transferowy warto zwrócić szczególną uwagę na jego jakość. Jak więc łatwo stwierdzić, czy dany papier jest dobrej jakości? Cóż, mówi się, że cena nie jest wyznacznikiem jakości iw tym przypadku nie można wiele oczekiwać od wyjątkowo taniego egzemplarza. Wysokiej jakości papier do druku sublimacyjnego powinien być w pierwszej kolejności odporny na blaknięcie i ścieranie. Jak zapobiegać takim uszkodzeniom? Oczywiście właściwa pielęgnacja konkretnego przedmiotu (np. rodzaj prania i suszenia) odgrywa bardzo ważną rolę, ale sam papier jest tak samo ważny jak właściwa pielęgnacja konkretnego przedmiotu. Kupując ten rodzaj papieru najlepiej zaopatrzyć się w taki jako tzw. „próbkę”, aby samemu sprawdzić, jak dany model będzie się zachowywał w użytkowaniu. Po wydrukowaniu warto ocenić rozdzielczość, jakość i nasycenie kolorów, a także trwałość samego wydruku.

Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi dowiedziałeś się więcej o papierach sublimacyjnych i transferowych. Jeśli więc planujesz rozpocząć swoją przygodę z drukiem termosublimacyjnym, nie czekaj dłużej, bardzo pomocne będzie zamówienie niezbędnych akcesoriów już dziś.