Jakie są objawy uzależnienia od komputera?

Jakie są objawy uzależnienia od komputera?

Uzależnienie od komputera to coraz powszechniejsze zjawisko, które staje się coraz niebezpieczniejsze. Wbrew pozorom uzależnienie to może być porównywane do tego od alkoholu, a nawet od narkotyków. Czy rozsądna jest próba zapobiegania uzależnienia od komputera? Jakie objawy uzależnienia możemy wyróżnić? Jakie mogą być skutki uzależnienia? W jaki sposób radzić sobie z uzależnieniem u dzieci? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Leczenie uzależnień- zapobiegać zamiast leczyć?

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach zapanowanie nad użyciem Internetu przez dzieci to poważne wyzwanie wychowawcze dla rodziców. Niestety zdefiniowanie objawów behawioralnych jest bardzo trudnym zadaniem. Niejednokrotnie rodzice twierdzą, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest siedzenie przed ekranem monitora, niż spędzanie wolnego czasu poza domem. W końcu rodzice wówczas mają kontrolę nad dziećmi- a przynajmniej tak im się wydaje. Dla współczesnych rodziców bardzo ważną kwestią powinna być umiejętność zarządzania korzystania z cyberprzestrzeni. Dzięki temu, że będziemy kontrolować zachowania dzieci w sieci, wówczas możliwe jest zareagowanie w sytuacji, kiedy uzależnienie stanie się niebezpieczne. Niestety nie każda rodzina jest w stanie sobie z tym poradzić. Pamiętajmy o tym, aby kontrolować dziecko i już na początku jasno ustalić zasady, ile czasu może spędzać przed komputerem. Jeśli zaniedbamy ten obowiązek, wówczas może okazać się, że dziecko będzie uzależnione i konieczne okaże się rozpoczęcie leczenia. Jednak jakie są objawy uzależnienia od komputera, o których musimy pamiętać?

Objawy uzależnienia od komputera- jakie możemy wyróżnić?

Jakie są objawy uzależnienia od komputera? Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że uzależnienie od komputera ściśle powiązane jest z dostępem do Internetu, filmów, seriali, gier komputerowych. W praktyce komputer jest jednak tylko narzędziem, które to wykorzystywane jest do różnych celów, jednakże nie jest to problem sam w sobie. Tego typu narzędzie wykorzystywane jest podczas pracy, nauki, relaksu, zabawy. Niestety poważny problem pojawia się w sytuacji, gdy wcześniej wspomniane udogodnienia stają się dla nas najważniejsze, zajmują w naszym życiu wiele czasu. Jest to bardzo poważny objaw, który może być wyznacznikiem uzależnienia. Warto wspomnieć o tym, że praca zawodowa często jest mocno powiązana z komputerem czy też Internetem. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że o uzależnieniu możemy dopiero powiedzieć, kiedy osoba kompulsywnie korzysta z tego typu sprzętu, jednocześnie czuje silną i nieprzerwaną potrzebę dostępu do komputera i Internetu. Niezwykle istotną kwestią obserwowanie zachowanie pociech. Bardzo często zdarza się, że spędzają oni wiele czasu przed komputerem. Największym problemem jest atak paniki i agresja w przypadku, kiedy zabroni się korzystania z tego urządzenia.

Jakie mogą być skutki uzależnienia?

Uzależnienie od komputera wbrew pozorom może mieć bardzo negatywny wpływ na człowieka. Bardzo często możemy zaobserwować, że przesadni fanatycy gier komputerowych tracą swoich przyjaciół w świecie realnym. W końcu możliwe jest poznanie nowych osób przez Internet, które mieszkają w całkiem innym rejonie świata. Osoby uzależnione myślą, że to właśnie oni są jej przyjaciółmi, dlatego też wolą spędzać czas przed monitorem, zamiast na świeżym powietrzu. Skutkiem tego nałogu jest również zaprzestanie spotkań towarzyskich. Warto wspomnieć o tym, że brak ruchu może nawet prowadzić do problemu związanego z zanikiem mięśni. Uzależnienie od komputera często wiąże się także z pogorszeniem wzroku. Na podstawie wielu badań wywnioskowano, że w przypadku długotrwałego patrzenia w ekran musimy liczyć się ze zmęczeniem naszych oczu.

W jaki sposób radzić sobie z uzależnieniem u dzieci?

Uzależnienie od komputera w sposób szczególny widoczne jest w przypadku dzieci. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepojące sygnały, wówczas należy wdrożyć pewne działania, które muszą być odpowiednio przemyślane. Przede wszystkim należy podjąć otwarte i szczere rozmowy ze swoim dzieckiem. Musimy to jednak robić w odpowiedni sposób- nie oceniajmy pociechy i nie przerywajmy, w sposób szczególny skupmy się na tym, aby zbadać rzeczywiste motywacje i trudności. Często konieczne okaże się ustalenie pewnych obowiązków, które powinny być realizowane przez dziecko. Jako rodzice musimy zapewnić dziecku ciekawe spędzanie czasu. W konsekwencji ciekawym rozwiązaniem mogą być zajęcia z tenisa, trening piłkarski, nauka gry w szachy, lub nauka tańca. Pamiętajmy o tym, aby nie obwiniać dziecka za rzeczy, na które nie ma wpływu. Zamiast tego powinniśmy zadbać o to, aby wspólnie i aktywnie spędzić czas, przez co korzystanie z komputera zostanie zminimalizowane. Pamiętajmy o tym, aby pomimo wszystko ustalać jakieś granice i konsekwentnie je przestrzegać. Ważne jest również, aby ustalić znaczenie i rolę mediów elektronicznych.