Nurkowanie jak oddychać

Nurkowanie jak oddychać

Nurkowanie jest to sport zaliczany do rodziny sportów ekstremalnych, jednak warto wspomnieć, że ze wszystkich sportów ekstremalnych nurkowanie jest tak naprawdę sportem stosunkowo bezpiecznym. Mówimy tutaj przede wszystkim o nurkowaniu z butlą z tlenem, ponieważ nurkowanie bez butli z tlenem, czyli tak zwany freediving, jest już sportem na zdecydowanie wyższym poziomie ryzyka. Nurkowanie nie jest to sport, który oczywiście jest dostępny dla każdego, ponieważ oporządzenie i sprzęt może kosztować naprawdę sporo pieniędzy, ale w swojej najprostszej postaci, nie jest już to tak duży wydatek, aby była to pasja nieosiągalna dla przeciętnego człowieka. Jeżeli chodzi o nurkowanie, to jednym z takich czynników najważniejszych, które trzeba ćwiczyć, jest odpowiedni sposób oddychania.

 

Nurkowanie jak oddychaćJak oddychać, kiedy nurkujemy z butlą z tlenem?

Zanim powiemy w ogóle o tym, w jaki sposób należy oddychać, to należy również zaznaczyć, że jeżeli ktoś chce zająć się nurkowaniem jako swoim stałym hobby, to zdrowy rozsądek podpowiada, że najlepiej jest udać się na specjalistyczny kurs nurkowy. Kurs nurkowania dla początkujących płetwonurków nie jest specjalnie trudny ani specjalnie długi. Warto jednak jest podkreślić, że tak jak się nazywa, jest to kurs dla nurków początkujących. Jeżeli będziemy chcieli nurkować w coraz to głębszych lub trudniejszych akwenach, wymagane jest ciągłe doskonalenie swoich umiejętności.

Nurkowanie z butlą z tlenem jak wspomniano, jest dużo bezpieczniejsze niż freediving, czyli nurkowanie bez butli z tlenem. Można by powiedzieć, że oddychanie podczas takiego nurkowania, jest oczywiście dużo bardziej zbliżony do tego, co robimy na co dzień, czyli oddychaniem zwykłym powietrzem atmosferycznym, a w szczególności w porównaniu do nurkowania bez butli z tlenem, ponieważ w trakcie nurkowania bez butli z tlenem, oczywiście pod wodą w żaden sposób oddychać nie możemy i korzystamy tylko i wyłącznie, z powietrza, które zgromadzimy przed zanurzeniem. Jednak nurkowanie z butlą z tlenem i oddychanie w trakcie takiego nurkowania, nie jest jednak w 100% takie samo, jak oddychanie za pomocą powietrza atmosferycznego.

 

Jak oddychać pod wodą?

Nurek nurkujący z butlą z tlenem, zawsze musi mieć gdzieś z tyłu głowy, że cały układ, który ma nam za zadanie tlen dostarczyć, a dwutlenek węgla odprowadzić, jest to swego rodzaju układ różnego rodzaju zaworów, które z jednej strony mają się otwierać, kiedy na przykład pobieramy tlen, a z drugiej strony zamykać, kiedy powietrze z dwutlenkiem węgla wydychamy. Dlatego oddychanie za pomocą takiego aparatu, nie wygląda dokładnie tak samo, jak oddychanie normalnym powietrzem na powierzchni ziemi. Przede wszystkim oddychanie musi być dużo bardziej spokojne oraz opanowane. Opiera się to na robieniu rzadszych, lecz głębszych wdechów oraz wydechów. Oczywiście w zależności od klasy aparatu tlenowego, z jakiego będziemy korzystali, to czas reakcji całego takiego układu na wydech oraz wdech, może być szybszy bądź wolniejszy. Nie zmienia jednak to faktu, że trzeba pamiętać o tym, że nie jest to tym samym co oddychanie na powierzchni.

 

Czy możemy w jakiś sposób sprawić, aby nasze oddychanie było bardziej efektywne pod wodą?

Poziom tlenu w naszej butli zawsze będzie, ograniczony i tak naprawdę od poziomu tego tlenu w butli oraz od tego, w jaki sposób go wykorzystamy, będzie zależała długość czasu, jaką będziemy mogli jednorazowo spędzić pod wodą dlatego, aby móc pozwolić sobie na naprawdę długie zanurzenie, musimy nauczyć się, w jaki sposób oddychać, aby to oddychanie było maksymalnie efektywne. Istnieje dość sporo technik, które mogą sprawić, że oddychanie pod wodą będzie bardziej efektywne i będzie sprawiać, że będziemy pod wodą dłużej przebywać.

Jedną z takich technik jest tak naprawdę panowanie nad ruchami naszego ciała. Generalnie człowiek składa się z różnego rodzaju tkanek. Generalnie tkanki, które są najbardziej “tlenożerne” to mózg oraz mięśnie. Oczywiście mózgu nie wyłączymy, tak samo, jak lepiej jest nie zwalniać z myśleniem pod wodą, ponieważ tak naprawdę zdolność naszego przewidywania oraz reakcja na różnego rodzaju bodźce i sytuacje, jest podstawą naszego bezpieczeństwa. Możemy jednak zapanować nad mięśniami. Jest to naprawdę jedna z najskuteczniejszych technik. Brak wykonywania gwałtownych ruchów oraz niewykonywanie ruchów, które podczas nurkowania są niepotrzebne, może sprawić, że czas zanurzenia wydłuży się o nawet kilkanaście procent.

Druga sprawa dotyczy tego, jak często robimy wdech oraz wydech. Jest to również technika wykorzystywana do nurkowania bez butli z tlenem. Chodzi między innymi o to, że człowiek ma różnego rodzaju odruchy bezwarunkowe, związane między innymi z zawartością dwutlenku węgla we krwi oraz z zawartością tlenu. Kiedy wzrasta w we krwi poziom dwutlenku węgla, automatycznie chcielibyśmy zrobić wydech, ale wcale to nie oznacza, że poziom tlenu we krwi jest na tyle niski, że może nam zaszkodzić. Jeżeli znamy te zależności oraz znamy reakcję naszego organizmu, wówczas możemy oddychać w taki sposób, że będziemy zużywać tlenu zdecydowanie mniej, niż jakbyśmy poddawali się ślepo odruchem bezwarunkowym.