Wynajem mieszkania nad morzem – zakup mieszkań, które następnie zostaną przygotowane pod wynajem staje się coraz częstszym sposobem na dobrą lokatę swojego kapitału oraz pomnażania zgromadzonych oszczędności. Bardzo ciekawą propozycją jest zakup mieszkania zlokalizowanego nad morzem. Daje to jeszcze większe możliwości, ponieważ oprócz tradycyjnego najmu, istnieje również możliwość najmu krótkoterminowego w sezonie wakacyjnym.
Morze popularnym kierunkiem podróży
Zainteresowanie polskim morzem wciąż jest bardzo wysokie. Odwiedzają je zarówno Polacy, jak i zagraniczni turyści. Mieszkania nad morzem cieszą się więc sporą popularnością. Największej liczby turystów spodziewać się można w letnim okresie wakacyjnym, jednak i poza sezonem ruch jest dość spory. Zadowalające zyski może przynieść przede wszystkim zakup apartamentu, który posiada dodatkowe udogodnienia, w postaci na przykład dostępu do basenu. Taka nieruchomość może być bardzo popularna nawet poza letnim sezonem.
Dla kogo nieruchomość nad morzem?
Mieszkania nad morzem cieszą się zainteresowaniem z różnych względów. Dla jednych jest to po prostu chęć zakupienia nieruchomości, która zostanie przeznaczona na własny użytek. Służyć może jako miejsce wypoczynku podczas urlopu. Coraz większą liczbę osób, stanowią jednak inwestorzy, którzy poprzez nabycie nieruchomości chcą powiększyć swój kapitał. Nieruchomość pozwala im zarabiać dodatkowe pieniądze. Dla obydwu tych grup jedną z podstawowych kwestii jest lokalizacja. Oczywiście jest ona tym lepsza, im bliżej morza się znajduje. Przyczyna tego stanu rzeczy jest oczywista. Osoby chcące wypoczywać nad morzem, chcą mieć do niego blisko. Najlepiej jeśli z mieszkania rozpościera się widok na plażę.
Czego oczekują klienci?
Podstawową kwestią jest to, czego oczekują turyści przybywający nad morze. Statystyki wykazują, że coraz większą liczbę noclegów udzielają nie hotele czy pensjonaty, ale właśnie prywatni inwestorzy. W co w takim razie warto zainwestować, żeby trafić w gusta klientów? Mieszkania nad morzem to bardzo szeroki rynek. Największą popularnością cieszą się przede wszystkim jedno lub dwupokojowe. Ich metraż przeważnie oscyluje w granicy 35-50 m2. Zdarzają się również zamożni inwestorzy, których interesują apartamenty o powierzchni powyżej 100 m2, jednak ceny tego typu mieszkań są bardzo wygórowane.
Czy to się opłaca?
Każdy inwestor, którego interesują mieszkania nad morzem, zastanawia się nad opłacalnością tego rodzaju zakupu. Najwięcej mieszkań nabywanych w celu wynajmu zostaje zakupiona w Trójmieście i na Półwyspie Helskim. Trend ten silnie widać nawet na rynku deweloperskim. W przeszłości deweloperzy w Trójmieście budowali nieruchomości z myślą o mieszkańcach i ich potrzebach. Obecnie niektórzy deweloperzy tworzą swoje inwestycje jako osiedla, które są przeznaczone dla najmu turystycznego. Tego rodzaju działania wymusił rynek, co było spowodowane ogromnym wzrostem ruchu turystycznego i zainteresowaniem apartamentami na wynajem.
Ile w takim razie można zarobić? To oczywiście zależy od wielu czynników, jednak szacuje się, iż mieszkania nad morzem potrafią generować roczny zysk w kwocie 30-35 tysięcy złotych.
Popyt na apartamenty wakacyjne nieustannie rośnie. Oszczędzanie za pomocą lokat, funduszy czy giełdy potrafi przynieść mniejsze zyski, poza tym jest również bardziej ryzykowne. Wszystko to przemawia za większym zainteresowaniem w inwestowanie na rynku nieruchomości. Osób, które dokonują zakupu mieszkania nad morzem wyłącznie dla swoich potrzeb jest coraz mniej. Głównie dotyczy to ludzi bardzo zamożnych, którzy dysponują kilkoma nieruchomościami, nabywanymi jedynie do spędzania czasu wolnego, wakacyjnego wypoczynku z rodziną lub w gronie znajomych. Zdecydowana większość mieszkań nabywana jest jednak dla osiągania zysku.
Zobacz oferty na Sardynii:
Inwestycja w condohotel?
Rośnie również zainteresowanie apartamentami w condohotelach. W takim przypadku lokal kupowany jest wyłącznie do celów inwestycyjnych, a nie do mieszkaniowych. Kupujący nie zajmuje się również bezpośrednio samym najmem. Obowiązek ten spoczywa na deweloperze. Nabywca nieruchomości dokonując zakupu lokalu, powierza jego zarządzanie deweloperowi. Zwykle umowa podpisywana jest na okres kilku lat lub też na czas nieokreślony. Klient w zamian ma zagwarantowane zyski, które kształtują się na różnym poziomie w zależności od warunków umowy podpisanej z deweloperem. Mieszkania nad morzem nabyte w takiej formie, mogą być interesującą alternatywą dla osób, które nie mają odpowiedniej ilości wolnego czasu lub też chęci, aby samemu zarządzać swoją nieruchomością. Należy jednak mieć na uwadze, że właściciel nie może przebywać w swojej nieruchomości wedle własnego uznania. Zazwyczaj okres wysokiego sezonu jest dla niego wyłączony i przeznaczony jedynie na wynajem dla turystów. Przed podjęciem decyzji o tego rodzaju inwestycji, należy przede wszystkim dokładnie zapoznać się z warunkami umowy i dokładnie przedyskutować z deweloperem wszelkie szczegóły dotyczące zakupu. Jest to jednak ciekawe rozwiązanie i możliwość stosunkowo bezpiecznej lokaty zgromadzonego kapitału.