Żeglarstwo - co trzeba wiedzieć przed spróbowaniem?

Żeglarstwo – co trzeba wiedzieć przed spróbowaniem?

Kursy żeglarskie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Co ciekawe, uwagę wzbudzają zarówno kursy dla dorosłych, jak i kursy żeglarskie dla dzieci w Szczecinie. W miejscowościach położonych blisko morza, takich jak właśnie Szczecin znajdziemy bardzo szeroką ofertę takich kursów. Zanim jednak zdecydujemy się na kurs, warto dowiedzieć się, z czym żeglowanie jest w ogóle związane. Dzięki temu będziemy mogli określić czy warto w ogóle z kursu żeglarskiego skorzystać. Może się bowiem okazać, że żeglarstwo to zupełnie coś innego niż nam się wydawało.

Żeglarstwo – najważniejsze informacje

Żeglarstwo wielu osobom kojarzy się z prestiżem oraz z wakacjami. Przyjęło się, że żeglować można głównie po morzu, ale w Polsce możemy robić to również na Mazurach, gdzie mamy do dyspozycji naprawdę wiele pięknych jezior. Gdzie jeszcze możemy żeglować zgodnie z prawem? Otóż okazuje się, że możemy robić to wszędzie tam, gdzie znajduje się większy zbiornik wodny. Oczywiście żeglowanie jest wskazane jedynie tam, gdzie nie znajduje się znak informujący o zakazie żeglowania. Jeżeli wybieramy się na kurs sternika morskiego lub też na jakikolwiek inny kurs, możemy być pewni, że będzie się on odbywał w miejscu, w którym żeglowanie jest dozwolone. Jeśli jednak samodzielnie wybieramy się pożeglować, musimy sprawdzić, czy jest to dozwolone w wybranym przez nas miejscu. Warto także mieć świadomość tego, że nie musimy korzystać z prywatnego jachtu. Możemy udać się w rejs na wynajętej łodzi. Nie musimy również osobiście sterować łodzią. Jeżeli jednak to właśnie na tym nam zależy, wybierzmy się na kurs sternika jachtowego morskiego w Szczecinie. Wówczas zdobędziemy uprawnienia, które są niezbędne do tego, aby bezpiecznie sterować jachtem. Bez uprawnień możemy jednak sterować jachtem, którego długość nie przekracza 7,5 metra. Można także wybrać się w rejs jachtem bez uprawnień, jeżeli jego silnik nie ma mocy większej od 100 kW. W przeciwnym razie podróż będzie bowiem nielegalna. Nielegalny rejs oznacza zaś przykre konsekwencje prawne, co nierzadko wiąże się z zapłaceniem wysokiej kary.

Jak zdobyć patent i po co jest on potrzebny?

Żeglarstwo - co trzeba wiedzieć przed spróbowaniem?

Jak już wspomniano wyżej, żeglowanie bez patentu żeglarskiego, czyli innymi słowy bez uprawnień, jest jak najbardziej możliwe. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że uprawnienia znacząco zwiększają komfort podróżowania. Istnieje wiele miejsc, w których opanujemy żeglarstwo dla początkujących od podstaw. Szkoła żeglarska na pewno pomoże w zdobyciu patentu, który zwiększy nasze uprawnienia. W Polsce najbardziej podstawowym stopniem żeglarskim jest żeglarz jachtowy. Jego uprawnienia są zaskakująco duże. Przede wszystkim, żeglarz jachtowy ma prawo do prowadzenia jachtu po śródlądowych wodach, bez względu na długość takiego jachtu czy też rozmiar żagli. Co ważne, taki jacht może posiadać napęd mechaniczny lub też nie. Na tym jednak nie koniec uprawnień żeglarza jachtowego. W myśl obowiązujących w Polsce przepisów ma on również prawo do używania jachtów na morzu. To jest jednak obwarowane pewnymi warunkami. Długość całkowita jachtu nie może przekraczać 8,5 metra. Żeglować należy w porze dziennej, dbając przy tym o to, aby nie przekraczać 2 mil od linii brzegowej.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeżeli zależy nam na zdobyciu potrzebnych nam kwalifikacji, przyda nam się dobry kurs. Z pomocą może nam przyjść między innymi szkółka żeglarska w Szczecinie. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że największy wybór interesujących szkół żeglarskich będziemy mieli właśnie w dużych oraz prężnie rozwijających się miastach. Zazwyczaj są one położone na terenie miejscowości znajdujących się w pobliżu jakiegoś dużego zbiornika wodnego. Może to być morze, ale również i jezioro. Nie sposób nie zauważyć, że wybór dobrej szkoły żeglarskiej może nastręczać pewnych trudności. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na zakres usług oferowanych przez daną szkołę. Jeżeli zależy nam na zdobyciu szeroko zakrojonych umiejętności oraz uprawnień, przejrzyjmy oferty różnych szkół. Przejrzenie ofert kilku lub nawet kilkunastu różnych ofert przyda się także wtedy, gdy zechcemy porównać ceny. Jak powszechnie wiadomo, zdecydowanej większości osób zależy na znalezieniu oferty atrakcyjnej pod względem cenowym, jak i jakościowym. Nie należy zapominać o tym, aby poczytać opinie o konkretnej szkole. Im większa liczba pozytywnych opinii na temat danej szkoły żeglarskiej, tym większe prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć potrzebną nam pomoc. Należy uważać na szkoły, które posiadają bardzo dużo negatywnych opinii. Prawdopodobieństwo tego, że usługi takiej szkoły okażą się pomocne jest niestety nikłe. Należy także zaufać swojemu pierwszemu wrażeniu. Jeżeli szkoła zrobi na nas pozytywne wrażenie, istnieją spore szanse na to, że będziemy z niej zadowoleni. Nie należy zapominać także o tym, że do nauki żeglarstwa potrzebna jest zarówno teoria, jak i praktyka. Należy więc być dobrze przygotowanym na ewentualne trudności. Wskazana jest także cierpliwość. Nie każdy od razu będzie bezbłędnie kierował jachtem.