Krótka historia o koronce

Koronki nie są wbrew pozorom nowym wynalazkiem w świecie mody, co ciekawsze już pierwsze materiały tego typu znajdowano w grobowcach datowanych na czasy starożytnego Egiptu. W kolejnych epokach były one synonimem bogactwa i luksusu. Ceniono ich piękno, misterne wykonanie oraz efektowny wygląd, zwłaszcza że powstały one wtedy tylko poprzez metody ręczne. Dziś koronki są obecne niemal wszędzie. W każdym sklepie z łatwością można znaleźć sukienki koronkowe na wieszakach i manekinach, jednak kiedyś był to materiał stawiany niemal na równi ze złotem.

Nie zawsze tak łatwo dostępne

Nie zawsze posiadanie sukienek koronkowych było tak proste, jak dziś. W czasach średniowiecznych materiał ten był zarezerwowany tylko dla najbogatszych i najbardziej elitarnych osobistości. Najczęściej przywdziewali je duchowni. W renesansie ich dostępność stała się bardziej powszechna wśród zwykłych ludzi, jednak nie na długo, gdyż już w baroku stały się one znów swoistego rodzaju wyznacznikiem stanu majątkowego ich posiadaczy. Posiadanie w tamtych czasach dużej ilości koronek świadczyło o wielkiej zamożności i wysokim statusie społecznym.

Koronka w czasach naszych babć

Największą popularnością koronki cieszyły się we Francji i tam były one najłatwiej dostępne. Chęć ich posiadania zmuszała ludzi to posuwania się nawet do przemycenia ich w trumnach, czy urnach z prochami zmarłych. Wszystko zmieniło się w czasach rewolucji przemysłowej, kiedy to ich produkcja stała się o wiele prostsza. Wtedy też zaczęły powstawać pierwsze sukienki koronkowe produkowane masowo, które ukochały sobie największe ówczesne gwiazdy. W czasach powojennych, po krótkim okresie zapomnienia o koronkach, znów powróciły one do łask, za sprawa gwiazd estradowych oraz wielkiego ekranu, które pokochały ten materiał, kobiety zaczęły występować na scenach w niezwykle zmysłowych sukienkach koronkowych, natomiast mężczyźni, nosili je z dumą przy mankietach i kołnierzykach koszul. Od tamtego czasu sukienki koronkowe i koronki w przemyśle odzieżowym, królują do dziś, nie ma wręcz sezony, bez obecności tego efektownego materiału, który jest ozdoba wielu modeli ubrań.

Współczesna koronka

Najchętniej jednak jest ona wykorzystywana przy projektowaniu i produkcji sukienek. Sukienki koronkowe w stylu koktajlowym, są jednym z najbardziej popularnych modeli wybieranych na wszelkiego rodzaju okazje takie jak wesela, garden party, komunie, chrzciny czy inne imprezy okolicznościowe. Wszystko to za sprawa, że sukienki koronkowe z powodzeniem można nosić o każdej porze roku, a ich mnogość fasonów pozwala na dopasowanie do swoich upodobań oraz sylwetki. Także różnorodna kolorystyka, jest wielkim atutem sukienek koronkowych. W sklepach z łatwością można znaleźć te w klasycznej eleganckiej kolorystyce czerni, szarości, butelkowej zieleni czy granatu. Jak także te bardziej ekstrawaganckie w kolorze czerwieni. Sukienki koronkowe, także doskonale wyglądają w połączeniu z pastelowymi kolorami, które nadają im jeszcze większej zwiewności oraz dziewczęcego charakteru.

Sukienka koronkowa, jako doskonały pomysł na wieczór

Sukienki koronkowe to także doskonale rozwiązanie na wieczorne wyjścia. Materiał ten świetnie prezentuje się w świetle wieczorowym, jest dodatkowo bardzo elegancki i efektowny, a zarazem wdzięczny. W łatwy sposób można za jego pomocą ukryć wszelkie mankamenty su\sylwetki oraz podkreśli jej atuty. Nawet najprostszy fason sukienki wykonany z koronkowego materiału nabiera eleganckiego charakteru i sprawia, że kobieta, która występuje w takiej kreacji, wygląda zniewalająco. Stawiając na sukienki koronkowe wieczorem, należy pamiętać o odpowiednim dobraniu dodatków. Sam materiał jest już bardzo strojnym elementem, dlatego wybierając biżuterię, warto postawić na coś skromnego, na przykład w przypadku czarnej sukienki drobne złote kolczyki lub wisiorek. Także buty i torebka nie powinny grać tutaj pierwszych skrzypiec, najlepiej, aby były one kolorystycznie dobrane do sukienki, lub w stonowanych klasycznych kolorach takich jak czerń czy wszelkie odcienie brązów, lub szarości. Dobranie diamentowej kolii do sukienki koronkowej oraz błyszczących butów mogłoby dać niepożądany tandetny i nieelegancki efekt.

Zmieniająca się moda-pozostająca klasyka

Pomimo tego, że z każdym sezonem moda damska zmienia się, koronka nigdy nie wychodzi z trendów. Materiał ten jest ponadczasową klasyką, która sprawdza się na wszelkiego rodzaju okazje. Sukienki koronkowe, koszule, czy spódnice, wszystkie te elementy garderoby są niezwykle kobiece i sprawiają, że każda z nas może poczuć się seksownie w swoim ciele. Połączenie różnych faktur, a nawet materiałów umożliwiają obecnie noszenie sukienek koronkowych, które nie są wykonane wyłącznie z nich. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych kobiet, które nie lubią zbytnio wyróżniać się z tłumu, jednak chcą posiadać w swojej szafie ubrania z tym klasycznym elementem. Koronki w zależności od tego, jak są wystylizowane, mogą nadać zmysłowości, seksownego wyglądu, elegancji czy zwiewności i niewinności.

Opublikowany w Moda