Kremacja zwierząt – co to jest? Współcześnie coraz częściej wracamy do dawniej tradycyjnego na naszych ziemiach pochówku – czyli palenia ciał zmarłych, również zwierząt. Tym razem jednak ma to związek nie tyle z wierzeniami, co z pragmatyzmem i ekologią. Co to jest kremacja zwierząt i dlaczego się na nią decydujemy?
Na czym polega kremacja?
Choć niektórzy twierdzą, że kremacja to współczesna moda – mylą się. Tak naprawdę na większości globu był to od zawsze jeden z najbardziej popularnych sposobów pochówku. Również na naszych ziemiach całopalenie zmarłych było tradycyjnym sposobem ich żegnania. Nie więc nic dziwnego w tym, że współcześnie do tego wracamy, a wraz z tym jak rośnie nas empatia i miłość dla naszych zwierzęcych przyjaciół, ich także chcemy żegnać w godny sposób. Kremacja polega zatem na całopaleniu ciała zmarłego zwierzaka. Odbywa się ona w przeznaczonym do tego budynku, w całkowicie profesjonalnych warunkach. Nie używa się do tego jednak ognia, lecz bardzo wysokiej temperatury, sięgającej nierzadko nawet 1 000 stopni Celsjusza. Dzięki temu kremacja zwierząt jest zabiegiem bezwonnym i nie wytwarza dymu. Aby zwłoki przyjaciela uległy całkowitemu spaleniu, zazwyczaj potrzeba od jednej godziny do czterech godzin. Zależy to przede wszystkim od wagi, masy i wielkości danego zwierzęcia. Większość krematoriów umożliwia opiekunom ostatnie pożegnanie ze zwierzęciem. Oznacza to, że możemy być obecni podczas kremacji lub chociaż przy jej rozpoczęciu. Jeśli z jakichś przyczyn nie możemy być na miejscu, możemy również poprosić niekiedy o transmisję online lub po prostu nagranie pochówku. Kremowane jest całe zwierzę, lecz tylko zwierzę. Zazwyczaj niemożliwe jest dołączenie do zwłok pamiątek po zwierzaku, takich jak ulubiony kocyk czy zabawka. Natomiast przeważnie dostępna będzie możliwość zachowania prochów spopielonego przyjaciela.
Co dzieje się z prochami?
Po zakończonej kremacji, gdy urządzenie ostygnie, prochy są starannie zbierane. Ich dalsze losy mogą być różne, w zależności od naszych pragnień i potrzeb.
Prochy w urnie
Najczęściej prochy zwierzęcia trafiają po prostu do urny. Różnią się one nieco d tych, jakie przeznaczone są dla ludzi. Nie tylko tym, że zazwyczaj są dużo mniejsze. Również ich stylistyka jest inna. Często ozdabiane są grawerem lub malowidłami, które mają nieść informację o tym, prochy jakiego zwierzęcia zostały w danej urnie umieszczone. Może to być wzór łapki psa lub kota, albo końskie kopyto.
Prochy w posążku
Często urny zastępowane są posążkami. W nich także zamknięte są prochy zwierzęcia, lecz tutaj odchodzimy już od kształtu nawiązującego do ludzkich urn. Będą to raczej figurki przedstawiające czuwającego kota czy śpiącego psa, a czasem po prostu niewielkie serce lub kamień z tabliczką, które możemy położyć w ogrodzie w miejscu, gdzie zwierzę za życia chętnie odpoczywało.
Prochy w biżuterii
Inną możliwością jest zamknięcie prochów zwierzęcia w biżuterii. Jest to możliwe dzięki przemianie ich w diament. Taki kamień osadzany jest w pierścionkach, wisiorkach czy bransoletach. Dzięki temu zwierzak może zostać z nami na zawsze.
Dlaczego warto wybrać kremację?
Być może zastanawiamy się, dlaczego tak wielu ludzi wybiera właśnie kremację swoich zwierzęcych przyjaciół, a nie na przykład pochówek w ziemi. Prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem jest to, że dzięki kremacji możemy uzyskać pamiątkę po zmarłym pupilu w postaci jego prochów lub zamkniętego w biżuterii dna. Ponadto ważne są także względy sanitarne i ekologiczne. Zwierzę skremowane nie będzie rozkładało się w ziemi. Jeśli było leczone przed śmiercią, resztki leków nie trafią do ekosystemu i okolicznych wód gruntowych. Podobnie jeśli zwierzę zostało poddane eutanazji. Kremacja nie wytwarza też dymu, co przekłada się na to, że nie przyczynia się do emisji dwutlenku węgla do środowiska.
Czy kremację i pochówek w ziemi można połączyć?
Jeśli jednak zależy nam na tym, by nasz zwierzak otrzymał nagrobek, to kremację i pochówek tradycyjny można przecież połączyć. Urnę z prochami zwierzęcia możemy złożyć w grobie na cmentarzu zwierząt.
Ile kosztuje kremacja?
Cena kremacji uzależniona jest od tego jaką kremację wybierzemy, jak wielkie jest zwierzę i spalanie zwłok ma się odbyć. Z oczywistych względów zwykle musimy zapłacić więcej, jeśli kremacja ma odbyć się poza godzinami pracy zakładu lub jeśli zdecydujemy się na skremowanie zwłok zwierzęcia w dni wolne od pracy czy wręcz w dzień świąteczny. Jeśli kremuje zwierzę o standardowych rozmiarach, nie będzie to kosztowało więcej niż 1 000zł. Im mniejsze jest zwierzę, tym tańsze będzie jego spalenie. W przypadku bardzo małych zwierząt być może zamkniemy się nawet w połowie tej kwoty. Na dodatkowe zniżki mogą niekiedy liczyć opiekunowie zwierząt będący jednocześnie lekarzami weterynarii lub zwierzęta, które za życia służyły na przykład w wojsku lub policji. Jeśli kwota wciąż jest zbyt wysoka, możemy zdecydować się także na tak zwaną kremację wspólną. W takim wypadku zwłoki kilku zwierząt poddawane są kremacji równocześnie. Taki wybór będzie zazwyczaj oznaczał wydatek pomiędzy 200 a 500 złotych. W niektórych krematoriach możliwe jest uzyskanie symbolicznej garstki prochów, choć oczywiście nie będą to wówczas prochy tylko naszego zwierzęcia.