Rekuperacja – fenomen wśród wentylacji

Rekuperacja jest bardzo ważnym elementem wentylacji budynku, o którym wielu inwestorów całkowicie zapomina. Czym dokładnie jest rekuperacja? W jaki sposób ona działa? Jakie są zalety tego rozwiązania? Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas montażu rekuperacji? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule. 

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to po prostu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jeśli chodzi o tradycyjną wentylację, która opiera się na zasysaniu powietrza, ma niestety wiele wad. Regularnie dochodzi do intensywnego wychładzania domu, a dodatkowo wilgoć z poszczególnych pomieszczeń nie jest w żaden sposób usuwana. Natomiast całkiem inaczej wygląda to w przypadku rekuperacji. Biorąc pod uwagę, że jest to wentylacja mechaniczna, opiera się ona na ruchu powietrza, który wytwarzany jest przez specjalne urządzenie. Jest nim rekuperator, który dodatkowo kontroluje ruch powietrza nawiewanego. Podsumowując i znacznie upraszczając, jest to pewien system, który ma za zadanie wymienić brudne, zużyte powietrze w pomieszczeniach na nowe, świeże, tym samym odzyskując chociaż część zgromadzonego ciepła. Mówi się o tym, że podczas trwania zimy rekuperacja w Krakowie umożliwia zaoszczędzenie nawet 50 % funduszy, które przeznaczone są na ogrzewanie danego budynku. Wszystkie procesy w rekuperacji dzieją się bez żadnego otwierania okien, co nie powoduje strat energii. Oznacza to, że przez cały czas oddychamy świeżym powietrzem. Jest to oczywiście bardzo komfortowe i właściwie niemożliwe do uzyskania w innych rodzajach wentylacji.

W jaki sposób działa rekuperacja?

Wbrew pozorom proces rekuperacji nie należy do najtrudniejszych. Najważniejszym elementem układanki jest rekuperator zainstalowany w domu, który to porównywany może być do serca każdej istoty żywej. To właśnie on może wyciągać powietrze w dwóch kierunkach, w tym samym czasie. Jednym ze strumieni jest powietrze stosunkowo zimne, jednocześnie czyste. Drugi strumień stanowi powietrze ciepłe, niestety jest wilgotne, brudne i zużyte. Następnie oba strumienie spotykają się w pewnym wymienniku ciepła, jednak co warto podkreślić, w żaden sposób się nie mieszają, ze względu na to, że każdy z nich płynie odrębnym kanałem. W konsekwencji ciepłe, jednak brudne powietrze przemieszcza się przez rekuperator zostawiając wyższą temperaturę, za to zimne powietrze, które nawiewane jest  z zewnątrz, poniekąd przejmuje ciepło z powrotem, co jest niesamowitym zjawiskiem. To rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością, zapewne ze względu na to, że oprócz tego, iż powietrze jest w znacznym stopniu oczyszczane, to dodatkowo możliwe jest skuteczne ocieplenie świeżego, wcześniej chłodnego powietrza. Jest to więc znacznie korzystniejsze rozwiązanie niż otwarcie okna, bo o ile świeży tlen dostanie się do środka,to nie mamy już do czynienia z ogrzewaniem powietrza.

Zalety rekuperacji

Nie da się ukryć, że rekuperacja ma wiele zalet, o których warto pamiętać. Przede wszystkim mówi się o tym, że dobrze zaprojektowany system rekuperacji jest w stanie zmniejszyć zużycie energii o ponad 30%, co jest oczywiście doskonałym wynikiem. Oprócz kwestii finansowych, warto zwrócić uwagę na zalety związane ze zdrowiem użytkowników. Niestety w dużych miastach nie zawsze po otworzeniu okna mamy do czynienia ze świeżym, cudownym powietrzem. Często czujemy nieprzyjemne zapachy dymu lub wielu innych substancji. Dlatego zamiast otwierać okna, lepszym rozwiązaniem wydaje się być rekuperacja. Jest to także podniesienie komfortu życia. Na jakiej zasadzie to działa? Niezależnie od tego, ilu gości do siebie zaprosimy, rekuperator zawsze dostosuje odpowiednie parametry, dzięki czemu nie ma konieczności martwienia się tym, że powietrze będzie ociężałe i nieprzyjemne do wdychania. Oczywiście możemy wyróżnić wiele innych zalet rekuperacji, jak chociażby oszczędność energii i brak hałasu, który często wiąże się z otworzeniem okna. W mieszkaniu z pewnością zmniejszy się ilość kurzu, a pranie w pomieszczeniach objętych wentylacją będzie wysycha znacznie szybciej. Nie można zapominać o tym, że rekuperacja po prostu zwiększa wartość i standard budynków, a dodatkowo w razie potrzeby lub chęci może w każdej chwili zostać podłączona pod instalacje inteligentnego domu. Brak konieczności otwierania okien chroni nas przed owadami, a podłogi lub wycierane meble znacznie szybciej wysychają.

Jakie błędy popełniamy przy montażu rekuperacji?

Montaż rekuperacji nie jest bardzo skomplikowany. Pomimo to, podczas tego procesu popełnianych jest wiele błędów. Przede wszystkim nie można zamontować rekuperacji, jeśli nie mamy przygotowanego projektu. Jest to zdecydowanie nierozsądne i może prowadzić do wielu niepotrzebnych komplikacji w późniejszych etapach. Bardzo częstym błędem jest również zły dobór kanałów rekuperacji. Jeśli nie odpowiednio dobierzemy ich średnice, wówczas rekuperacja może okazać się hałaśliwa, co jest mało komfortowe. Ostatnim błędem jest brak izolacji na kanałach. Przez to odzyskiwanie energii jest znacznie mniejsze.