Jakie zabiegi oferują gabinety medycyny estetycznej? Ranking najciekawszych procedur

Zabiegi odmładzające są coraz popularniejsze. W świecie, w którym coraz większą wartość  ma młody wygląd i świeża skóra lekarze medycyny estetycznej prześcigają się w doskonaleniu sztuki odmładzania. Im więcej zabiegów, tym lepiej dla nas – pacjentów. Dzięki dużej konkurencji lekarze starają się podnosić swoje kompetencje, a zabiegi są coraz bezpieczniejsze. Który z nich wybrać, aby odczuć moc odmładzania na własnej skórze?
Przedstawiamy najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej.

 

Skinboosters – rozpraw się z matową, niejednolitą cerą

Kwas hialuronowy niejedno ma imię. W preparatach, które zwą się „skinboosters” mamy do czynienia z kwasem hialuronowym, który nie tyle wypełnia skórę, co ją nawilża i aktywuje produkcję nowych komórek (kolagenu i elastyny). Kwas hialuronowy to naturalnie występujący w skórze związek, dzięki któremu utrzymywana jest jej jędrność. Ubytki kwasu hialuronowego są katastrofalne w skutkach dla wyglądu twarzy: staje się ona szara i bez życia, zauważamy dużo drobnych zmarszczek i nieładny koloryt. W młodym organizmie kwasu hialuronowego jest wystarczająco dużo, aby zapewnić zdrowie i sprężystość cery. Co więcej: jest to związek, który nie działa tylko i wyłącznie na wygląd naszej skóry, ale też utrzymuje na odpowiednim poziomie maź stawową, zapewniając dobre funkcjonowanie stawów. Jest też składnikiem ciała szklistego oka. Niestety stan, w którym organizm produkuje dużo kwasu nie trwa wiecznie – z wiekiem jego ilość spada, a rezultaty możemy dostrzec gołym okiem. Dzięki procedurze Skinboosters (preparat producenta Juvederm) odbudowuje strukturę skóry, dogłębnie nawilżamy i możemy liczyć na efekt odnowy naskórka. Zabieg wykonuje się zarówno na skórze twarzy, jak i na dłoniach i dekolcie. Skóra uzyskuje gładkość, zostaje nawilżona na długi czas i jędrna. Dzięki temu, że po wykonaniu zabiegu niemal od razu widzi się efekt odmłodzenia, można rozważyć jej zastosowanie nawet na kilka dni przed ważną dla nas uroczystością. Lekarze medycyny estetycznej lubią mówić, że jest to zabieg „bankietowy” – pacjentki po nim wyglądają świetnie w krótkim czasie.

 

Zwykły kwas hialuronowy zdziała cuda

Innym rodzajem kwasu hialuronowego, używanego do odmładzania jest ten do wypełniania zmarszczek i bruzd, powstałych z wiekiem. Działanie kwasu opiera się głównie na zdolnościach łączenia włókien kolagenowych z cząsteczkami wody, a jeden gram jest w stanie związać nawet kilka litrów płynu. To dlatego – odpowiednio użyty – tak skutecznie maskuje upływ czasu na naszych twarzach. Medycyna estetyczna to nie jedyna dziedzina, gdzie stosuje się tą substancję – jest ona również stosowana w ortopedii, leczeniu zwyrodnień stawów, stomatologii. Znajdziemy ją w kroplach do oczu i płynach do soczewek kontaktowych.

Lekarze stosujący kwas zazwyczaj dają swoim pacjentom wybór, który preparat zastosować. Wybór jest bardzo duży: od gęstych preparatów do wygładzania dużych bruzd, aż do lekkich substancji odpowiednich dla młodych kobiet. W zależności od konsystencji lekarz może uzyskać zróżnicowane efekty. Mimo częstych wątpliwości pacjentek nie ma obaw co do zniekształcenia rysów twarzy wskutek użycia kwasu hialuronowego, należy jednak stosować go z umiarem.

 

Toksyna botulinowa – gwiazda w gabinetach medycyny estetycznej

Botoks nie traci na popularności. Mimo upływu lat pacjentki wciąż chcą wykonywać zabiegi z nim w roli głównej. To dobra wiadomość – botoks, który przez pewien czas był utożsamiany z „ofiarami chirurgii plastycznej” jest niezastąpiony, jeśli marzy nam się twarz bez zmarszczek typu „mars” czy „kurzych łapek”. Toksyna botulinowa może okazać się naszym sprzymierzeńcem, jeśli zostanie podana przez profesjonalistę w swoim fachu. Co więcej, podana w młodym wieku (od ok. 30. Roku życia) hamuje naturalną tendencję do tworzenia się zmarszczek w niektórych miejscach na twarzy. Jego działanie utrzymuje się przez ok. pół roku do 9 miesięcy – później należy powtórzyć zabieg, aby utrzymać satysfakcjonujący efekt.

 

Lasery nie wychodzą z mody

Laseroterapia to wciąż jeden z najciekawszych trendów w gabinetach medycyny estetycznej. To wciąż jeden z najlepszych zabiegów, który odmładza pacjentki nawet o kilka lat. Najnowocześniejsze sprzęty dostępne na rynku są całkowicie bezpieczne. Ich parametry użytkowe są za każdym razem dopasowywane do indywidualnych potrzeb osoby poddającej się zabiegowi, więc nie ma obaw że skóra ulegnie poparzeniu. Co więcej, zabiegi mogą być wykonywane zarówno na skórze 30., 40. jak i 50. latek.  Ciekawym zabiegiem jest terapia laserem frakcyjnym – jego specyfika polega na wykonywaniu w skórze tysięcy mininakłuć, dzięki czemu jest ona motywowana do produkcji dużej liczby nowych komórek – kolagenu i elastyny (są one odpowiedzialne za utrzymanie skóry w dobrej kondycji na długie lata). Zabieg działa ujędrniająco, stymulująco, wygładza skórę, powoduje że jest ona milsza w dotyku. Warto skorzystać z jego potencjału, zwłaszcza po sezonie letnim.