Wyrównywanie zniszczonych ścian i sufitów za pomocą gładzi szpachlowej to wymagający i długi proces, który jednak owocuje prostymi ścianami gotowymi do pomalowania. Tak jak w przypadku innych prac remontowych, także wyrównywanie ścian wymaga cierpliwości i dokładności, która w przyszłości pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu na poprawkach. W zależności od funkcji pomieszczenia oraz jego nasłonecznienia nierówności na ścianie są dla nas mniej lub bardziej uciążliwe. Sposobów na wyrównanie powierzchni jest wiele. Jednym z popularniejszych jest położenie specjalnych płyt gipsowych, które również pozwolą nam na polepszenie jakości ścian. Jednak zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na ściany jest wyrównanie ich za pośrednictwem właśnie gładzi szpachlowej. W jaki sposób przygotować ścianę pod gładź? Jak należy nakładać gładź? Jakie prace czekają nas po położeniu gładzi?
Odpowiednie przygotowanie ściany przed nałożeniem pierwszej warstwy gładzi
Jeżeli nasza ściana posiada już kilka warstw farby i innych materiałów, pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić to zerwać wszelkie odstające i odchodzące fragmenty farby. Tą czynność najłatwiej jest wykonać szeroką szpachelką, dzięki której praca pójdzie nam znacznie szybciej. Jeżeli jakiś fragment farby trzyma się mocno, nie ma potrzeby zdzierania go. By zwiększyć efektywność naszej pracy, możemy przetrzeć fragment ściany mokrą szmatką, co znacznie ułatwi nam proces zdrapywania starej powłoki ściennej.
Gdy cała ściana jest wolna od wszelkich odchodzących warstw, pora na zagruntowanie powierzchni. O tym, czy ściana powinna być zagruntowana świadczyć może pył, który zostaje nam na palcach po przejechaniu nimi po powierzchni ściany. Jeżeli zauważymy nalot na dłoni, oznacza to, iż ściana nie ma dobrego wiązania, co wymaga zagruntowania powierzchni. Grunt w sklepie możemy zakupić już od 10 złotych. Wystarczy jedna warstwa gruntu, by powierzchnia ściany nabrała odpowiedniego wiązania. Po zagruntowaniu powierzchni powinniśmy poczekać do całkowitego wyschnięcia materiału.
Pierwsza warstwa gładzi
By nałożyć pierwszą warstwę gładzi https://www.smig.pl/C50.html, niezbędne nam będzie wiadro budowlane, gładź szpachlowa, szpachla oraz szeroka paca do rozprowadzania gładzi. Takie pace znacznie przyśpieszają pracę oraz pozwalają na dokładne rozprowadzenie gładzi po całej powierzchni ściany. Wybierając odpowiednią gładź szpachlową, powinniśmy sugerować się przede wszystkim jakością materiału. Tanie gładzie mogą być ciężkie do rozprowadzania, co skutkuje dużymi nierównościami ściany. Jeżeli zdecydujemy się na zakup sypkiej gładzi, powinniśmy przygotować ją precyzyjnie w zgodzie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Z reguły 1 kilogram gładzi powinien być zmieszany z 400 mililitrami wody. Do wiadra powinniśmy wlać wodę, a następnie wsypać odpowiednią ilość gładzi. W celu zmieszania materiału przyda nam się specjalne mieszadło, które montujemy w wiertarce. Jeśli jednak nie dysponujemy takimi narzędziami, możemy z powodzeniem rozmieszać gładź ręcznie. Zadbajmy o to, by gładź nie miała żadnych grudek oraz by zyskała konsystencje mała zostawionego w temperaturze pokojowej. Jeżeli gładź wydaje się za gęsta, powinniśmy delikatnie ją rozwodnić. Jeżeli mamy problem z odpowiednim doborem relacji gładzi sypkiej do wody, możemy zainwestować w gotową gładź, która dostępna jest w pudełkach i którą zaraz po otwarciu można nałożyć na ścianę. W tej sytuacji jednak powinniśmy nastawić się na większy wydatek ze względu na mniejszą wydajność takiego materiału. Po przygotowaniu gładzi pozostaje nam położyć ją na ścianę. Gładź powinna być kładziona równomiernie na całej powierzchni, a następnie wygładzona szeroką pacą. Dzięki takiemu systemowi pracy zminimalizujemy ryzyko nieestetycznych rys, które w późniejszym czasie mogą być trudne do poprawy. Warstwa gładzi na ścianie nie powinna przekroczyć grubości 2 milimetrów.
Druga warstwa gładzi
Po całkowitym wyschnięciu 1 warstwy gładzi szpachlowej https://www.smig.pl/S-3.html, możemy przystąpić do powtórnego nałożenia gładzi na całą powierzchnię ściany. Istnieją sposoby układania 2 warstwy gładzi na pierwszą, kiedy ta jest jeszcze mokra, jednak wymaga to wykorzystania droższej gładzi angielskiej, która uchodzi również za trudniejszą w obróbce. Nałożenie drugiej warstwy nie różni się niczym od warstwy pierwszej, a efekt po drugiej warstwie powinien być znacznie bardziej zadowalający, niż wcześniej. Po wykonaniu całej pracy powinniśmy poczekać do całkowitego wyschnięcia gładzi szpachlowej.
Szlifowanie ściany
Po wyschnięciu gładzi, ściana powinna zostać poddana szlifowaniu. Szlifowanie to proces wyrównywania wszystkich nierówności, które wykonaliśmy w procesie nakładania gładzi szpachlowej na ścianę. W zależności od powierzchni ściany możemy wykonywać proces szlifowania ręcznie lub mechanicznie. Jeżeli nasza ściana nie jest duża, z powodzeniem możemy użyć packi wraz z papierem ściernym lub siatką. Trudno dostępne miejsca powinny być zeszlifowane gąbką ścierną. W przypadku dużych powierzchni powinniśmy wykorzystać specjalną szlifierkę zwaną żyrafą, która znacznie przyspieszy pracę. Tak wykonane szlifowanie ściany zakończy proces wyrównywania naszej powierzchni.