Tajniki zawodu ortopedy

Tajniki zawodu ortopedy

Tajniki zawodu ortopedy – o ile, co do zasady nie ma problemy ze sklasyfikowaniem schorzeń z jakimi należy się udać np. do stomatologa, laryngologa, onkologa czy chirurga, o tyle na hasło ortopeda, wiele osób nie jest w stanie zdefiniować prawidłowo schorzeń, którymi lekarz ten się zajmuje. Problem powstaje również na gruncie tego, kiedy należy udać się do ortopedy. W związku z licznymi wątpliwościami na tym tle, w niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie wiążące się z tą tematyką wątpliwości.

Ortopedia

Ogólnie rzecz ujmując, ortopedia jako dziedzina medycyny zajmuje się szeroko pojętym diagnozowaniem, profilaktyką i leczeniem wad, urazów i chorób powiązanych z narządami ruchu. Zatem najprościej rzecz ujmując, ortopeda z Ortho Expert zajmie się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych ze szkieletem ludzkim z wyłączeniem czaszki, problemami ze stawami, mięśniami, naczyniami i nerwami połączonymi z układem ruchu i układem więzadłowo – stawowym. Generalnie rzecz ujmując, do ortopedy Szczecin udamy się z chorobami, wadami wrodzonymi i nabytymi oraz urazami narządu ruchu. Z uwagi na szeroki zakres dziedziny, ortopedii musi posiadać bardzo głęboką wiedzę na temat anatomii człowieka, jak również fizjologii ruchu, biomechaniki i patofizjologii.

Profilaktyka, diagnoza i leczenie

Ortopeda Szczecin, z uwagi na obszerność dziedziny medycyny jaką się zajmuje, diagnozuje i leczy szerokie spektrum chorób układu ruchu. Do schorzeń którymi zajmuje się ortopeda Szczecin zaliczyć więc należy na przykład wszelkiego rodzaju stłuczenia, skręcenia i złamania, choroby kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, dyskopatię, rwę kulszową , przepuklinę dyskową, wady wrodzone układu ruchu, wady postawy jak skolioza, kifoza, płaskostopie, lordozę i inne, chrząstkowatość, nowotwory kości, choroby zapalne stawów i kości, zmiany przeciążeniowe jak m.in. łokieć tenisisty, zespół cieśni kanału nadgarstka, ostroga piętowa i wiele innych.

Metody badania i leczenia

Tajniki zawodu ortopedy
Tajniki zawodu ortopedy

Ortopeda Szczecin w czasie pierwszej wizyty przeprowadzi szczegółowy wywiad zdrowotny celem postawienia wstępnej diagnozy i prowadzenia odpowiedniej, dalszej diagnostyki i terapii. Ortopeda Szczecin, celem prawidłowego prowadzenia może zlecić i przeprowadzić szereg badań, których zakres jest bardzo szeroki. Głównym badaniem wykonywanym przez ortopedę z Ortho Expert jest sprawdzenie ruchomości i stabilności stawów i ich prawidłowego położenia. Dodatkowo ortopeda Szczecin przeprowadzi badanie kręgosłupa i szkieletu celem wyeliminowania występowania ewentualnych wad postawy i zwyrodnień. Celem potwierdzenia i pełnego wglądu w stan układu ruchu, ortopeda Szczecin skieruje nas na badanie rentgenowskie, badanie ultrasonograficzne, tomografię komputerową a także rezonans magnetyczny. Są to podstawowe badania pozwalające określić stan układu kostnego. W przypadku problemów ze stawami, przeprowadza się artroskopię i artrografię.

Po przeprowadzeniu badań wstępnych ortopeda Szczecin może podjąć decyzję o zastosowaniu odpowiedniej metody leczenia, która uzależniona jest od rodzaju zwyrodnienia, urazu czy choroby. Przede wszystkim, jeśli ortopeda uzna to za konieczne, podejmie decyzję o unieruchomieniu kończyny lub konieczności przeprowadzenia operacji chirurgicznej. Może również zaproponować terapię farmakologiczną poprzez wprowadzenie leków rozkurczowych czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Do decyzji ortopedy należy również skierowanie na rehabilitację, elektroterapię czy fizjoterapię.

Kiedy udać się do ortopedy

Do ortopedy Szczecin warto udać się nie tylko w razie doznania urazu układu ruchu jak złamania kości, zwichnięcia czy skręcenia stawów – z czym pacjenci udają się w większości przypadków, ale również w sytuacji odczuwania jakiegokolwiek dyskomfortu ze strony układu ruchu. Zatem do Ortopedy Szczecin warto udać się w momencie odczuwania bólów kręgosłupa, stawów, mięśni czy bóli stawowych z towarzyszącymi im stanami zapalnymi. Ortopeda Szczecin udziela również pomocy w sytuacji problemów z ruchomością kończyn i stawów i występowania obrzęków i bólów startowych i rozruchowych. Nawet tak niewielkie zmiany, które co do zasady są przez nas bagatelizowane, jak trzeszczenie w stawach, winno być konsultowane ze specjalistą, bowiem może być to oznaka poważniejszego schorzenia.

Młodzi rodzice muszą pamiętać również o konieczności udania się z niemowlęciem do ortopedy dziecięcego. Do niego bowiem należy kontrola prawidłowego rozwoju szkieletu, mięśni i stawów dziecka. Jest to o tyle istotne, że wczesne wykrycie jakichkolwiek wad wrodzonych i nieprawidłowości, pozwala na skuteczną i bezinwazyjną korektę.

Wizyta u ortopedy a skierowanie

Wizyta u ortopedy Szczecin w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wymaga wcześniejszego uzyskania skierowania wydanego przez lekarza rodzinnego, poradnie zdrowia lub szpital. Osoby poszukujące pomocy ortopedy w trybie pilnym lub nie posiadające odpowiedniego skierowania mogą umówić się na wizytę u ortopedy Szczecin świadczącego usługi w gabinecie prywatnym.