Jakie drewno wybrać do budowy domu?

Domy z drewna cieszą się obecnie dość dużą popularnością i często możemy się z takimi konstrukcjami spotkać. Okazuje się, że wiele osób idzie w tym kierunku i o ile kiedyś takie domy kojarzyły się z terenami górskimi o tyle obecnie sytuacja wygląda już zupełnie inaczej i w całym kraju domy z bali są popularne. W związku z tym pojawia się pytanie jak przygotować się do budowy takiego domu, o czym trzeba będzie przy tym pamiętać.

Zawsze jednak do tych najważniejszych kwestii należy pytanie o to jakie drewno na dom wybrać, by faktycznie spełniło ono oczekiwania i gwarantowało trwałą konstrukcję. Trzeba pamiętać, że każdy gatunek drewna ma swoje właściwości i jak mówią specjaliści domy HBE mogą być z wielu gatunków budowane z powodzeniem. Warto więc poznać te najbardziej popularne propozycje i jednocześnie zwrócić uwagę na to jak wybrać to odpowiednie drewno dla siebie.

Dlaczego wybrać drewno do budowy domu?

Przez wiele wieków to właśnie drewno było tym najbardziej popularnym materiałem jeśli chodzi o budowę domu i dopiero po wojnie sytuacja się zmieniła. Powoli wracamy do tego, że z drewna znów się buduje, choć nadal jest to znikomy procent wszystkich konstrukcji. A to tak naprawdę błąd, ponieważ drewno jest produktem naturalnym łatwym w obróbce, którego wykorzystanie nie stanowi problemu. To co może stanowić dla niektórych problem to fakt, że dom z drewna wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by faktycznie konstrukcja przez lata mogła dobrze służyć użytkownikom. Jeśli chodzi o budowę domu z drewna trzeba mieć do tego odpowiedni materiał i dobrego fachowca, który będzie w stanie tą konstrukcją się zająć.

Jakie drewno wykorzystać do budowy domów?

W Polsce mamy sporo różnego drewna, które będzie dobrą propozycją jeśli chodzi o przygotowywanie konstrukcji domu. Dlatego jeśli ktoś będzie chciał decydować się na budowę domu będzie mógł podjąć decyzję zwracając uwagę na kilka różnych materiałów.

Modrzew

Materiał doskonały, ponieważ charakteryzuje się świetną jakością, jednak jako drewno na dom może być dość trudne dla cieśli, ponieważ materiał jest trudny do opracowania. Z drugiej strony jest bardzo odporny na wodę i dlatego nie będzie pękał ani nie dojdzie do jego wypaczenia. Trzeba się jednak liczyć z tym, że jest to drewno dość kosztowne.

Jodła

Drewno wytrzymałe, sprężyste, jednak problemem przy budowie może być to, że podczas suszenia pęka wzdłuż słoi. Nie jest tak odporna na wodę, ale podatna na pleśń więc odpowiednia pielęgnacja jest tutaj bardzo istotna, by zachować drewno w dobrym stanie.

Świerk

Materiał, który charakteryzuje się tym, że jest łatwy w obróbce, ma niewielką podatność na pękanie, stosunkowo kruchy. Trzeba liczyć się z tym, że skręca się w trakcie suszenia, ale odzyskuje kształt. Posiada sęki, nieregularne słoje i krzywizny. Trudny do impregnowania, ale jednocześnie dobrze można go barwić. Problemem przy budowie domu ekologicznego może być to, że nie jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne, dlatego również jeśli chodzi o pielęgnację także będzie to bardzo istotne.

Sosna

Materiał. który jest wygodny w obróbce, miękki, jednak przy suszeniu podatny jest na paczenie i pękanie. Potrzebuje dobrej impregnacji, podatne na sinienie i dlatego może potem stać się nasiąkliwa i szybko będzie ulegać zagrzybieniu. Impregnacja staje się trudna ze względu na pęcherze i pęknięcia żywiczne. To drewno, które jest popularne ze względu na stosunkowo niską cenę.

Jaka powinna być jakość drewna na dom?

Decyzja o tym jakie drewno na dom wybrać to tylko jedna kwestia. Trzeba także pamiętać o jego odpowiedniej jakości. Drewno konstrukcyjne ma to do siebie, że powinno przejść proces suszenia. Jego wilgotność powinna być na poziomie maksymalnie 19%. Jednocześnie na drewnie nie może  być śladów grzybów, pleśni, owadów. Jeśli takie znaki się pojawiają to drewno na dom się nie nadaje. Taki materiał zostaje odrzucony. Jeśli drewno zostanie wysuszone w odpowiednio sposób to będzie wymiarowo stabilne i odkształcenia nie będą się na nim pojawiały. Najlepszym sposobem na suszenie będzie oczywiście sezonowanie drewna, jest to suszenie w naturalny sposób. Długość sezonowania będzie uzależniona od tego jaka jest grubość drewna i temperatura otoczenia. Niekiedy duże bale na dom potrzebować mogą nawet około roku sezonowania. Jeśli drewno jest odpowiednio ułożone i zabezpieczone to takie drewno na dom może schnąć bardzo długo, nawet wiele lat i jak podają specjaliści im dłużej tym tak naprawdę lepiej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że takiego sezonowanego drewna jest mało i jego znalezienie może być trudne. Jednocześnie jeśli nawet się to uda to będzie trzeba liczyć się z tym, że jego koszt będzie wysoki. Inną opcją w zakresie przygotowania drewna konstrukcyjnego  będzie jego suszenie komorowe. Następuje ono w wysokiej temperaturze, dlatego nie tylko dochodzi do suszenia, ale również zniszczone są czynniki chorobotwórcze. Dlatego tak przygotowane drewno na dom nie musi być dodatkowo impregnowane. To dobra opcja, ponieważ jednym zabiegiem są załatwione dwie kwestie związane z przygotowywaniem drewna na dom.