Kosiarki elektryczne i spalinowe

Posiadanie domku letniskowego to marzenie wielu osób. Takie własne miejsce, do którego zawsze można udać się, gdy ma się wolne i po prostu odpocząć, jest świetnym rozwiązaniem. Jednak każdego roku trzeba dbać, aby to miejsce jakoś dobrze wyglądało. Dlatego też między innymi trzeba dbać o wysokość trawy i ją kosić.

Jaką kosiarkę wybrać?

Ta decyzja nie jest wcale taka prosta, ponieważ wybrana kosiarka nie może być byle jaka. Przed wyborem warto zastanowić się nad tym, jaką dużą mamy działkę, jak wygląda teren, jak często będziemy kosić trawę i czy mamy jakieś źródło zasilania. Jest to kilka podstawowych pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć, ponieważ inaczej możemy dokonać złego wyboru. Najpopularniejsze są kosiarki elektryczne, a także kosiarki spalinowe, więc właśnie nad takimi na początek warto się pochylić.

Jeśli chodzi o kosiarki elektryczne, to chyba dość oczywiste jest, że aby taka kosiarka działała, potrzebujemy do niej źródła zasilania. Nie zawsze na każdej działce znajduje się ono i wtedy możemy mieć problem. Oczywiście naszym rozwiązaniem może być kosiarka z akumulatorem, jednak potem i tak jakoś ten akumulator trzeba naładować. Na taką kosiarkę decydujemy się więc tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że mamy dobre źródło zasilania i na pewno tą kosiarką dotrzemy w każde miejsce działki. Jeśli mamy wątpliwości co do jej zasięgu, to rozwiązaniem naszych problemów może być między innymi przedłużacz, jednak jest to tylko rozwiązanie do pewnego momentu, ponieważ jeśli będziemy mieli zbyt długi kabel i będziemy daleko od źródła zasilania, to kosiarka będzie miała mniejszą moc, a więc już nie poradzimy sobie tak dobrze z trawnikiem. W kosiarkach, które są zasilane prądem, musimy także przygotować się na to, że mogą one mieć zbyt mało mocy, więc nie poradzą sobie w każdej sytuacji. Zbyt mała i zbyt słaba kosiarka może na przykład zapychać się, gdy natkniemy się na długą i gęstą trawę. Jednak taka kosiarka elektryczna posiada również wiele zalet. Przede wszystkim, co na pewno na samym początku zwróci naszą uwagę, będzie to brak hałasu. Jeśli więc cenimy sobie ciszę i spokój, a dodatkowo nie chcemy denerwować sąsiadów, to taka kosiarka będzie dla nas idealna. Jeśli chodzi o kolejne atuty, to będzie to idealna kosiarka dla osób, które nie lubią zapachu spalin i chociaż w nikłym stopniu chcą zadbać o środowisko. Kosiarki naprawdę niepotrzebnie mogą emitować duże ilości szkodliwych substancji do powietrza, więc, zamiast niepotrzebnie się zatruwać, gdy mamy do tego warunki, czyli małą działkę i blisko źródło zasilania, to wybierzmy kosiarkę elektryczną.

Kolejnym naszym potencjalnym wyborem będzie kosiarka spalinowa. Jest to idealny wybór dla osób, które mają naprawdę duże działki. Kosiarki spalinowe, aby działać, potrzebują paliwa. Jeśli tylko to im się zapewni, to są w stanie pracować bez przerwy, oczywiście do pierwszej awarii, która miejmy nadzieję, tak szybko się nie zdarzy. Źródło zasilania więc za bardzo nie będzie dla nas problemem, ponieważ należy tylko dbać o to, by mieć ze sobą zawsze, choć kilka litrów odpowiedniego paliwa. Takie kosiarki zazwyczaj w porównaniu do innych mają najwięcej mocy, a także są większe. Lepiej radzą sobie więc z wysoką i gęstą trawą, a ciężki teren nie będzie dla nich żadnym problemem. Nie trzeba się również obawiać tego, że będą się często zapychać. Praca i koszenie takimi kosiarkami nie powinno stanowić dla nikogo większego problemu. Są to idealne kosiarki dla osób, które posiadają działki o wielkości 1000m2 i większe. Jeśli ktoś ma naprawdę dużą działkę, to może również między innymi postawić na kosiarkę, która swym wyglądem przypomina traktor i tak też się na niej jeździ. Jest to wygodne koszenie, jednak nie warto inwestować w taki sprzęt dla małych działek. Choć takie kosiarki dobrze sobie radzą w różnych warunkach, to niestety minusem jest to, że trzeba znosić hałas, który powodują no i zapach paliwa. Z hałasem można sobie łatwo poradzić, stosując po prostu zatyczki do uszu, jednak jeśli często kosimy trawę, to nasi sąsiedzi nie do końca będą z tego zadowoleni. Natomiast na same spaliny nic nie poradzimy.

O każdą kosiarkę należy dbać, trzeba sprawdzać, czy ma odpowiednie ilości płynów, czy nic się w niej nie psuje i czy czasem ostrza nie wymagają tego, by je naostrzyć. Jeśli nie będziemy dbać o kosiarkę, to zakup okaże się stratą pieniędzy, ponieważ co chwilę może się w niej coś psuć i będzie wymagać wizyt w serwisie i będzie tylko dodatkowym powodem do wydatków. Ostrza w kosiarce, które są źle naostrzone, mogą natomiast niszczyć trawę i sprawić, że zacznie ona szybciej wysychać, więc, zamiast mieć ładny, zielony trawnik, trawa będzie żółta, sucha i zacznie opadać, a zostanie nam sama, sucha ziemia.