Kiedy wynająć fotografa na sesje zdjęciowe? O czym pamiętać?

Są chwile, które po prostu warto uwiecznić w życiu. Dorastanie dziecka, wesele, Pierwszą Komunię Świętą, chrzciny, zaręczyny, urodziny… w polskiej tradycji mnogo jest od okazji, które chcemy sobie zachować na zawsze. Z tego też powodu decydujemy się na profesjonalne sesje zdjęciowe, bo tylko profesjonalny fotograf potrafi na chwilę zamrozić czas i sprawić, że oglądana przez nas fotografia będzie przypominać najcudowniejsze chwile.

Pierwsza ważna okazja: wesele. Chyba najpiękniejszy moment w życiu dwójki zakochanych ludzi. To logiczne, że chcą, by sesja zdjęciowa była niezapomniana. Niektórzy decydują się na dość klasyczne tło, na przykład las czy morze. Inni wolą coś bardziej tajemniczego, stary zamek. Jeszcze inni wybierają dość szalone miejsca, takie jak opuszczony park rozrywki. Ważne, by fotografowi udało się uchwycić wszystko: kąt padania światła, biel sukni, uśmiechy na twarzach oraz nastrój chwili. Niektórzy młodzi decydują się jednak na pozostawienie tego w rękach amatorów. Jak możemy się przekonać, przeglądając Internet, skutki bywają niejednokrotnie opłakane. Zdjęcia są źle wykadrowane, nieobrobione, nowożeńcy mają na nich dziwne miny, czasami trafi się „mistrz drugiego planu”. Potem trafiają, co gorsza, do sieci i stają się obiektem uciech internautów. Właśnie dlatego nie warto przyoszczędzać w takim ważnym dniu. Sesja zdjęciowa musi być wykonana dobrze, fotograf potraktowany z szacunkiem, wszystkto musi być przygotowane i dopięte na ostatni guzik.

Zdjęcia dzieci również są ważne. Kiedy w naszym życiu pojawia się mały człowiek, sami biegamy za nim ze smartfonem i robimy zdjęcie każdego jego kroczku. Część z nas chciałaby jednak mieć urocze, pozowane zdjęcia ze ślicznie ubraną pociechą. Może być ona w otoczeniu zabawek, zwierzątek, na łonie natury bądź z samymi rodzicami. Zdjęcie powinno przedstawiać jednak pewną dynamikę – nie żyjemy już bowiem w czasach, kiedy fotografie wykonywano sztywno siedzącym ludziom. Sesje zdjęciowe są barwne i radosne, a te z dziećmi potrafią być rewelacyjną pamiątką na długie lata. Pewnego dnia będziemy je mogli podarować swojemu dorosłemu już dziecku. Lub wnukowi, żeby zobaczył podobieństwo.

Sesje zdjęciowe to także gratka dla cosplayerów. Cosplayerzy, czyli osoby wcielające się w role postaci z różnych gier, książek i filmów bardzo cenią sobie porządnie wykonane fotografie, bo dzięki temu zwiększają swoją rozpoznawalność. Dobre zdjęcia odzwierciedlą dbałość, jaką włożyli w strój, a dobranie odpowiedniego tła i stworzenie nastroju stworzy wyjątkową wizytówkę. Z tego powodu cosplayerzy bardzo chętnie współpracują z fotografami. Jeśli wykonujesz stroje, zdajesz sobie sprawę, że twój fanpage nie może zawierać tylko „selfie z ręki”.

Chrzciny to także szczególna okazja na wykonanie sesji zdjęciowej. Dla wielu małżeństw to ważny dzień, ponieważ wtedy dziecko zostaje włączone we wspólnotę Kościoła. Zyskuje także rodziców chrzestnych, którzy będą nad nim czuwać całe życie. Z tego powodu trzeba mieć wspólne zdjęcia, które będą potem widniały w rodzinnej kronice jako pamiątka ze szczególnego, fantastycznego dnia.

Kolejna okazja to urodziny, powiedzmy – osiemnaste. Wejście w dorosłość to szczególna okazja, zwykle organizuje się wtedy dwie imprezy. Jedna dla rodziny, druga dla znajomych. Wiadomo, że na tę drugą raczej nie zaprasza się fotografa, bo zdjęcia z niej nie nadają się raczej do publikacji w szerszym gronie. Jednak co innego rodzinne zdjęcie z tych ważnych chwil przyda się na przyszłość, będzie stanowić kolejną cenną pamiątkę.

Okazji jak widać, jest wiele. Jak wybrać fotografa, u którego sesje zdjęciowe będą niezapomniane? Należy kierować się przede wszystkim portfolio. Zdjęcia możemy obejrzeć na stronie internetowej artysty, możemy również poprosić o przysłanie nam przykładowych fotek na skrzynkę e-mail. Warto przyjrzeć się w szczególności tym zdjęciom, które są robione w podobnym nastroju, w jakim chcielibyśmy mieć nasze własne. Czy fotograf dobrze radzi sobie z uchwyceniem dynamiki ruchów dziecka? Jak wyglądają jego weselne zdjęcia?

Kolejną ważną rzeczą w poszukiwaniach fotografa jest jego dobra opinia. Warto zapytać znajomych lub sprawdzić, co o danym człowieku mówią ludzie w sieci.

Czego nie robić wynajmując fotografa? Na pewno nie można go pouczać w sprawie wykonywanej przez niego pracy. W dzisiejszej dobie każdy ma smartfona, a wiele osób wyposażyło się w aparaty. Stanie człowiekowi nad ramieniem i powtarzanie, że ja bym zrobił to inaczej, lepiej, ja bym stanął tam na pana miejscu… jest delikatnie mówiąc, niegrzeczne. Może też szybko spłoszyć fotografa albo sprawić, że nie przyłoży się do swojej pracy należycie. A chyba nikt nie chce mieć na pamiątkę zrobionych byle jak zdjęć.

Fotografów jest na rynku bardzo dużo, toteż jeśli chcemy mieć piękne sesje zdjęciowe, powinniśmy po prostu zagłębić się w poszukiwania. Pamiętajmy, że konkurencja jest spora, cenę możemy negocjować (choć nie deprecjonując wykonawcy). Dla niego to też reklama – przecież zadowolony klient poleci go dalszym znajomym!