Pomoc przy bólu pleców

Pomoc przy bólu pleców

Jaką pomoc przy bólu pleców mogę uzyskać w gabinecie rehabilitacyjnym? Podstawą układu mięśniowo-szkieletowego jest kręgosłup, przez który odbywa się również unerwienie kończyn i narządów wewnętrznych oraz częściowo ukrwienie mózgu. Tak więc zbudowanie prawidłowego gorsetu kręgosłupa i przywrócenie jego funkcji to poprawa całego organizmu.

Misją specjalistów gabinetu rehabilitacji jest zapewnienie wysokiej jakości i wykwalifikowanej opieki osobom z problemami kręgosłupa i układu nerwowego. Lekarze i fizjoterapeuci pracują nad dokładnym zdiagnozowaniem choroby, opracowaniem planów leczenia i dalszą rekonwalescencją.

Kiedy warto udać się do gabinetu?

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów często pojawiają się w wieku 18-20 lat, a nasilają się po 40 roku życia. Prowadzi to stopniowo do spłaszczenia krążków międzykręgowych i zmniejszenia odległości między kręgami (osteochondroza) oraz zmniejszenia wysokości chrząstki w stawach (choroba zwyrodnieniowa stawów). Uważa się, że niekorzystne warunki obciążeń pionowych, predyspozycje genetyczne, różnego rodzaju urazy i przeciążenia (duża masa ciała, obciążenie), wyraźne deformacje kręgosłupa (kifoza, skolioza), zaburzenia krążenia sprzyjają procesom patologicznym krążków i stawów. siedzenie, urazy lub mikrourazy kręgosłupa i stawów, sytuacje stresowe. Leczenie zachowawcze zazwyczaj obejmuje różne blokady, rozciąganie kręgosłupa na symulatorze lub trakcji podwodnej, terapię manualną, różne masaże, fizjoterapię, ćwiczenia fizjoterapeutyczne itp., W grę wchodzą różnorodne metody terapeutyczne.

Czy z pomocą gabinetu rehabilitacyjnego można pozbyć się bólu pleców?

Pomoc przy bólu pleców
Pomoc przy bólu pleców

Wszystkie manipulacje i zabiegi wykonywane w gabinecie rehabilitacyjnym są w stanie w pewnym momencie poprawić stan zdrowia i złagodzić zespoły bólowe. Ale nie zatrzymują procesu patologicznego, eliminują osłabienie narządów mięśniowo-szkieletowych i zaburzenia krążenia krwi. Długotrwała poprawa kondycji kręgosłupa jest możliwa tylko przy odpowiednio dobranych kompleksach ćwiczeń fizycznych wzmacniających gorset mięśniowy kręgosłupa. W niektórych przypadkach wystarczy masaż, terapia manualna lub fizjoterapia bez leków, w innych można zastosować leczenie zachowawcze, w trzeciej konieczne jest przeprowadzenie kompleksowych zabiegów terapeutycznych, m.in. itp. Takie połączone i odpowiednio dobrane podejścia do leczenia pomagają najskuteczniej radzić sobie z chorobą. Zgłaszając się po pomoc do gabinetu rehabilitacji można skorzystać z właściwego leczenia i rehabilitacji kręgosłupa, eksperci.

Zachowawczo leczy się następujące schorzenia:

  • ból kręgosłupa
  • przepuklina dysku
  • zapalenie korzonków nerwowych
  • zwężenie kręgosłupa
  • skolioza
  • ból ręki i nogi
  • upośledzona wrażliwość i siła kończyn
  • uporczywy ból głowy
  • uporczywe zawroty głowy
  • rehabilitacja po operacjach kręgosłupa.

Rodzaje pomocy przy bólach pleców

Rehabilitacja kręgosłupa to terapia, która przechodzi przez kilka etapów, aby odzyskać pełen zakres ruchu i pozbyć się przewlekłego bólu.

Rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa

Napięcie mięśni lub kompresja nerwów może powodować ból szyi. Takie problemy zdrowotne najczęściej pojawiają się w wyniku wypadków samochodowych i procesów degradacyjnych na tym terenie. Osoby, które zgłaszają się do gabinetu rehabilitacyjnego potrzebują pomocy po urazie kręgosłupa szyjnego lub operacji. W zależności od sytuacji specjalista dobierze odpowiednie ćwiczenia i zabiegi takie jak: ultradźwięki, masaż, elektroterapia czy krioterapia.

Rehabilitacja odcinka lędźwiowego

Osoby w wieku 30 i 50 lat często przychodzą na salę pooperacyjną z silnym bólem kręgosłupa lędźwiowego. Tylko szybka diagnoza przyczyny bólu i właściwa rehabilitacja pozwolą na ustąpienie choroby i powrót do zdrowia. W zależności od stopnia zwyrodnienia kręgosłupa lędźwiowego można zastosować takie metody leczenia jak pole magnetyczne, masaż, laser, ultradźwięki, elektroterapia.

Jak działa rehabilitacja kręgosłupa?

W gabinecie rehabilitacyjnym fizjoterapeuta dotyka każdego pacjenta indywidualnie, stosując różne techniki, takie jak: ćwiczenia, terapia manualna, fizykoterapia. Ćwiczenia, wykonywane pod okiem eksperta, mogą wzmocnić mięśnie w okolicy kręgosłupa i zlikwidować przykurcze. Jeśli dana osoba odczuwa ból kręgosłupa i nadmierne napięcie mięśni, może poddać się masażowi, który pomoże złagodzić ból i lepiej funkcjonować. Aby zapobiegać bólom kręgosłupa, należy pamiętać o dziennej dawce ruchu, aby nie doznawać różnego rodzaju przeciążeń.