Ogrzewanie domu rodzinnego z pompą ciepła

Ogrzewanie domu rodzinnego z pompą ciepła

Każdy właściciel prywatnego domu zadaje sobie pytanie, jak efektywniej ogrzać swój dom. Istnieje wiele opcji i metod ogrzewania, od tradycyjnych pieców po nowoczesne domy pasywne, które wymagają niewielkiej lub żadnej energii. Ale co wybrać? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czym należy się kierować przy dokonywaniu właściwego wyboru.

Nowoczesne systemy grzewcze należy traktować całościowo, w których grzejnik jest przedłużeniem kotła i lekceważąc tę zasadę, ryzykujemy uzyskanie kosztownego, nieefektywnego rozwiązania. W typowym domu urządzeniami grzewczymi są ogrzewanie podłogowe i grzejniki. Gdy dom ma przeszklenie witrażowe, często stosuje się konwektory podłogowe. Nierzadko łączy się ogrzewanie i klimatyzację w jeden system za pomocą montażu pompy ciepła, co może obniżyć całkowite koszty inwestycyjne.

Mechanizm działania pompy ciepła

Główną zaletą pompy ciepła (oczywiście po oszczędności na ogrzewaniu) jest to, że można ją zastosować zarówno w nowej instalacji grzewczej na etapie budowy domu, jak i już istniejącej. Jednakże zawsze pamiętaj, że powinien to zrobić profesjonalista. Ponieważ przede wszystkim musisz wybrać model pompy ciepła, który będzie odpowiedni dla Twojego domu pod względem wydajności. W końcu tylko w ten sposób możesz być pewien wyniku.

Dzięki instalacji pompy ciepła integrujesz ją z dowolnym systemem grzewczym i zyskujesz możliwość współpracy z ogrzewaniem podłogowym, klimakonwektorami oraz rezerwowym kotłem gazowym. Możliwe jest nawet skonfigurowanie wszystkiego tak, aby przy obciążeniach szczytowych kocioł rezerwowy był włączony.
Otaczające powietrze jest niewyczerpanym źródłem energii cieplnej. Nawet przy niskich temperaturach poniżej zera powietrzna pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i zwielokrotnia je wielokrotnie, przekazując je do wody w systemie grzewczym i zaopatrzenia w ciepłą wodę. Zużywając 1 kW energii elektrycznej, otrzymujemy nawet 5 kW ciepła!

Podstawa wydajności powietrznej pompy ciepła

Ogrzewanie domu rodzinnego z pompą ciepłaJednak wydajność powietrznej pompy ciepła  zależy od temperatury zewnętrznej: im niższa temperatura zewnętrzna, tym więcej energii zużywa się, aby wydobyć wymaganą ilość ciepła. Będzie działać nawet przy -25 ° C, ale ze znacznie niższą wydajnością. Dlatego przy wyborze nawiewnika brane są pod uwagę warunki klimatyczne regionu, średnie roczne temperatury i liczbę mroźnych dni w roku.
Bardziej wydajne i racjonalne będzie wykorzystanie powietrznej pompy ciepła z możliwością przejścia na system alternatywny — np. grzejnik elektryczny, piec gazowy lub na paliwo stałe. Instalując powietrzną pompę ciepła, gdy system jest zsynchronizowany z ogrzewaniem gazowym, uzyskuje się maksymalne oszczędności energii, ponieważ teraz kocioł będzie się włączał tylko kilka dni w roku. Chociaż możliwe jest również wykorzystywanie pompy powietrznej jako głównego źródła ciepła z włączeniem w mroźne dni do wbudowanej nagrzewnicy elektrycznej. Może być wiele odmian.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła — czy to się opłaca?

Nowoczesne budynki mieszkalne są dobrze izolowane i szczelne. Inwestorzy mają świadomość, że w przypadku takich domów naturalna wentylacja nie wystarczy. Coraz częściej polecanym rozwiązaniem jest rekuperacja, tj. wentylacja mechaniczna powietrza z powrotem ciepła z powietrza wywiewanego. Jego głównymi zaletami są wydajna wymiana powietrza w każdych warunkach atmosferycznych oraz znaczne ograniczenie strat ciepła. Jakie są jego główne zalety?

Zasady działania rekuperacji

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to w uproszczeniu system przeznaczony do usuwania powietrza wywiewanego z pomieszczenia i zastępowania go nowym powietrzem z ulicy. Rekuperacja zapewnia stałą wymianę powietrza przez cały rok, niezależnie od pogody. Podstawowa zasada działania rekuperatora polega na pobieraniu energii cieplnej z powietrza już wysysanego z pomieszczenia i przekazywaniu tej energii do świeżego powietrza, które jest pobierane z ulicy. Poprawia to jakość powietrza w pomieszczeniach i zmniejsza straty ciepła spowodowane wentylacją. Dzięki rekuperacji wilgoć, dwutlenek węgla i zapachy są usuwane z pomieszczenia, zapewniając jednocześnie świeże powietrze do domu.

Czynniki decydujące o kosztach

Cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to dość szeroki temat. Całkowity koszt zależy od wielkości domu, jego stanu: (dom jest w budowie lub zamieszkany itp.), A także wielu innych czynników.

Właściwości systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Przede wszystkim każdy wymiennik ciepła ma różną wydajność w zależności od konstrukcji. Taka wydajność nie jest wartością stałą, ale zmienia się w zależności od różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, wilgotności powietrza oraz ilości powietrza nawiewanego w stosunku do wywiewu. Jednak niezależnie od tych wyliczeń możemy śmiało powiedzieć, że systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła pozwalają oszczędzać energię i po pewnym czasie zwrócą wydane na nie wcześniej pieniądze.

Właściciel prywatnego domu staje przed trudnym wyborem optymalnego systemu ogrzewania. Aby podjąć właściwą decyzję, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, z których wiele jest znanych tylko specjalistom. Dlatego polecam kontakt ze specjalistami, którzy mogą jakościowo pomóc w tym trudnym wyborze.