Maszyny budowlane

Komu opłaca się wynajem maszyn budowlanych?

Na polskim rynku wynajmu maszyn budowlanych pojawia się coraz więcej podmiotów oferujących takie usługi. Dostrzegają one, że wiele firm budowlanych nie chce przepłacać za leasing czy też kredyt na zakup specjalistycznego sprzętu. Koszty uzyskania zewnętrznego finansowania są bardzo wysokie a przecież każda firma chce pracować na nowoczesnym sprzęcie. Sprawdźmy, komu opłaca się wynajem maszyn budowlanych i jak to w ogóle działa.

Dla kogo wynajem maszyn? 

Maszyny budowlane
Maszyny budowlane

Dostęp do wynajmu maszyn budowlanych ma w zasadzie każda firma, bez względu na wielkość, ponieważ wypożyczalnie sprzętu oferują także możliwość wypożyczenia drobnego sprzętu budowlanego czy też kontenerów mieszkalnych dla pracowników. Troszkę inaczej sytuacja wygląda w przypadku chęci wypożyczenia dużego, ciężkiego i drogiego specjalistycznego sprzętu budowlanego. Wypożyczalnia zapewne sprawdzi wiarygodność firmy i może się okazać, że nowo założona spółka nie będzie miała szans na wypożyczenie sprzętu. Przy weryfikacji może być wymagane kilkuletnie funkcjonowanie na rynku czy też dokładny opis wykonywanych czynności i prac. Dodatkowo, na pewno wymagane będzie wpłacenie odpowiedniej kaucji a także podpisanie stosownych dokumentów przez osobę upoważnioną do tego zadania. Wynajem maszyn budowlanych jest świetnym rozwiązaniem dla mniejszych firm, które chcą rozszerzyć zakres działalności bez wydawania większych sum pieniężnych oraz dla firm, które mają większą liczbę zleceń niż dostępnego sprzętu w parku maszyn. Pozwoli to im wykonywać większą liczbę zleceń i unikać przestojów w pracy. Jest to również, z reguły rozwiązanie dużo prostsze i szybsze niż korzystanie z leasingu. W przypadku starania się o finansowanie ze strony banku czy też firmy leasingowej konieczne jest wypełnienie kilku wniosków oraz przesłanie stosownych dokumentów co wiąże się z długim czasem oczekiwania. Przy wynajmie maszyn, ten proces jest dużo krótszy i prostszy.

Czy osoba prywatna może wypożyczyć wynająć maszyny budowlane? 

W większości wypożyczalni jest to jak najbardziej możliwe, ponieważ posiadają one osobną ofertę skierowaną do klientów prywatnych. Oczywiście, oferowany im sprzęt, to w dużej mierze proste urządzenia i maszyny potrzebne do wykonywania prostych prac budowlanych. Podobnie jak w przypadku firm, również osobom prywatnym może opłacać się taki wynajem, ponieważ koszt na pewno będzie dużo niższy od kosztu zakupu a przy tym wynajęty sprzęt można oddać po skończonej pracy. Dzięki czemu nie zajmujesz nim miejsca w garażu czy też drewutni. który potem mógłby tylko leżeć w garażu i zajmować miejsce.  Co w przypadku awarii wynajętych maszyn budowlanych? Zazwyczaj wypożyczalnie maszyn oferują klientom stosowne ubezpieczenie każdej maszyny, dzięki czemu w razie awarii koszty pokrywane są bezpośrednio przez ubezpieczyciela. Wszystko zależy oczywiście od skali uszkodzeń i od zakresu winy wynajmującego. Jeśli uszkodzenie powstało na skutek złego użytkowania, ubezpieczyciel może nie pokryć całości kosztów naprawy, wówczas zostaną one przeniesione na firmę budowlaną czy też osobę prywatną, która użytkowała sprzęt. 

Wynajem maszyn budowlanych wygodniejszy niż leasing

Wiele firm czy też instytucji bankowych niechętnie podchodzi do tematu finansowania maszyn budowlanych. Z reguły są to duże i kosztowne maszyny, które w przypadku problemów firmy budowlanej ciężko jest sprzedać. Między innymi, dlatego firmy leasingowe chętniej finansują zakup samochodów czy też sprzętu IT, ponieważ ich zbycie jest dużo łatwiejsze. Taka sytuacja to spory problem dla firm działających w branży budowlanej, zwłaszcza dla mniejszych firm, które chcą rozszerzać swój zakres usług. Większości z nich nie stać na zakup nowego sprzętu, wiąże się to z wydatkiem na poziomie kilkuset tysięcy złotych. Tutaj z pomocą przychodzą wypożyczalnie, które oferują takim firmą usługę wynajmu sprzętu budowlanego. Koszty takiego wynajmu są dużo niższe niż ewentualne koszty leasingu czy też kredytu. Co ważne, taki sprzęt można wypożyczyć na nawet 60 miesięcy, pozwala to łatwiej planować pracę nawet przy ogromnych projektach. Przy okazji, procedury wynajmu maszyn są dużo prostsze niż procedury uzyskania leasingu czy też kredytu bankowego. Zazwyczaj sprawdzana jest jedynie wiarygodność firmy oraz podpisywana jest odpowiednia umowa wynajmu maszyny budowlanej. Przy leasingu, instytucje finansowe wymagają dużo więcej dokumentów, w tym dokumentów finansowych jak bilans zysków i strat czy też księga przychodów i rozchodów.

Jakie maszyny budowlane można wynająć?

Oferty wypożyczalni działających na polskim rynku wynajmu maszyn budowlanych są bardzo szerokie. Przedmiotem wynajmu mogą być niewielkie urządzenia przeznaczone do domowych prac remontowych jak np. drabiny, wiertarki czy też osuszacze. Z takich przedmiotów najczęściej korzystają osoby prywatne, którym nie opłaca się zakup nowego sprzętu na potrzeby małego remontu mieszkania. Z kolei profesjonalne firmy budowlanego korzystają z wynajmu takich rzeczy jak minikoparki, sprężarki i narzędzia pneumatyczne czy też żurawie do prac wysokościowych.