autolaweta Szczecin

Wynajem autolawet – podstawowe informacje

Awaria samochodu, wypadek, stłuczka czy choćby prozaiczne zgubienie kluczy, są wydarzeniami, które mogą nas spotkać w każdej chwili. Dlatego też zawsze powinniśmy mieć przy sobie numer do firmy, która posiada odpowiedni sprzęt do odholowania naszego samochodu do mechanika. To oszczędzi nam wiele stresu i kłopotów. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy oferującej wynajem autolawet.

  • Czym jest autolaweta?

autolaweta SzczecinAutolaweta to duży, specjalistyczny pojazd, służący do transportu samochodów osobowych, dostawczych, terenowych, motocykli, maszyn budowlanych, przysłowiowych, czy quadów. Każda autolaweta posiada szereg zabezpieczeń, które pozwalają na bezpieczny i szybki przewóz nawet uszkodzonych samochodów. Oczywiście autolaweta nie jest pojazdem w pełni uniwersalnym. Istnieją różne jej modele, dostosowane do przewozu określonych pojazdów. Typowe, najpopularniejsze autolawety  w Szczecinie https://www.readyrent.pl/wynajem-autolawet-szczecin.html są dostosowane do przewozu pojazdów o wadze od 1300 kg do 2000 kg.

Polecamy uwadze:

Przeciętny kierowca nie musi się zbytnio przejmować, ponieważ większość dostępnych autolawet jest dostosowana do transportu nawet dużych samochodów osobowych. Jednak jeśli posiadamy firmę, w której znajdują się samochody o nieprzeciętnych gabarytach, warto wybrać firmę oferującą szeroki zakres wynajmu lawety, dostosowany do różnych potrzeb klientów. Jeśli chcemy sprawdzić, jaka jest całkowita masa naszego samochodu należy zerknąć do dowodu rejestracyjnego. Tam znajdziemy wszystkie potrzebne informacje.

  • Rodzaje autolawet

Wybór konkretnej autolawety zależy od rodzaju pojazdu, który chcemy przewieść. Autolawety dzielą się na:

Platformy załadunkowe stałe: służą do przewozu samochodów osobowych, dostawczych oraz motocykli. Lawety tego typu przewożą tylko jeden pojazd.

Platformy załadunkowe hydrauliczne: są dostosowane do przewozu pojazdów po wypadkach. Używa się ich w momencie, gdy stan techniczny danego pojazdu nie pozwala na wjechanie nim na lawetę.

Platformy załadunkowe piętrowe: są to pojazdy dostosowane do przewozu większej ilość samochodów osobowych, dostawczych lub motocykli.

Platformy na przyczepie: są to same przyczepy, które można doczepić do zwykłego samochodu i przewieść samochody osobowe, dostawcze czy motocykle.

  • Jak to działa?

Autolaweta to często jedyne rozwiązanie, aby szybko przewieźć samochód do mechanika lub na złomowisko. I często jest to jedyny sposób, aby poradzić sobie z zepsutym samochodem w trasie. W standardowej sytuacji, gdy nasz samochód odmówi posłuszeństwa, z reguły dzwonimy do najbliższych lub przyjaciół, z prośbą o pomoc w odholowaniu pojazdu. Jednak zdarzają się takie sytuacje, gdy nie mamy takiej możliwości, np. jesteśmy w trasie daleko od domu albo wielu naszych znajomych nie dysponuje odpowiednim samochodem. Właśnie w takich sytuacjach nieocenioną pomocą jest wynajęcie autolawety i dojazd do mechanika lub domu.

Autolaweta jest najbardziej przydatna po stłuczkach czy wypadkach. Głównie dlatego, że może okazać się, że nasz samochód jest na tyle uszkodzony, że nie możemy nim sami dojechać do mechanika. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nawet, gdy po wypadku nasz samochód wciąż działa, to i tak lepiej skorzystać z lawety, ponieważ ostatecznie nigdy nie wiemy co mogło zostać uszkodzone w samochodzie i o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie nie włączanie silnika przed rozpoznaniem usterki. Nie wspominając już o tym, że po wypadku często autolaweta jest jedyną opcją legalnego przewozu samochodu, ponieważ policja, która znalazła się na miejscu, może zabrać dowód rejestracyjny. Warto dodać, że większość modeli autolawet jest dostosowana do przewozu większej ilości osób, więc w przypadku, gdy podróżujemy z rodziną czy przyjaciółmi, nie będą oni musieli wracać do domu na własną rękę.

  • Wynajem autolawety

Wynajem i prowadzenie autolawety nie jest trudne. Wystarczy posiadać prawo jazdy kategorii B (na auta osobowe), co sprawia, że praktycznie każdy może wypożyczyć autolawetę. Oczywiście samodzielne prowadzenie autolawety nie jest naszym obowiązkiem. Możemy wynająć pojazd z kierowcą. Jest to dobre rozwiązanie, kiedy dopiero co przeżyliśmy wypadek i jesteśmy zestresowani. Wydaje się to również pomocne, gdy samochód uległ awarii w czasie długiej trasy w rejonie, którego nie znamy. Wynajęty kierowca o wiele sprawniej wyszuka najkrótszą drogę do domu lub najbliższego mechanika. Jednocześnie kierowca odciąża nas z obowiązku zwrócenia autolawety do miejsca, gdzie ją wypożyczyliśmy. To wygodne rozwiązanie, choć oczywiście droższe.

Przed wypożyczeniem pojazdu należy podpisać umowę wynajmu. Niezbędny jest dokument tożsamości razem ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty lub paszport. Umowa jest podpisywana tylko na jedną osobę i może zawierać adnotacje o zakazie prowadzenia pojazdu przez osobę inną, niż ta, która podpisała umowę. Następnie należy uiścić kaucję albo całość kwoty (wszystko zależy od polityki wewnętrznej danej wypożyczalni).