Profesjonalna opieka dla osób starszych – czy polskich seniorów na to stać?

Profesjonalna opieka dla osób starszych – czy polskich seniorów na to stać?

Profesjonalna opieka dla osób starszych – czy polskich seniorów na to stać? W Polsce, inaczej niż w bogatych krajach Europy Zachodniej, osoby starsze nie mają możliwość w pełni cieszyć się życiem i spokojem. Nie zawsze są otoczeni dobrą opieką medyczną i mogą czuć się bezpiecznie dzięki stosunkowo zasobnym portfelem.

Oczywiście nie dotyczy to wszystkich polskich seniorów http://wiejskieklimaty.net/dom-opieki-dla-seniora-szczecin. Niestety w naszym kraju bieda a nawet ubóstwo najbardziej dotykają właśnie osoby starsze i schorowane. Wiele osób po osiągnięciu wieku emerytalnego jest także zmuszona do kontynuowania dalszej pracy zarobkowej. Dla części osób jest to sposób na nie poddawanie się starości. Niestety dla znacznej większości polskich seniorów, to absolutna konieczność. Dorabianie do emerytury pozwala na przysłowiowe „przeżycie do pierwszego” na mniej więcej przyzwoitym poziomie. Choć i to nie gwarantuje im tak zwanej spokojnej starości.

Polski senior nie cieszy się dobrą kondycją ani w kwestii zdrowia, ani finansów

Jednak polski senior to nie tylko zapracowany człowiek, To także osoba cierpiąca na kilka chorób przewlekłych jednocześnie.  Często stan zdrowia nie pozwala seniorom na pojęcie pracy zarobkowej. Schorowany senior jest wtedy zdany na pomoc dzieci lub dalszej rodziny. Jeśli nie ma nikogo bliskiego jest zmuszony radzić sobie jak tylko się da. Taka starość jest przykra i smutna.

A co, jeśli seniorzy wymagają stałej i fachowej opieki przez dwadzieścia cztery godziny na dobę? Niestety w znacznej ilości przypadków ciężar całodobowej opieki spada na barki najbliższej rodziny. Innym rozwiązaniem może być dom dla seniorów.  Jednak ta druga możliwość wciąż nie jest popularna wśród polskich seniorów oraz ich rodzin.

Dom dla seniorów – dlaczego w Polsce nie jest to popularne rozwiązanie?

W Polsce dom dla seniorów wciąż nie kojarzy się dobrze. W społecznym mniemaniu dom opieki dla osób starszych to miejsce, do którego trafiają osoby chore, starsze i niechciane w domu rodzinnym. Nic bardziej mylnego. To opcja dla tych, którym naprawdę zależy na fachowej opiece dla starszych i często bardzo poważnie chorych rodziców.

W czasach, kiedy żyjemy coraz dłużej a medycyna oferuje nam coraz więcej możliwości złagodzenia skutków starości, dom dla seniorów staje się miejscem, do którego trafiają osoby wymagające profesjonalnej opieki medycznej przez całą dobę. Są to osoby, którym rodziny po prostu nie są w stanie zapewnić odpowiedniej opieki na właściwym poziomie. Albo zwyczajnie nie mają na to sił, bo sami są już niemłodzi i cierpią na jakieś dolegliwości, które nawet im młodszym utrudniają życie.

W domach dla seniorów osoby starsze mają zapewnioną całodobową opiekę wykwalifikowanego personelu medycznego.  Mieszkają w dobrych warunkach. Mają także zapewnione rozrywki, rehabilitację oraz posiłki. Rodzina może być spokojna, że osoba starsza ma właściwą opiekę i w razie konieczności, zostanie jej zapewniona należytą pomoc. Domów dla seniorów nie należy więc traktować jako miejsce zsyłki dla osób starszych. To miejsce, gdzie osoby starsze i schorowane mogą cieszyć się spokojem, fachową opieką i towarzystwem osób w podobnym wieku. Brak samotności to kolejny ważny argument.

Dom dla seniorów – czym kierować się przy wyborze odpowiedniego ośrodka?

Wybór odpowiedniego domu dla seniora nie jest wcale taką prostą sprawą. Po pierwsze dlatego, że w naszym kraju jest wciąż niewiele takich specjalistycznych ośrodków. Szukając odpowiedniego miejsca, gdzie chcielibyśmy umieścić starszą schorowaną osobę, mamy do wyboru dom dla seniorów opłacany z budżetu państwa bądź prywatny dom dla seniorów finansowany z pieniędzy mieszkających tam pensjonariuszy oraz ich rodzin.

Umieszczenie seniora w ośrodku finansowanym z publicznych pieniędzy nie jest wcale takie łatwe. Głównie dlatego, że jest bardzo wielu chętnych i niewiele miejsc. Miejsce zwalniają się rzadko. Dodatkowo, za państwowym domem opieki nie przemawiają warunki bytowe, w jakich żyją tam osoby starsze. Państwowe domy opieki od lat są instytucjami cierpiącymi z powodu niewystarczających zasobów finansowych, przestarzałej infrastruktury czy nieustannych braków kadrowych.

Prywatne opieki dla osób starszych to sektor, który bardzo prężnie się rozwija http://wiejskieklimaty.net/dom-opieki-spolecznej-zachodniopomorskie. Z pewnością prywatne domy opieki, to nowoczesne ośrodki z dobrą infrastrukturą i nowoczesnym sprzętem, Jednak miejsce w prywatnym domu opieki to naprawdę spory wydatek, na który w naszym kraju mogą pozwolić sobie wciąż nieliczni obywatele powyżej sześćdziesiątego roku życia.

Dlaczego warto się zainteresować ofertą prywatnych domów dla seniorów mimo wysokich kosztów utrzymania?

Profesjonalna opieka dla osób starszych – czy polskich seniorów na to stać?
Profesjonalna opieka dla osób starszych – czy polskich seniorów na to stać?

Oferta skierowana do seniorów przez prywatne domy opieki jest bardzo bogata. Skorzystanie z oferty prywatnego domu opieki wcale nie oznacza oddania seniora w obce ręce. Prywatne ośrodki oferują bowiem różnego typu pobyty dla swoich pensjonariuszy. Może to być pobyt stały (całodobowy), pobyt dzienny lub pobyt czasowy – na przykład w ramach turnusu rehabilitacyjnego.

Taka oferta daje rodzice osoby starszej szerokie pole do działania. Pomaga zapewnić seniorom w pełni profesjonalną opiekę, ale co równie ważne, pozwala rodzinie na chwilę   odpoczynku.

Nie ma potrzeby ukrywać, że opieka nad osobą starszą i schorowaną jest trudna, wyczerpująca i bardzo stresująca zarazem. Za wyborem prywatnego ośrodka przemawia również fakt, że w tych domach seniorzy mogą cieszyć się dostępem do profesjonalnego sprzętu, dobrej infrastruktury i po prostu lepszej opieki medycznej, psychologicznej i w ogóle większej uwagi i troski ze strony personelu pracującego w danej placówce.