Ortopeda Szczecin

Ortopeda Szczecin

Z jakimi problemami zdrowotnymi należy udać się do ortopeda Szczecin? Ten specjalista zajmuje się leczeniem szeregu chorób związanych z urazami domowymi lub przewlekłymi, wrodzonymi i nabytymi patologiami rozwoju tkanki kostnej. A także powikłaniami narządu ruchu w wyniku przebytych chorób. Jakie wady i choroby narządu ruchu lekarz kwalifikuje, zależy od jego specjalizacji. Niezależnie zakres kwalifikacji ortopedy obejmuje leczenie schorzeń stawów, kości i mięśni.

Lista chorób, z którymi powinieneś udać się do ortopedy w Szczecinie

 • Choroby kręgosłupa – osteochondroza, skolioza, kifoza, kręgozmyk.
 • Płaskostopie, stopa końsko-szpotawa, ostroga piętowa.
 • Dziedziczne choroby układu mięśniowo-szkieletowego.
 • Zapalenie stawów, artroza, zapalenie kaletki.
 • Choroby ścięgien.
 • Nowotwory i formacje guzopodobne.
 • Urazy i powikłania pourazowe.

Jak wygląda wizyta u ortopedy w Szczecinie?

Pierwszą rzeczą, jaką robi lekarz, jest przeprowadzenie wywiadu i wykonanie badania. Specjalista ocenia prawidłowość budowy kości z anatomicznego punktu widzenia, prognozuje ewentualne zaburzenia oraz dobiera metody diagnostyczne. Ortopeda ocenia również ruch uszkodzonych stawów.

Ortopeda Szczecin – diagnostyka układu mięśniowo-szkieletowego

Do diagnozowania chorób układu mięśniowo-szkieletowego stosuje się szereg metod:

 • Radiografia. Metoda służy do wykrywania chorób tkanki kostnej, urazów.
 • Ultradźwięki. Są przepisywane w przypadku podejrzenia artrozy, zapalenia stawów, dysplazji i innych uszkodzeń więzadeł i ścięgien.
 • Badanie ultrasonograficzne pozwala ocenić stan krążków międzykręgowych w chorobach kręgosłupa.
 • Osteoscyntygrafia. Badanie stosuje się w przypadku trudności z diagnozą. Jest zalecane w przypadku podejrzenia złamania, patologii układu kostnego.
 • Nakłuwanie stawu. Główne wskazania to obecność guzów lub zaczerwienienie tkanek, nagromadzenie płynu w okolicy stawów oraz zmniejszenie ich ruchomości. Jest zalecane, jeśli nie można postawić diagnozy w inny sposób.

Podczas badania ogólnego ortopeda w Ortho Expert https://ortho-expert.pl/lekarze/ zwraca uwagę na kształt pleców, krzywizny kręgosłupa, symetrię obręczy barkowej. Bada również stawy w spoczynku, w ruchu, sprawdza odruchy.

Z jakimi objawami udać się do ortopedy w Szczecinie?

 • Chrupnięcie w stawach.
 • Ból kręgosłupa, kończyn.
 • Bóle mięśni, sztywność ruchów.
 • Drętwienie w okolicy lędźwiowej, kończyny.
 • Skrzywienie postawy.

Osoby, które przeszły uraz lub operację, powinny regularnie odwiedzać ortopedę, aby monitorować powrót do zdrowia i zapobiegać powikłaniom. Podczas konsultacji lekarz na podstawie wywiadu opracowuje program rehabilitacji, który pozwoli szybko przywrócić funkcje ruchowe. Nawet w przypadku braku wyraźnych objawów chorób ortopedycznych nie należy pomijać regularnych wizyt kontrolnych u ortopedy w Szczecinie, dotyczy to zwłaszcza osób z przewlekłymi schorzeniami.

Wiele chorób może się rozwijać bez powodowania przez długi czas niedogodności, a późna diagnoza komplikuje leczenie i zmniejsza szanse na pełne wyzdrowienie. Podczas badania ortopedycznego należy: jak najdokładniej opisać objawy, zgłosić ewentualne choroby dziedziczne, wykonywać ćwiczenia i ruchy, które pomogą specjaliście ocenić stopień uszkodzenia. Ważne jest konsultowanie się z lekarzem od samego początku pojawienia się objawów choroby ortopedycznej. Większość nabytych schorzeń, w szczególności skoliozy, łatwiej jest leczyć w młodym wieku, dlatego ważne jest, aby nie przegapić chwili i nie dopuścić do postępu choroby.

Leczenie przez ortopedę w Szczecinie

W ortopedii stosuje się zachowawcze i chirurgiczne metody leczenia. W gabinecie lekarskim specjalista przepisuje: leki, zastrzyki, maści, nacieranie. Służą do zmniejszania bólu i łagodzenia stanów zapalnych. Inną ważną metodą leczenia zachowawczego jest terapia ruchowa. Ma to znaczenie przy rekonwalescencji po urazach, operacjach. Zajęcia prowadzone są pod okiem fizjoterapeuty, złożoność ćwiczeń wzrasta stopniowo, zgodnie ze stanem pacjenta.

Ortopeda SzczecinFizjoterapia służy do powrotu do zdrowia po urazach jako dodatkowy środek do leczenia farmakologicznego i terapii ruchowej. Inną ważną metodą leczenia zachowawczego i rehabilitacji jest masaż. Pomaga on pobudzać krążenie krwi, minimalizować napięcie w uszkodzonych miejscach. Aby skorygować postawę, pozycję stopy lub naprawić uszkodzone miejsca, ortopeda w Szczecinie zaleca noszenie wkładek ortopedycznych, gorsetów i bandaży.

Program terapeutyczny opracowywany jest indywidualnie, w zależności od charakteru schorzenia, charakterystyki stanu zdrowia pacjenta oraz jego stanu ogólnego. W niektórych przypadkach pacjentowi przepisuje się noszenie gipsu, środków utrwalających i bandaży. Operacyjne metody leczenia stosuje się, gdy terapia zachowawcza jest niemożliwa. Interwencja chirurgiczna pozwala szybko wyeliminować patologię i przywrócić sprawność uszkodzonym miejscom. Po leczeniu chirurgicznym pacjentom przepisuje się leczenie zachowawcze mające na celu przywrócenie zdrowia organizmu. Rehabilitacja prowadzona jest pod nadzorem lekarza ortopedy. 

Co pacjent powinien wiedzieć – wskazówki ortopedy w Szczecinie

Najlepiej leczyć świeże urazy, więc nie zwlekaj z wizytą u ortopedy. Po upadku wiele osób woli radzić sobie z objawami samodzielnie i jest to jeden z głównych błędów: urazy domowe i upadki mogą skutkować pęknięciami, skręceniem, zerwaniem więzadeł i innymi urazami. Brak szybkiej diagnozy jest niebezpieczny z wiąże się z konsekwencjami: kości mogą nieprawidłowo rosnąć, a w miejscach pęknięć mogą tworzyć się blizny, które utrudniają ruch. Podczas wizyty u ortopedy w Szczecinie należy omówić przyczyny dolegliwości i dokładnie opisać objawy. Najważniejsze dla pacjenta jest przestrzeganie zaleceń ortopedy, niezaniedbywanie terapii ruchowej, noszenie sprzętu ortopedycznego. Im staranniej będzie przestrzegany program leczenia, tym szybciej nastąpi powrót do zdrowia.