Sardynia wakacje

Sardynia wakacje

Sycylia jest bardzo popularna i znana, ale Sardynia wakacje wydaje się pozostawać w cieniu. Po wizycie na tej wyspie Na Morzu Śródziemnym odnosi się wrażenie, że stali bywalcy wyspy celowo milczą o tym kawałku raju, ratując go przed napływem turystów. Sycylia bez wątpienia jest piękna, a przede wszystkim przyciąga swoim zespołem unikalnych zabytków oraz wulkanem Etna. Sardynia jest przeznaczona na wakacje na pięknych i czystych plażach.

Plaże na Sardynii są niesamowite i na każdy gust. Jednak warto zapoznać się z zabytkami Sardynii w czasie wakacji. Po licznych osadnikach na wyspie zachowały się imponujące artefakty: ruiny miast Kartaginy i Rzymu, starożytne nekropolie, świątynie wczesnochrześcijańskie, bazyliki pisańsko-rzymskie. Ale głównym miejscem Sardynii są nuraghi, megalityczne świątynie z epoki brązu.

Poszukujesz wypoczynku na wyspach Morza Śródziemnego – tylko Sardynia na wakacje

Wyspa Sardynia jest oddzielona od kontynentalnych Włoch Morzem Tyrreńskim. Najkrótsza odległość do zachodniego wybrzeża Półwyspu Apenińskiego wynosi 230 km (od Olbii do Civitavecchia). Wielkość wyspy Sardynii wynosi 235 na 130 km. Jest wydłużona z północy na południe. Rzeźba terenu jest przeważnie pagórkowata. Wśród dość monotonnych pagórkowatych przestrzeni spotykamy formacje skalne w postaci fantastycznych zwierząt lub grzybów.

Interesują się górzyste tereny Sardynii na wakacje? Na wschodzie Sardynii wznoszą się góry Gennargentu. Tam też znajduje się najwyższy punkt wyspy – 1834 m (Mount La Marmora). Pasma górskie są również w południowo-zachodniej części wyspy. Lasy na Sardynii na równinach od dawna są wycinane. Krajobrazy mają głównie charakter rolniczy: pola, gaje oliwne i winnice ustępują miejsca pastwiskom. Nieuprawiane wzgórza porośnięte są makią lub niskimi drzewami liściastymi. Na wyspie znajdują się dwa duże miasta: stolica wyspy, Cagliari na południu (155 tys. mieszkańców) i Sassari na północy (117 tys. mieszkańców). W sumie na wyspie mieszka 1,64 miliona ludzi.

Gdzie najlepiej zatrzymać się na Sardynii w wakacje?

Wakacje na Sardynii uważane są za jedne z najciekawszych we Włoszech. Ta wyspa od dawna jest wybierana przez międzynarodowe elity. Jednak zawsze można znaleźć stosunkowo tanią opcję zakwaterowania, a plaże są wszędzie dobre. Korzystając z oferty biura podróży, wypoczynek na Sardynii w wakacje będzie atrakcyjny cenowo i prawidłowo zorganizowany.   

Zachód Sardynii na wakacje?

Na zachodnim wybrzeżu znajduje się wiele dzikich piaszczystych plaż z wydmami. Istnieją duże fale, więc zachodnie wybrzeże jest najlepszym miejscem do surfowania. Wieczorami są tu piękne zachody słońca. Costa Verde (Zielone Wybrzeże) słynie z nieskazitelnego piękna, rozciągającego się na sto kilometrów od Cape Pecara do Torre dei Corsari. Jeśli chcesz poczuć się jak Robinsonowie, wybierz się na Costa Verde. Nawet w szczycie sezonu nie jest tłoczno. Na Costa Verde jest kilka hoteli. Na półwyspie Sinis znajdują się wspaniałe piaszczyste plaże, a z jednej strony półwyspu mogą być ogromne fale, z drugiej całkowity spokój. Nieco na północ znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż na Sardynii – Spiaggia di Is Arutas. Pokryta jest wypolerowanymi przez morze kawałkami kwarcu, przypominającymi ryż.

Wschód Sardynii na wakacje równie odpowiedni

Po wschodniej stronie wyspy do morza zbliżają się góry Jennargentu. Na wybrzeżu znajduje się wiele malowniczych małych zatoczek z plażami, które uchodzą do morza, do których można dotrzeć łodzią z miejscowości wypoczynkowej Cala Gonone lub Orosei. Niedaleko od Cala Gonone znajduje się jedna z największych jaskiń krasowych na Sardynii – Ispinigoli. Trasy trekkingowe zostały wytyczone w Parku Narodowym Gennargentu, z których najpopularniejsze to wspinaczka na najwyższy punkt Sardynii, La Marmora (początek trasy znajduje się w wiosce Fonni) i Mount Tiscali (z Su Gologone).

Południe Sardynii w czasie wakacji może zaskoczyć turystów

Na południu najciekawsze miasto Sardynii, jej stolicą jest Cagliari. Na wschodnich obrzeżach Cagliari znajduje się duża siedmiokilometrowa piaszczysta plaża Poetto. 50 km od stolicy na południowo-wschodnim krańcu wyspy znajduje się miasto Villasimius, główny kurort południowej Sardynii w wakacje oblegany. Linia brzegowa to malownicze granitowe klify i długie plaże z białym piaskiem. Jest wiele hoteli, szeroka gama plaż, świetne miejsce na spacery, można dojść do Capo Carbonara i popływać na sąsiednią wyspę Isola dei Cavoli (leży ona 750 metrów od przylądka).

Północ Sardynii na wakacje to ulubiony region podróżników

Sardynia wakacjePółnocna część wyspy przewyższa południową zarówno pod względem liczby kurortów, jak i różnorodności programu wycieczek. Znajdziesz tam wakacje na każdą kieszeń. Głównym miastem północno-wschodniego wybrzeża jest Olbia. Jest lotnisko i port. Na południe od Olbii znajduje się kilka miejscowości wypoczynkowych, w szczególności San Teodoro. W okolicach San Teodoro znajduje się kilka wspaniałych plaż z białym piaskiem i długim płytkim wejściem. Na północ od Olbii zaczyna się Costa Smeralda (Szmaragdowe Wybrzeże), drogie miejsce Sardynii na wakacje z luksusowymi willami, portami pełnymi prywatnych jachtów, butikami znanych marek.

Z miast Costa Smeralda wyróżniają się luksusowe kurorty Porto Cervo i Porto Rotondo. Te stylowe miasteczka są budowane według unikalnych projektów i bez ograniczeń budżetowych. Oba są arcydziełami nowoczesnej architektury, niesamowicie przytulnymi i luksusowymi. Nie ma tam plaż – wczasowicze wypływają na swoje jachty w morze i pływają z jachtów. Albo jeżdżą samochodami na plaże w pobliżu kurortów.

Kolejnym ciekawym miejscem jest miejscowość Palau i znajdujący się naprzeciwko niej archipelag Maddalena, składający się z licznych wysp z malowniczymi granitowymi skałami. Wyspy słyną z pięknych plaż. Północna Sardynia na wakacje przyciąga turystów uroczym kurortem Santa Teresa Gallura  Latem jest tłoczno. Wzdłuż brzegów plaży piętrzą się granitowe skały o dziwacznych kształtach. Wzdłuż skał prowadzi piękna trasa spacerowa.