Tablice interaktywne a nauka języka obcego.

Nowoczesne tablice interaktywne mogą wspaniale przysłużyć się do polepszenia warunków nauki wszystkich możliwych przedmiotów nauczania. Pedagodzy szczególną uwagę radzą zwrócić na połączenie działania tablicy interaktywnej w możliwościami wpływającymi na rozwój zdolności lingwistycznych, czyli zdolności do nauki języków. Nie trzeba zresztą być mędrcem, aby zauważyć, że języka obcego znacznie łatwiej jest się nauczyć w formie obrazowej, aniżeli tylko i wyłącznie z książek z pisanym tekstem do wyuczenia lub treścią ćwiczeń. Nie każde dziecko ma idealną pamięć, aby po kilkukrotnym przeczytaniu tekstu zapamiętać wszystkie szczegóły. Gdy podejmiemy naukę za pomocą nie tylko tekstu, ale także formy graficznej, w naszej pamięci będzie kodowało się znacznie więcej informacji, niż w sytuacji, gdy towarzyszyć nam będzie jedynie treść pisana, w postaci słów bez ilustracji, diagramów, rysunków porównawczych. Jesteśmy więc świadkami pewnej rewolucji w nauce języków obcych. Dzieciaki z tysięcy polskich szkół wreszcie pozbędą się szkodliwego balastu i zahamowania przed posługiwaniem się wybranym językiem obcym.

Z tablicami interaktywnymi można tak wiele

Większe tablice interaktywne wielkością przypominać mogą nawet te szkolne, klasyczne, wiszące w centralnym punkcie sali lekcyjnej. Dzięki temu nauczyciel ogranicza swoją pracę do prezentowania materiału dydaktycznego na rozległym ekranie. Może zaprezentować wiadomości w postaci pokazu slajdów, pełnometrażowych filmów edukacyjnych, wykresów o zmiennej wartości, animacji – możliwości są naprawdę szerokie. Można właściwie zapomnieć o ciągłym staniu przy zielonej tablicy i pisaniu kredą po chropowatej płaszczyźnie przez wiele godzin. Pył z kredy na dłuższą metę jest przecież szkodliwy. Korzystając z tablic interaktywnych, szkoły pokazują, że idą z duchem czasu nie tylko pod kątem wyboru formy prezentowania wiadomości, ale także w dziedzinie techniki, co nigdy nie pozostaje bez znaczenia. Uczniowie przykładowo wybierając szkołę średnią, zwracają uwagę nie tylko na jej renomę, ale także na to, jaki sprzętem na czas teraźniejszy taka placówka dysponuje.

Proste zasilanie i zasady działania

Pedagogiczne tablice interaktywne działać mogą na kilka sposobów. Wiele modeli można na luzie podłączyć do prądu. W wielu przypadkach nie będzie też problemu zasilania tablic interaktywnych bateriami czy też zespołami akumulatorów. Sprzęt ten jest w stu procentach bezpieczny, bo przetestowany przed oddaniem do oficjalnej sprzedaży. Nie trzeba się martwić, że z podświetlanej tablicy emitowany w naszą stronę będzie szkodliwy zespół promieni, od których pogarszać się nam może wzrok oraz inne funkcje życiowe. Przy tablicach interaktywnych naprawdę spędzić można wiele godzin w celach edukacyjnych, a jeśli tylko poczujemy zmęczenie w czasie pracy – można nałożyć na nos najzwyklejsze okulary ochronne. I po kłopocie!

Stacjonarne czy przenośne? Jak wybierać tablice interaktywne?

Wybierając tablice interaktywne do szkół, urzędów, firm i wszędzie tam, gdzie mogą się one przydać, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Stacjonarna tablica interaktywna umieszczona jest w jednym miejscu bez możliwości przenoszenia jej w inne placówki, w inne lokalizacje, co w praktyce może się okazać sporym ograniczeniem dla kogoś, kto odwiedza wiele miejsc w celach organizacji szkoleń, spotkań biznesowych, na których tego rodzaju sprzęt jest bardzo ważny. Jeśli kogoś ogranicza standardowa wersja tablicy interaktywnej, może zdecydować się na mobilną tablicę, z możliwością przenoszenia i przewożenia jej z dowolnego miejsca do innego. Do takich tablic często dodawane są specyficznie zaprojektowane stelaże, na których można je z łatwością zamontować przy charakterystycznym podwyższeniu, także dla podniesienia komfortu widzenia osób, które przyszły na spotkanie. Nauczyciele także mogą raz na jakiś czas, w chwili słonecznej pogody, zorganizować wybrane lekcje na świeżym powietrzu. Tablica interaktywna może więc zostać wyniesiona z klasy na szkolne boisko, trawnik lub wszędzie tam, gdzie chcemy odbyć lekcję w plenerze.

Łatwa nauka języka obcego dzięki tablicom

To już potwierdzone, że przy obecności takich sprzętów, jak tablice interaktywne nauka języka obcego, nawet tego najtrudniejszego, wchodzi znacznie łatwiej. Można więc stwierdzić, że większość uczniów polskich szkół jest wzrokowcami. Słowa prezentowane na tablicach interaktywnych podkreślane są na specyficznym tle, do każdego zdania czy wypowiedzi, jakiej trzeba się nauczyć, dopasowane są także elementy graficzne, co pozwala zapamiętać najbardziej potrzebne informacje jeszcze bardziej. Pomoce dydaktyczne emitowane na tablicach interaktywnych mogą mieć postać klasycznych kreskówek, animacji przypominających zwyczajne bajki dla dzieci. Pamięć z takich historii wyciąga znacznie więcej, niż z suchych faktów prezentowanych na łamach podręczników. Można mieć nadzieję, że tablice interaktywne w kolejnych latach będą coraz częściej stosowane w szkołach na całym świecie. Technologia po raz kolejny zbierze więc żniwo wpływu na naszą wiedzę o współczesnym świecie.