Osteopatia - wyjątkowy sposób na odzyskanie zdrowia

Osteopatia – wyjątkowy sposób na odzyskanie zdrowia

Osteopatia – wyjątkowy sposób na odzyskanie zdrowia – wraz z wiekiem sprawność człowieka znacząco spada. Zaczynają boleć stawy i mięśnie, spada ogólne samopoczucie. Niektórzy uważają, że taka jest kolej rzeczy i absolutnie nie da się z tym nic zrobić. Okazuje się jednak, że prawda w tym temacie jest nieco inna. Obecnie jest mnóstwo niezwykle skutecznych sposobów, dzięki którym można odzyskać choć chęć dawnej sprawności i dobrego samopoczucia. Coraz bardziej popularnym sposobem na odzyskanie sprawności jest osteopatia. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, z czego wynika coraz większa popularność osteopatii. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Osteopatia – sposób na odzyskanie dawnej sprawności fizycznej

Osoby, którym dokucza coraz mniejsza sprawność fizyczna oraz ogólny spadek dobrego samopoczucia, korzystają obecnie z wielu dostępnych rozwiązań. Ratunkiem może okazać się medycyna tradycyjna, jednak sporo osób sięga również po medycynę ludową, np. ziołolecznictwo. Dobrym sposobem jest również medycyna niekonwencjonalna, na przykład akupunktura. Coraz więcej osób słyszy także o korzyściach wynikających z zastosowania osteopatii.
Czym konkretnie jest osteopatia? Aby przedstawić to w jak największym skrócie, scharakteryzujemy ją w sposób następujący. Jest to niezwykle skuteczna i innowacyjna metoda diagnozy oraz leczenia za pomocą rąk, tak zwane metody manualne. Warto wiedzieć, że osteopatia tak naprawdę jest jedną z metod zaliczanych do fizjoterapii. Oprócz tego, osteopatia jest nie tylko praktyką, ale również jednocześnie filozofią. Osoby wyznające osteopatię uważają, że ciało i dusza są jednością. Organizm według nich ma szereg naturalnych zdolności do samoregulacji oraz regenerowania sił, a wyleczenie uzależnione jest w głównej mierze od postawy oraz myślenia konkretnego pacjenta. Jeżeli pacjent głęboko wierzy, że uda mu się wygrać walkę ze swoją chorobą, jego szanse na wyzdrowienie są nieporównywalnie wyższe. 

Osteopatia traktowana jest jako część fizjoterapii, która jest połączona z medycyną. Jednocześnie należy oczywiście mieć świadomość tego, że osteopatia w żadnym wypadku nie jest sposobem na zwalczenie wszystkich chorób. Osoby, które tak uważają, są w bardzo dużym błędzie. 

Osteopatia – na jakie dolegliwości się ją stosuje?

Kiedy najlepiej jest udać się do specjalisty, który posiada wiedzę na temat osteopatii? Na które schorzenia osteopatia będzie najskuteczniejsza? Oto lista chorób, w których osteopatia może się bardzo mocno przydać:

  • wady postawy,
  • zmiany degeneracyjne kręgosłupa,
  • dyskopatie, 
  • zmiany degeneracyjne stawów,
  • rwy,
  • stany depresyjne i lękowe, 
  • schorzenia układu pokarmowego, 
  • bóle głowy, 
  • zawroty głowy,
  • migreny, 
  • zapalenie zatok, 
  • problemy ze wzrokiem,
  • problemy ze słuchem,
  • niska odporność,
  • urazy okołoporodowe diagnozowane wśród dzieci,
  • zastoje limfatyczne.

Jak widać, lista chorób, które może zwalczać prawidłowo dopasowana osteopatia, jest naprawdę bardzo długa. Jeśli medycyna tradycyjna okazuje się już bezradna, a pacjent nie chce długotrwale przyjmować rozmaite leki czy być poddawany wielu ciężkim zabiegom chirurgicznym, może podjąć decyzję o skorzystaniu z osteopatii. Dzięki niej w miarę szybko i bezboleśnie może powrócić do pełnej sprawności. Wszystkie dolegliwości mogą zniknąć jak ręką odjął. 

Osteopatia – jak przebiega taka terapia?

Osteopatia https://kursy-fizjoterapia.eu/ jest dziedziną fizjoterapii, która bazuje na wiedzy odnośnie anatomii oraz fizjologii człowieka. Osoby wykonujące tę profesję muszą również bardzo dobrze znać biomechanikę układu kostno-mięśniowego. Oprócz tego, działania osteopaty przyczyniają się u pacjenta do wytworzenia zdolności do samodzielnego leczenia. Na samym początku terapii ma oczywiście miejsce diagnoza. Następnie stosowane są rozmaite techniki terapeutyczne. Warto wiedzieć, że zanim zostanie postawiona diagnoza, przeprowadza się bardzo dokładny wywiad, oględziny, test ruchomości ciała. Oprócz tego, koniecznie trzeba również wykonać badania typu RTG czy rezonans magnetyczny.

Z kolei do technik terapeutycznych zalicza się techniki manualne, które mają na celu poprawienie ruchomości, zmniejszenie napięcia czy usunięcie przykurczów. Dokładny zestaw zastosowanych technik manualnych uzależniony jest oczywiście od sytuacji chorobowej danego pacjenta, który zgłosił się do osteopaty. Osteopata może również zalecić swojemu pacjentowi, aby zmienił swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe oraz styl życia. Pacjent korzystający z usług osteopaty może również dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie działania profilaktyczne należy podjąć, aby nie zachorować na kolejne schorzenia w niedalekiej przyszłości. 

Osteopatia w Polsce. Kto może zostać osteopatą?

W tej chwili osteopatia w naszym kraju nie cieszy się jeszcze zbyt dużą popularnością. Nie ma w Polsce zbyt wielu specjalistów ds. osteopatii. Warto wiedzieć, że osteopatą może zostać wyłącznie lekarz bądź magister fizjoterapii gdy ukończy szereg odpowiednich kursów i szkoleń. Osteopata musi posiadać szeroką wiedzę medyczną, dzięki której będzie mógł w sposób prawidłowy leczyć swoich pacjentów zgodnie z wszystkimi wytycznymi.