Sprzedaż działki

Problemy przy zakupie działki? Sprawdź, jak im zaradzić

Jeśli planujesz zakupić działkę, musisz wiedzieć, że czeka Cię wiele formalności. Będziesz musiał też liczyć się z tym, że zakup idealnej działki wymaga czasu, gdyż będzie trzeba sprawdzić wiele rzeczy, dzięki czemu nie przepłacisz, a w przyszłości unikniesz przykrych niespodzianek. Ceny działek na sprzedaż są uzależnione nie tylko od ich wielkości i lokalizacji, gdyż wpływają na nie także inne czynniki, takie jak np. klasa gleby, plany zagospodarowania przestrzennego, dotyczące okolicy, skomunikowane działki z ważnymi punktami usługowymi, urzędowymi i turystycznymi.

Czy działki na sprzedaż w miastach są droższe? 

Sprzedaż działki
Sprzedaż działki

Ceny działek zależą od bardzo wielu czynników. Walory takiej a nie innej lokalizacji, które wpływają na wycenę działki, to nie tylko sprawa tego, czy znajduje się ona w centrum atrakcyjnego turystycznie miasta, na przedmieściu, czy może na wsi. To także jakość gruntów, konieczne będzie sprawdzenie, czy teren nie jest podmokły. Dzięki ewidencji gruntów i budynków będziesz mógł sprawdzić klasę gruntu. Dowiesz się wówczas, czy jest to działka przeznaczona pod budowę, czy może pod uprawę rolną. W tym drugim wypadku istnieje możliwość odrolnienia działki, dzięki czemu będzie można przygotować ją pod budowę, jednak w razie gruntu powyżej trzeciej klasy mogą być z tym trudności. Odrolnienie pociąga za sobą także dodatkowe koszty. Wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego działki w miastach są droższe, niż te na wsiach czy w małych miasteczkach. Jest to oczywiście uzależnione od tak prozaicznej sprawy, jak zapotrzebowanie, które w większych skupiskach ludności jest oczywiście większe. Nie mniej jednak dochodzą tu jeszcze takie czynniki, jak atrakcje związane z uwarunkowaniami danego rejonu, czy też walory turystyczne danego miejsca oraz tereny rekreacyjne. Małe miejscowości, będące kurortami utrzymującymi się głównie z turystów, to miejsca w których działki na sprzedaż osiągają zawrotne ceny.

Czy podmokła działka na sprzedaż to duży problem?

Jeśli zainteresowaliśmy się daną działką wystawioną na sprzedaż, koniecznie powinniśmy rozważyć, czy teren nie jest podmokły. Uważa się, że najlepiej robić to wiosną lub jesienią, gdyż wtedy mamy do czynienia z największą wilgotnością ziemi. Z pewnością jednak nie należy kierować się wyłącznie porą roku, ponieważ coraz częściej zdarza się, że mamy do czynienia z wyjątkowo suchą wiosną, a następnie z bardzo deszczowym latem. Aby sprawdzić, czy ziemia jest podmokła, najlepiej zdecydować się na profesjonalną i pewną usługę geologa. Jej koszt to kilkaset złotych. Zdarza się, że ktoś kupi działkę na terenie podmokłym i musi mierzyć się z takimi problemami, jak obniżanie się gruntu, zbieranie się wody, która nie mając miejsca na odpływ, będzie sprawiać, że działka będzie przesiąknięta wilgocią. Utrudni to poważnie prace budowlane, będzie trzeba rozważyć drenaż albo podwyższenie terenu, co wymaga pozwolenia i załatwienia pewnych formalności. Jeśli skorzystamy z usług geologa, będziemy wiedzieć, na co się porywamy i będziemy mogli dokładnie oszacować, czy opłaca nam się zakup danej działki. Trzeba liczyć się z tym, że tereny podmokłe mogą generować wiele codziennych problemów i utrudnień przez cały czas użytkowania danego gruntu. W projektach należy zwrócić szczególną uwagę na głębokość podpiwniczenia lub całkowicie z tego zrezygnować.

Kiedy najlepiej oglądać działkę na sprzedaż?

Jeśli chciałbyś poznać wszelkie warunkowania i czynniki, wpływające na jakość gleby oraz na atmosferę panującą na działce na sprzedaż, musiałbyś przyglądać się jej w każdej porze roku i podczas najróżniejszych warunków pogodowych, takich jak np. wilgotność, czy nasłonecznienie. Mało kto jednak ma na to czas i chęci, dlatego też do zbadania podmokłości terenu najlepiej zatrudnić specjalistę. Dobrze będzie obejrzeć daną działkę o różnych porach dnia, co z pewnością nie zajmie nam tak dużo czasu. Dzięki temu będziemy mogli zorientować się, jak wygląda nasłonecznienie danego miejsca, co pozwoli architektom na wykonanie lub dobór takiego projektu budynku, który wykorzysta jak najlepiej wszystkie walory terenu. Decyzja o zakupie działki nigdy nie powinna być podejmowana pod wpływem impulsu. Jeśli nie chcesz zostać w przyszłości niemile zaskoczony nagle powstającymi w pobliżu zabudowaniami czy inwestycjami, o których nie miałeś pojęcia, zapoznaj się szczegółowo z planami zagospodarowania przestrzennego. Zakupu działki nie da się więc dokonać ot tak, ale gdy już będziesz się cieszyć tym, że spełniłeś swoje plany, nie pożałujesz poświęconego czasu.

Zanim zaczniesz szukać działki na sprzedaż w wymarzonej okolicy, zdobądź informacje o tym, na co zwrócić uwagę podczas oglądania gruntów na sprzedaż, jakie formalności będzie trzeba załatwić, a także o tym, co wpływa na cenę działki. Dzięki temu przystąpisz do poszukiwań mając już pewne rozeznanie w temacie, więc z pewnością ryzyko, że zostaniesz niemile zaskoczony, będzie dużo niższe. Będziesz też mógł dokładniej oszacować koszty związane z Twoim przedsięwzięciem.