Wiązary kratowe – wszystko, co musisz wiedzieć

Wiązary kratowe – wszystko, co musisz wiedzieć

Wiązary kratowe są stałym gościem wielu placów budowy i stały się jednym z najbardziej popularnych sposobów tworzenia szkieletu dachu. Powodem tego jest ich cena, wygoda oraz niezwykła uniwersalność. W niniejszym artykule przedstawiamy, czym dokładnie są te konstrukcje i jakie są ich najczęściej stosowane typy, aby pomóc Państwu dowiedzieć się, jakiego rodzaju wiązary kratowe mogą być użyte w Państwa projekcie budowy dachu.

Wiązary kratowe – wszystko, co musisz wiedziećCzym są wiązary kratowe?

Zasadniczo, wiązary tworzą ramę strzechy. Określają one kształt dachu i stropu, stanowiąc jednocześnie podporę. Wiązary są wstępnie projektowane w fabryce przy użyciu lekkich materiałów i są wysyłane na miejsce budowy. Wiązary składają się z trzech głównych części:

  • Pas górny
  • Pas dolny
  • Krzyżulce

Wiązary kratowe są stosowane jako alternatywa dla krokwi, które wykonywane są zazwyczaj z większych elementów i wymagają umiejętności wyspecjalizowanego stolarza, aby zbudować je na zamówienie i zamontować bezpośrednio na budowie.

Jakie są zalety wiązarów kratowych?

Konstrukcje tego typu stały się w ostatnich latach bardzo popularne z kilku powodów. Być może największym a nich jest fakt, że są one o ponad 30% tańsze od krokwi. Używają lżejszych materiałów mogą być produkowane i kupowane w dużych ilościach, co obniża ich cenę. Koszty pracy związane z kratownicami są również niższe, ponieważ nie wymagają wykwalifikowanej siły roboczej. Kolejną dużą zaletą systemów kratownicowych jest to, że rozkładają one ciężar dachu na zewnętrzne ściany domu, a nie na ściany wewnętrzne. Dzięki nielicznym lub żadnym wewnętrznym ścianom nośnym, konstruktorzy domów mogą z łatwością stworzyć niezwykle popularne, otwarte przestrzenie lokum. Ułatwia to również właścicielom domów usuwanie ścian wewnętrznych w przyszłych renowacjach i projektach modernizacji domów. Ponadto, istnieje niezliczona ilość projektów kratownicowych do tworzenia szkieletów dachowych dla niemal każdego stylu dachu. Od pokryć dachowych dwuspadowych po czterospadowe. Istnieje wiele rodzajów wiązarów, które zaspokoją Państwa wymagania.

Zobacz również:

 

Rodzaje wiązarów kratowych

Mamy do dyspozycji mnóstwo kratownic, które mogą być wykorzystane do realizacji projektu budowlanego. Sporządziliśmy listę niektórych z najczęściej używanych kratownic dachowych do budowy domów:

 Wiązar krokwiowy

To zdecydowanie najbardziej podstawowy rodzaj wiązara. Wykorzystuje się w nim najmniejsze elementy kratownicy – dwie skośne belki oparte o jedną, poziomą. Ponieważ wiązary krokwiowe są wykonane z niewielu materiałów i mają prostą konstrukcję, ich cena jest niższa niż w przypadku wielu innych typów. Oznacza to również, że takie wiązary nie mogą rozprzestrzeniać się na duże odległości, więc lepiej nadają się do mniejszych projektów.

 Wiązar jętkowy

To konstrukcja podobna do swojej poprzedniczki, ponieważ ma prostą i solidną konstrukcję. Zamiast jednej belki, wiązary tego typu posiadają je dwie, które są połączone belką napinającą. Dodatkowe słupki w wiązarze jętkowym sprawiają, że są one nieco droższe niż jego podstawowy odpowiednik. Dwa słupki pionowe pozwalają na zdecydowane zwiększenie rozpiętości, co oznacza, że mogą być one stosowane przy większych projektach. 

Wiązar typu Fink

Kratownice Fink są najczęściej spotykanymi kratownicami spotykanymi w budownictwie mieszkaniowym. Belki nośne w wiązarach tego typu mają kształt litery “W”, co daje im dużą wytrzymałość. Umiejscowienie jej części składowych pozwala na uzyskanie pewnej przestrzeni magazynowej i w razie potrzeby może pomieścić takie przedmioty jak zbiorniki na wodę lub inny system. Są one również uważane za jedne z najbardziej ekonomicznych wiązarów kratowych dostępnych na rynku, zwłaszcza że mogą one rozprzestrzeniać się na duże odległości.

 Wiązar nożycowy

Te konstrukcje pozwalają na tworzenie sufitów sklepionych. Dolne pasy wiązara są nachylone, tworząc monumentalny, ostry sufit w pomieszczeniu poniżej. Kratownice nożycowe łączą w sobie szybkość i wygodę stosowania wstępnie zaprojektowanych wiązarów drewnianych, jednocześnie uzyskując walory estetyczne wysokich sufitów. Wiązary nożycowe można montować w jednej części domu, a inne rodzaje kratownic stosować w pozostałych pomieszczeniach, w których nie ma potrzeby stosowania sufitów sklepionych. Świetnym jest to, że od zewnątrz Państwa dach będzie wyglądał jednolicie, nawet jeśli w jednym obszarze domu są zastosowane wysokie sufity. Należy jednak pamiętać, że wiązary nożycowe są droższe niż inne rodzaje kratownic.

 Wiązary kratowe są wygodne i niezawodne

Wymieniliśmy cztery najbardziej popularne rodzaje wiązarów dachowych, ale ich kombinacji jest o wiele więcej. Od dachów metalowych, przez gonty asfaltowe, po sufity sklepione i dachy płaskie, istnieje wiązar kratowy, która może pomóc w realizacji danego zadania. Wiązary kratowe są uniwersalne, ekonomiczne i wygodne. Współpraca z doświadczonym architektem lub inżynierem budowlanym jest najlepszym sposobem na zagwarantowanie, że znajdą Państwo odpowiednie rozwiązanie do swojego domu i spełni ono wymagania przepisów budowlanych, jak i Państwa upodobań.